Archiv pro štítek: pásový opar léčba

Pásový opar léčba

Vir Varicela, který způsobuje plané neštovice, je také původcem nepříjemného onemocnění, které se nazývá pásový opar. Přestože po prodělání planých neštovic zůstává postiženému trvalá imunita, virus Varicela stále přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu může dojít k jeho opětovné aktivaci. Čímž vzniká pásový opar, který se projevuje vznikem puchýřkovité vyrážky na kůži, nejčastěji na břiše, zádech, hrudníku či zádech.

Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, u kterého je důležití včas zahájit léčbu. V článku se budeme věnovat tomu, jak probíhá pásový opar léčba. Informace, jež si přečtete se můžou v budoucnu hodit.

Příznaky a projevy pásového oparu

Onemocnění postihuje především starší a oslabené jedince. Mezi jeho hlavní příznaky patří svědění, bolest, celková únava, horečka, zimnice a samozřejmě výsev vyrážky, která má tvar puchýřků a vysévá se v pásech (odtud pásový opar). Puchýřky se po několika dnech změní ve strupy.

V případě nestandardního průběhu může dojít jenom k zarudnutí kůže bez výsevu puchýřků, případně postižená místa jenom bolí a k výsevu puchýřků vůbec nedojde. Často se také pociťuje bolest i po zaschnutí puchýřků do doby než se nervová zakončení v kůži vzpamatují. Při napadení motorických nervů mohou vznikat parézy (obrny) svalů. Při napadení obličeje může dojít k obrně trojklanného nervu a v případě napadení oka hrozí oslepnutí.

Pásový opar léčba

Nikdy se neobejde bez lékaře. Jedině ten je schopný stanovit přesnou a účinnou léčbu. V závažnějších případech a těžkém průběhu probíhá pásový opar léčba v nemocnici.

Základem pásový opar léčba je symptomatická léčba, kdy se mírní projevy onemocnění. Na puchýřky se povětšinou předepisuje tekutý pudr či zinkový olej, které dokáží zklidnit svědění a zmírnit bolest. Jejich hlavním úkolem je hlavně podpora hojení a zabránění propuknutí druhotné infekce. Společně s nimi jsou nasazovány analgetika a protizánětlivé léky.

U jedinců s narušeným imunitním systémem jsou navíc předepsané antivirotika. Aciklovir, valaciklovir jsou látky přímo cílené na původce onemocnění a navázáním na jeho strukturu mu zamezují se nadále množit. Aby byly tyto látky účinné, je zapotřebí, aby byly aplikovány co nejdříve po propuknutí pásového oparu a jeho léčby. Jako kritická doba se udává 72 hodin, po jejimž uplynutí je jejich účinek nulový nebo jen minimální. Jejich aplikace se muže provádět ústně či infuzí, ozhodnutí je vždy na ošetřujícím lékaři, jenž zhodnotí akutnost zdravotního stavu pacienta.

Jelikož se jedná o poměrně drahé léky, jsou podávány jen pacientům, kteří mají následkem nemoci či její náročné léčbě sníženou obranyschopnost. K hospitalizaci se přistupuje jen v případě, že je oparem zasažená velká plocha kůže či nedochází k jeho ústupu.