Archiv pro štítek: zánět mozkových blan

Zánět mozkových blan

Jeho nástup není zcela snadné rozpoznat. Trápí-li Vás zvracení, kýchání, vzdychání, netečnost a horečka, může se jednat o dvě infekce. Tyto příznaky mohou signalizovat nejen klasické virové onemocnění, ale také mnohem závažnější a nebezpečnější onemocnění. Může jít o zánět mozkových blan, který snadno můžete zaměnit s běžnou virózou.

Meningitída je zánět mozkových blan, který bývá způsoben bakteriemi, viry a jen vzácně parazity. Nejohroženější skupinou jsou děti, ovšem dostat se může v každém věku. K přenosu dojede kapénkovou infekcí. Zajímavé je, že bakterie způsobující toto onemocnění se vyskytují v krku u pěti až deseti procent populace, u nichž nemoc vůbec nepropukne.

Nemoc se objevuje od mírného zánětu až po život ohrožující onemocnění. Nebezpečnost obvykle závisí na vyvolávající příčině, věku a celkovém zdravotním stavu.

Příznaky a následky

Příznaků je velmi mnoho. Mezi prvotní patří mírné bolesti hlavy, ztuhlost svalů, horečka, zvracení, přecitlivělost na světlo. Začít se mohou objevovat také drobné modřinky, vyrážka, zmatenost, celkový neklid. V pokročilém stádiu nemoci dochází i k bezvědomí. Celkově dojde k oslabení imunity.

Následky se odvíjí od toho, zda je bakteriálního či virového původu. Zpravidla platí, že zánět způsobený viry je méně nebezpečný než ten, který způsobí bakterie. Nejčastějšími bakteriemi způsobující zánět jsou meningokoky či pneumokoky. Následkem může být duševní postižení či jiné zdravotní následky (nedoslýchavost, hluchota, porucha hybnosti, epilepsie, poškození zraku) a může dojít i k úmrtí pacienta. Úmrtím jsou ohrožené především malé děti.

Léčba

Tu je nutné zahájit ihned. Pacienti s tímto onemocněním jsou ohrožení otokem mozku. Základem léčby jsou antibiotika. Je třeba udržovat dostatečný přívod tekutin a minerálů do těla nemocného. Léčba většinou trvá 5-10 dní.

Úspěšnost léčby se sleduje opakovanými odběry mozkomíšního moku a krve. Přesto ještě alespoň 2 týdny musí pokračovat podávání antibiotik a speciální léčebný režim. Ten má zabránit návratu infekce a rozvoji závažných komplikací.

Prevence

Té je možné dosáhnout jedině očkováním a zdravým životním stylem. Očkování chrání člověka až 3 roky před meningokokem typu A a C. Bohužel ještě neexistuje vakcína chránící před meningokokem skupiny B, kterým se můžete rovněž nakazit.

Pokud máte jen minimální podezření na tuto chorobu, neváhejte a kontaktujte lékaře.