Rakovina plic

Každý člověk, který kouří, si na krabičce přečte varování, že kouřením nezdravé, protože může způsobit rakovinu plic. Ale jak je pak možné, že rakovinou plic trpí i člověk, který cigarety nikdy neměl? A jak se dá této hrozné nemoci utéct?

Jak se rakovina plic projevuje?

Rakovina plic poslední dobou patří mezi nejčastější nádorové onemocnění. Kdysi byla považována za raritu, ale po té co se začaly ve velkém vyrábět cigarety, její růst se několikrát zvětšil, avšak patří mezi ty typy rakoviny, které lze snížit na minimum. Nejhorší na jejím projevování je to, že zpočátku se téměř neprojevuje. V mnoha případech lze spíše jen o náhodné nálezy, díky rentgenových snímků hrudníku, které jsou prováděny kvůli jiným nemocem. Pokud je už nádor pokročilejší, tak vznikají první viditelné příznaky. Tím nejčastějším je dlouhotrvající a neústupný kašel, také chrapot a může se stát, že začnete vykašlávat krvavý hlen. Nevyhnete se ani bolestem v oblasti hrudníku a běžným problémům, které rakovina sebou přináší, jako je nechuť k jídlu, což způsobuje úbytek na váze, ale také vysoké teploty a únavu. Problémem bývá, že se zpočátku rakovina plic často zamění s nějakou formou chřipky či jiné nemoci.

Jak rakovina plic vzniká?

Jak už bylo zmíněno, tak různé studie dokázaly, že kouření způsobuje rakovinu plic. Samozřejmě, že to závisí na tom, jaké cigarety kouříte a kolik denně si jich dáte a také to, jak dlouho kouříte. Důvod proč rakovinou mohou trpět i lidé, kteří patří mezi nekuřáky je tak zvané pasivní kouření, což znamená, že sice sami nedýcháte, ale jste v prostředí, kde je někdo, kdo kuřákem je a vy dýcháte kouřový dým. Takto ohrožení jsou zejména barmana servírky, které se denně objevují v zakouřených místnostech. Dokonce někteří vědci říkají, že pasivní kouření může být nebezpečnější než klasické zapálení si cigarety. Kromě toho ještě existuje jedna příčina, která zvedá riziko onemocnění rakovinou plic, a tím jsou silně znečištěné oblasti. Pokud se osoba pohybuje či pobývá v znečištěných oblastech, tak ten vzduch a jeho škodlivý obsah vdechuje.

Jak se rakovina plic léčí?

Tak jako u všech typů rakoviny, i u rakoviny plic záleží na tom, v jakém stádiu je. Nejčastěji používaným léčebným postupem je chemoterapie, kdy se nádor ozáří paprsky, díky kterým se rozpadne. V některých případech bývá chemoterapie kombinovaná s radioterapií, avšak někdy to může být poměrně náročné pro lidský organismus, protože může dojít k poškození plícní tkáně. Jen ve velmi málo případech dochází k tomu, že se nádor odstraní pomocí chirurgického zákroku, protože pacient musí splňovat jisté podmínky, aby tento zákrok pro něj nebyl ohrožením na životě.

Rakovina plic je typ rakoviny, která lze utlumit, ale i tak je velmi nebezpečná a nepříjemná, proto bychom se měli vyvarovat kouření. Když přestanete kouřit, zachráníte nejen svůj život, ale také život lidí, kteří to musí dýchat.