Skoncujte jednou provždy s akné!

Akné trápí povětšinou teenagery v dospívání, kdy hrají hlavní roli zejména rozbouřené hormony. Výjimkou však není i stav, kdy jsou nedokonalosti a pupínky na obličeji Vaší nedílnou součástí i v pozdní dospělosti. Jaké rady a triky opravdu fungují?

Jablečný ocet jako osvědčený pomocník

Recept na tuto čistící vodu je jednoduchý a opravdu levný. Opláchněte si obličej vodou a osušte. Namočte vatový tampon do roztoku jablečného octa a vody v poměru 1:3 a potřete si s ním obličej. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny, nejlépe však přes noc. Opakujte několikrát denně, vždy si však po kúře nezapomeňte obličej opláchnout čistou vodou. Trik je v tom, že zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků a navíc vyrovnává pH pokožky, takže vytváří horší podmínky pro jejich přežití.

Maska z medu a skořice

Nad touto radou máte možná tendence kroutit nevěřícně hlavou, ale nepodceňujte ji! Skořice díky svým antimikrobiálním vlastnostem zastavuje tvorbu bakterií, med jako přírodní antibiotikum se s pupínky hravě popere. Stačí smíchat dvě lžíce medu se lžičkou skořice, vytvořit lepkavou pastu, nanést na opláchnutý obličej (nebo postižená místa) a nechat působit asi čtvrt hodiny. Poté masku opláchněte.

Tea tree olej pomáhá odnepaměti

Olej z čajovníku je osvědčeným pomocníkem při všech kožních problémech, pomáhá zklidňovat kůži po štípnutí hmyzem a mj. léčí i akné.

Vyrobte si čistící tonikum smíchání jednoho dílu tea tree oleje s devíti díly vody. Vatové tampony do vzniklého roztoku namočte a potřete problémová místa.

Síla jedlé sody

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti a hravě si poradí i s aknózní pletí.

Pro vytvoření pleťové masky smíchejte jedlou sodu s vodou ve stejném poměru, čímž vytvoříte jakousi pastu. Pomalými krouživými pohyby masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté smyjte.

Pro přípravu jemného peelingu smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Vzniklou pastu naneste na pleť a asi 5 minut krouživými pohyby masírujte. Poté opláchněte vlažnou vodou a hydratujte krémem.

Zubní pasta nejen na zuby

Další tradiční „babskou“ radou je lokální použití zubní pasty, kterou naneseme nejlépe přes noc na postižené místo. Pupínek se vysuší a rychleji se hojí.

Parní lázeň

Je pro naši pokožku hotovým zázrakem, protože otevírá ucpané póry a zbavuje je nahromaděné mastnoty, špíny a bakterií. Do lavoru nalijte horkou vodu, můžete přidat i hrst bylinek pro čištění pleti (skvělé čistící schopnosti má například měsíček lékařský) a přikrýt hlavu ručníkem. Takto byste měli vydržet alespoň deset minut.

Pomůže benzoylperoxid

Je účinná forma léčby akné, když všechno ostatní selhává. Je k dostání jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Většinou se jedná o čistící mléka nebo tonika, popřípadě krém nebo gel pro lokální aplikaci. Ze začátku může být pokožka podrážděná a extrémně vysušená, do doby než léčba zabere a kůže se s benzoylperoxidem srovná.

Tipy na závěr

Zní to skoro nevěřícně, ale věci jako povlak na polštář, mobilní telefon nebo neustálé dotýkání se obličeje, můžou naší pleti pořádně zavařit. Povlak na polštář tedy měňte minimálně jednou za týden, protože veškeré nečistoty, které se na něm zachycují poté působí na naši pleť po dobu spánku, což není zanedbatelná doba. Při telefonování se dostává pokožka obličeje do kontaktu s miliony bakterií, dezinfikujte proto povrch svého telefonu co nejčastěji. A nakonec – odnaučte se svému zlozvyku sahat si na obličej, jen si tam přenášíte nečistoty a bakterie z rukou.