Archiv pro štítek: chřipka

Očkování proti chřipce – ano nebo ne?

Chřipka je onemocnění, které máme tendenci trochu bagatelizovat. Často je chřipkou nesprávně označováno klasické nachlazení nebo viróza. Rozdíly jsou ale podstatné! Lékaři varují, že chřipka skutečně  představuje velkou zátěž pro organismus. I při nekomplikovaném průběhu může trvat dva týdny, s tím že únava může přetrvávat ještě podstatně déle, někdy i týdny. Dále pak varují před vznikem možných komplikací, které jsou až pro 2000 lidí ročně smrtelné.

Proočkovanost

Očkování proti chřipce, které je u nás běžně dostupné, však využívá pouze malý zlomek pacientů. Dle statistik je to kolem 7%, u lidí v seniorském věku pak kolem 20%. V porovnání se světem je ale proočkovanou proti chřipce v naší populaci skutečně velmi nízká. Podle lékařů za tím stojí fakt, že lidé mají tendenci toto onemocnění podceňovat, navíc nemají dostatek informací. Obávají se i vedlejších účinků. Přitom očkování chrání proti chřipkovým virům, nikoli proti virům způsobujícím běžné nachlazení. Někteří se tak mylně domnívají, že po očkování nebyli dostatečně chráněni. Ochránit proti všem virům ale skutečně nejde.

Příznaky chřipky

Chřipka je infekční onemocnění s velice krátkou inkubační dobou (18-24hodin) a rychlým přenosem. Šíří se kapénkovou nákazou a kontaminovanými předměty. Nakazit se je tak velmi snadné. V zimních měsících má často podobu epidemie. U nás probíhá nejčastěji ve dvou vlnách – kritické pro výskyt jsou první tři týdny v prosinci a druhá vlna potom v období ledna až března.

Onemocnění mívá náhlý začátek se zimnicí a vysokou horečkou kolem 38-40°C. Typická je celková zchvácenost, vyčerpanost a únava. Vyskytují se bolesti kloubů, svalů, zad a hlavy, často velmi intenzivní. Postupně se přidává i suchý dráždivý kašel. Naopak rýma nebývá typickým příznakem, ta je spíše záležitostí nachlazení. Tyto příznaky se během 4-6 dnů zmírní a ustoupí, nicméně únava a oslabení organismu ještě několik dní přetrvává. U dětí mohou být přítomny ještě zvracení, průjmy a celková nevolnost.

Očkování proti chřipce zdarma?

Očkování bývá v případě chřipky považováno za nejúčinnější prevenci. Pro rizikové skupiny, pro něž by chřipka mohla způsobit vážné zdravotní komplikace, je očkování hrazeno zdravotní pojišťovnou. Jedná se o osoby s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, chronickým metabolickým onemocněním, onemocněním ledvin. Dále jsou to pak skupiny osob vyššího věku – nad 65 let a osoby trvale žijící v léčebnách pro dlouhodobě nemocné.

Očkování proti chřipce v těhotenství

Další rizikovou skupinu tvoří těhotné ženy, u nich se však očkování nedoporučuje. Pro ně je v době chřipkových epidemií třeba zejména vyhýbat se rizikovému prostředí, obchodním centrům nebo cestování MHD.

Vakcína proti chřipce

Samotná vakcína proti chřipce je obecně dobře snášena a považována za bezpečnou. Je vyráběna z inaktivovaného neinfekčního viru nebo jeho částí a proto samotné onemocnění chřipky nemůže vyvolat. Snášenlivost bývá dobrá, v některých případech mohou po očkování 1-2 dny přetrvávat nežádoucí účinky charakteru únavy, lehce zvýšené teploty či bolestí svalů a kloubů. To je ale spíše výjimečné. Účinnost vakcíny je vysoká, udává se v 70-90%.

Co je však pro vakcínu chřipky specifické – ochrana je po očkování limitována jedním rokem, a to z toho důvodu, že viry chřipky velice snadno mutují. Proto se každý rok vyvíjí nový typ vakcíny, která je určena na ochranu právě proti aktuálním kmenům chřipkového viru.

Google Health – konec zajímavé služby

Google Health – konec zajímavé služby

Dnes bylo oznámeno ukončení služby Google Health. Služba bude provozována ještě rok a potom skončí. O co se vlastně jedná? Je to takový osobní online zdravotnický deník, kam si můžete psát vše, co se vašeho zdraví týče. Můžete si přidávat kontakty na lékaře i na pojišťovnu. Něco, co by podle mne mělo být samozřejmé u každé naší zdravotní pojišťovny či obvodního lékaře. Bohužel tomu tak není a služba se neujala ani v podání Googlu. V jeho případě se ani nedivím, ne každý snese tolik důvěrných informací svěřit soukromé firmě typu Google. Škoda.

Služba Google Health – úvodní stránka

Služba Google Health – stránka se záznamy odběrů krve

Jak předpovědět chřipkovou epidemii

Google Health není jediným počinem Google ve zdravotnictví. Známá je i jeho služba Google Flue Trends, která na základě dotazů z vyhledávání klíčových slov spojených s chřipkou určuje výskyt chřipky v populaci. Na následujícím obrázku je vidět, jak služba vypadá pro Německo (Data pro Českou republiku nejsou dostupná, ale Německo je dostatečně blízko).

Služba Google Flu Trends

Na velikosti záleží – hlavně u vitamínů

Na velikosti záleží – hlavně u vitamínů

Po delší době jsem zase vyrazil do lékárny. Zásoby běžných serepetiček proti nachlazení a virózám jsem vyplýtval pří poslední v říjnu a z lenosti jsem je ještě nedoplnil. Aktuální stav nachlazení mě donutil tuto chybu jít napravit.

Už při vstupu do lékárny jsem měl divný pocit, ale netušil jsem proč. Po chvilce otálení u pokladny jsem si konečně uvědomil, že to je pocit prázdna. Lékárna byla docela vybílená. Vzal jsem si jedno z několika posledních balení Strepsils a jeden životně důležitý Otrivin. Chtěl jsem ještě multivitaminy, které mě došli už kdysi dávno a na které jsem se vybodl a žil jen z balení vitamínu C. Ty už nebyli vůbec. Nabídka byla jen nějaké divné rozpustné, tak jsem je zamítl a vyrazil do další lékárny. Zvláštní co udělá pokles teploty na -4˚C. Nebo že by to tak řádila ta mexická chřipka?

V další lékárně už na tom tak špatně nebyli a vitamíny měli. Jen mě opět pobavil humor farmaceutických firem, zřejmě inspirovaných v Rusku jejich ruskou matroškou. Doufám, že příští rok si balení 100 kusů vitamínů nebudu muset odnášet v kufru. To se fakt vyplatí dělat takové nesmyslné krabičky? Dyť už v lékárně na pultě vedle sebe bylo jasné, že to je poloprázdná krabička.

A fotka pro pobavení: Ve velké krabičce je další malá a až v té je plastová krabička s vitamíny. Holt firmy z nás sice dělají zdravé lidi, ale zároveň i blbce.