Nejčastější problémy s vlasy: Vyřešte je bez chemie


Vlasy jsou korunou krásy, ale i zrcadlem našeho zdraví. Téměř každá nemoc, hormonální dysbalance či stres se podepíšou právě na kvalitě vlasů. Trápí vás některý z nejčastějších problémů s vlasy? Velmi pravděpodobně nebudete žádnou předraženou kosmetiku pro zlepšení jejich stavu potřebovat. Podívejte se na naše tipy na přírodní péči o vlasy.

Padání vlasů

Vlasy se zcela přirozeně obnovují vypadáváním a během 4-6 let se dokonce stihnou vyměnit úplně všechny. Proto se nemusíte trápit, když vám po mytí či česání vlasů nějaký ten chomáč vypadne.

Problém ovšem nastává, když vlasů vypadává příliš. Ty se pak nestíhají obnovovat, hustota vlasů klesá a jejich zdravý vzhled je ten tam.

Nejčastější příčinou padání vlasů jsou hormonální výkyvy. Znají to ženy v menopauze, těhotné ženy, muži s vysokou hladinou hormonů, ale i například lidé s hormonálními poruchami. Důvodem snížené kvality vlasů můžou být i prodělaná infekční onemocnění, stres či užívání některých druhů léků.

Dalším faktorem je i samotné zacházení s vlasy. Těsné culíky, agresivní vyčesávání či barvení a nadměrné používání chemických přípravků vlasům neprospívají.

Jestli trpíte nadměrným vypadáváním vlasů, je nutné zaměřit se i na jídelníček a doplňky stravy na vlasy. Dbejte na dostatečný přísun bílkovin (maso, vejce) a vitamínů proti padání vlasů skupiny B (vnitřnosti, ořechy, luštěniny a další). Naopak, je vhodné omezit konzumaci alkoholu, cukru a polotovarů.

Tajemství krásných vlasů je ve stravě.

Vši ve vlasech

Vši jsou jedním z nejčastějších problémů všech dětí, které se pohybují v kolektivech. Veš dětská se šíří přímým kontaktem hlav a nemá s hygienou nic společného. Základem úspěšného odvšivení je:

  1. Odstranění vší ve vlasech
  2. Odstranění hnid
  3. Informování dětských kolektivů

Odstranění vší a hnid není tatáž věc. Obě stádia vší jsou totiž jinak odolná a vyžadují i jiný způsob odstranění.

I když řada výrobců šamponů proti vším ve vlasech garantuje účinnost i proti hnidám, jde o mýtus. Hnidy jsou obaleny v nepropustném a pevném pouzdru a žádná chemie proti nim neúčinkuje. Proto je buď potřeba je odstranit mechanicky, nebo počkat, než se vylíhnou a odvšivovací kúru opakovat.

Doc. RNDr. Oleg Ditrich, CSc, z Katedry parazitologie PřF JU k tématu doplňuje:

„V současné době není u nás na trhu, pokud vím, jiný šampon než ty, které působí mechanicky: ucpou pomocí olejnaté látky vším vzdušnice a tím je udusí. Hnidy vzdušnice nemají, dýchají povrchem a velmi pomalu: olejem by musely být obaleny mnoho dní, aby odumřely. To se při odvšivení šamponem neděje.“

Navíc proti vším v současné době neexistuje ani žádná 100% účinná prevence. Vši si opravdu nevybírají a jdou na jakékoli vlásky. Mnoho maminek vám možná bude doporučovat různé repelenty či esenciální oleje, ty ale můžou způsobit více škody než užitku. Důležitá je především pravidelná kontrola vlasů.

„Účinné jsou repelenty obsahující IR 3535. To je ale už „chemie“, sice šetrná, ale řada lidí to pro děti nechce. Kromě repelentních účinků má látka i insekticidní účinky. Ale na 100 % v přírodě nefunguje skoro nic: doporučuje se kombinovat repelent a vyčesávání,“ říká parazitolog Oleg Ditrich.

Z esenciálních olejů lze jako „odpuzovač” vší doporučit citronovonný eukalypt, případně v kombinaci s levandulí a tea tree olejem – pozor, samotný čajovník už nezabírá, vši si zvykly. A u holek vlasy zasponkovat, stáhnout, zaplést do copu…, zkrátka do zavšiveného kolektivu nechodit s rozpuštěnými vlasy.

Nejefektivnější je vyčesávání pomocí Kouzelného všiváčku, který pomocí mikrospirál na zubech hřebenu vyčeše nejen vši, ale i hnidy. Nepoužívejte žádnou agresivní chemii, stačí běžný kondicionér. Dokonce ani kúru nemusíte opakovat. Když se napoprvé zbavíte i hnid, žádné nové vši se nevylíhnou. Jedná se tak o nejšetrnější, nejlevnější i nejjednodušší způsob odvšivení.

Jemné a suché vlasy

Tento typ vlasů působí jako bez života, je velmi náročný na úpravu, a navíc se lidem se suchými vlasy často třepí konečky. Péče o jemné vlasy by měla být především šetrná. S kosmetikou to rozhodně nepřehánějte. Přemíra různých „zázračných“ přípravků na suché vlasy jim ještě více ublíží.

Používejte pouze jemný šampon na suché vlasy a kondicionér. Vlasy nemyjte denně, snažte se je česat velmi opatrně a nepoužívat žádné stylingové přípravky. Šampon nanášejte vždy pouze na pokožku hlavy, nikdy ne na délky vlasů. Ty se vyčistí dostatečně ve chvíli, kdy budete šampon z vlasů smývat. Pří přímé aplikaci šamponu na délku či konečky vlasů se zhoršuje jejich vysušení.

Na roztřepené konečky je pak jediný účinný recept – nůžky. S jemnými vlasy si bohužel nikdy dlouhou hřívu nevypěstujete. Zvolte raději krátké a svěží sestřihy, které unaveným vlasům uleví. Vlasy fénujte pouze studeným vzduchem.

Existuje i několik přírodních receptů na masky na suché vlasy. Zkuste si na ně nanést avokádo, které má výborné hydratační účinky. Už naše babičky používaly na své vlasy syrová vajíčka, která suché vlasy nejen hydratují, ale i posilují a dodávají jim lesk.

Nejlepší péči o vlasy hledejte v přírodě.

Mastné vlasy

Nejčastější příčinou mastných vlasů je paradoxně jejich příliš časté mytí. Čím častěji totiž vlasy myjete, tím intenzivněji začne vlasová pokožka produkovat maz. Zkuste pár dní mytí vlasů vynechat, třeba když budete na chalupě. Uvidíte, že už po prvním umytí se vám vlasy nezamastí tak rychle. Rozestupy mezi mytím prodlužujte až do chvíle, kdy vám bude stačit mytí dvakrát týdně.

Mnoho lidí má ale přirozeně mastnější pleť, a tím pádem i pokožku vlasů. V takovém případě je potřeba přizpůsobit péči o vlasy tomuto specifickému problému.

Jestli se vám ani snížením frekvence mytí vlasů nezlepšil jejich stav, používejte alespoň méně šamponu. Na vlasy si moc nesahejte a příliš často je ani nečešte. Kondicionér nanášejte pouze na konečky vlasů, nikdy ne na pokožku a kořínky. Vlasy si myjte v co nejstudenější vodě. Horká voda totiž podporuje tvorbu mazu.

Pro snížení mastnoty ve vlasech používejte citron. Ten pokožku vlasů krásně vyživí množstvím důležitých minerálů a vitaminů, a zároveň pomůže odstranit přebytečný maz. Citronovou šťávu si nanášejte na vlasy vždy před mytím. Stejně dobře poslouží roztok z jablečného octa (1 lžíce octa na 1 šálek vlažné vody).