Kašel léčba babské recepty

Déšť, teplo, sníh a zase déšť. Tak nějak to vypadá, když se v České republice střídá počasí. A jak na tyto výkyvy reaguje lidské tělo? No přece nachlazením a kašlem. Pokud nepatříte k těm pár procentům osob nemocných chronickým kašlem, snažíte se ho vyléčit sami.

A jak na léčbu kašle? Úplně postačí využít recepty našich babiček. Ty nejlépe věděly, co zabírá na kašel léčba – jsou to takzvané babské recepty. Podívejme se tedy na to, jak si pomoci.

Proč kašel léčba babské recepty?

K této léčbě se lidé uchylují z různých důvodů. Když nechtějí se svým kašlem k lékaři, nebo když léky předepsané lékařem nezabraly. Optimální je situace, kdy lékař tak zvané „babské rady“ doporučují jako podpůrné prostředky pro jím stanovenou léčbu. Jakou domácí léčbu na kašel uvádějí „babské recepty?“

Jedná se především o přípravky, které si můžeme nasbírat v přírodě. Příroda je totiž mocným pomocníkem v boji s různými nemocemi, tedy i s kašlem.

Babské recepty – léčba kašle

Včasná domácí léčba kašle a nachlazení může zcela zabránit rozvinutí těžší formy onemocnění zánětem dýchacích cest a často i zbytečnému užívání antibiotik.

● Pomocník zvaný bez

Nejběžněji dostupné jsou léčivé byliny, které si buď sbíráme sami, nebo je koupíme v lékárně. Nejznámější je odvar ze sušeného černého bezu – plná hrst suchého květenství bezu se krátce povaří (dvě minuty) a nechá dalších pět minut louhovat v půl litru vody. Účinnost i chuť zlepšíme citronem a medem.

● Jitrocelová šťáva

Ta má prokazatelně nejpříznivější účinky na kašel. Jenže její příprava není tak jednoduchá. Připravuje se postupným proslazováním jitrocelových lístků. Jitrocelových lístků je třeba poměrně dost (při sběru se „naběháme“, navíc se nesměji zapařit). Jitrocelový sirup na kašel skutečně zabírá, ale připravit jej není tak jednoduché, jak se mnohdy můžeme dočíst z různých anonymních zdrojů.

● Vincentka

Inhalace Vincentky a její konzumace také pomohou. Je to velmi osvědčený způsob, jak se zbavit vleklého kašle. Navíc je to bezpracný způsob léčby. Úplně postačí koupit si v lékárně litrovou lahev Vincentky a léčba může začít.

● Studené a horké zábaly

Proti kašli může podle „babských receptů“ pomoci i Priessnitzův zábal (na hrudník přiložíme mokré, vyždímané prostěradlo, přes ně dáme suchou pokrývku a zábal ponecháme 20 až 30 minut).

Pro domácí léčbu kašle dělají dobře horké zábaly hrudníku. Postupujeme tak, že v horké vodě namočíme froté ručník, vyždímáme ho a přiložíme na prsa. Přes něj ovážeme suchou osušku a nakonec zabalíme celé tělo do vlněné deky. V zábalu setrváte 15 až 30 minut. Můžeme ho opakovat, ale vždy je při nich nutné pít větší množství tekutiny, nejlépe s obsahem soli.