Poševní záněty

Zajímá vás, jak vnikají? Špatnou hygienou nebo naopak přehnanou hygienou nebo nechráněným pohlavním stykem. V dnešní době velmi častou záležitostí. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, neváhejte vyhledat svého gynekologa.

Jak se projevují?

Neobvyklými výtoky s neobvyklým zápachem většinou hrudkovité nebo vodnaté konzistence. Svědění v oblasti genitálií, vyrážky v oblasti genitálií, bolest při pohlavním styku nebo i při močení. U pohlavních chorob se bolest vyskytuje i v podbřišku a může se i objevit lehce výšená teplota.

Poševní záněty si můžete přivodit i různými parfemovanými femigely. Žena, která dodržuje své hygienické návyky každý den tak tyto přípravky nepotřebuje. Pochva je samočistící orgán a nadměrná hygiena může narušit její PH.

Poševní mykóza

Je tzv. přeskupení bakterie candida albicans.  Projevuje se svěděním a pálením genitálií za přítomnosti hustého výtoku. Tato mykóza se může objevit i v těhotenství. Při mírné mykóze nemusí žena ani ke gynekologii. Léky proti tomuto zánětu je možné zakoupit bez předpisu od lékaře. Ve formě léků, gelů a mastí. Některé jsou vhodné i pro těhotné ženy.

Kvasinková infekce

Většinou se vyskytuje v těhotenství. Plod není ohrožen, ale může se jím nakazit při porodu. Projevuje se svěděním a bílým výtokem hrudkovité konzistence. Může vniknout i při análním pohlavním styku, kdy se bakterie z análního otvoru dostanou do pochvy.

Bakteriální vaginóza

Podobná záležitost, jako myóza. Vznikne přeskupením bakterií v pochvě. Projevuje se hustým bílým výtokem a svěděním v genitáliích.  Neseženete však volně prodejné léky. Musíte navštívit svého gynekologa, který vás vyšetří a předepíše antibiotika.

Trichomoniáza

Je to sexuálně přenosná pohlavní choroba. Je možné ji poznat podle hnisavého a páchnoucího výtoku a svěděním genitálií. Bolesti při pohlavním styku. Měli by se vyléčit oba dva partneři.

Infekce papilomavir

Přenosný pohlavním stykem, ale dá se jim nakazit např. na veřejných toaletách. Nemá výrazné příznaky. Největším příznakem jsou puchýřky kolem genitálií a konečníku. Pokud je žena těhotná, je tu velké riziko nakažení plodu. Léčba je chirurgická, a pokud se onemocnění neléčí, může se rozšířit v rakovinu děložního hrdla.

Genitální opar

K nakažení dojde při orálním styku, kdy jeden z partnerů přenese opar na ústech na genitálie druhého partnera. Vir nikdy neodejde, na chvíli se stáhne a při únavě nebo snížené imunitě opět udeří. Projevuje se puchýřky na genitáliích a análního otvoru, někdy se rozšíří i do močové trubice. Puchýřky jsou bolestivé a pálivé. Dále nemocný trpí horečkami a nechutenství. Léčí se léky, které zamezují rozšíření viru a podávají se léky proti bolesti.

Jak se těmto potížím vyhnout?

Nepoužívejte parfémované femigely a parfemované vložky. Používejte šetrnější prací prostředky. Oblékejte se pohodlně a nenoste příliš těsné kalhoty nebo punčochy. Dejte přednost sprše před koupelí. Noste spodní prádlo, které je vyrobené z bavlny, nebo jiné přírodní látky. Nedělejte si genitální výplachy, spíše vám uškodí, než pomůžou. Vyhýbejte se drsnému a nechráněnému sexu. Pamatujte na to, že i váš partner od vás může nějakou poševní infekci chytit. U mužů se projevuje stejně jako u žen.

Pokud své potíže neléčíte, mohou se dostat do takové míry, že můžete mít i potíže s plodností, které se mohou rozšířit v trvalou neplodnost.