Archiv pro rubriku: Léčení

Nejznámější druhy saun a jejich účinky na zdraví

Chystáte se navštívit některé z velkých wellness v Praze nebo wellness v Ostravě? Ještě předtím byste měli znát alespoň základní druhy saun a také to, jak na člověka působí. Klasická finská sauna je totiž jen jedna z mnoha, kterou si můžete dopřát.

Suchá, vlhká nebo parní?

Sauny se dělí na suché, vlhké a parní. Ty suché mají, jak už název napovídá, velmi suchý vzduch a vysokou teplotu. Typickým příkladem je právě finská sauna. Tento typ sauny není vhodný pro malé děti, nemocné a starší osoby, jelikož pro organismus představuje poměrně vysokou zátěž. Naopak skvěle posiluje srdce, podporuje hubnutí a účinně zbavuje tělo toxinů.

Vlhká sauna se vyznačuje vlhkostí okolo 70 až 80 %, avšak nižší teplotou. Díky tomu se v ní dýchá lépe než v suché sauně. Vlhký vzduch otevírá póry, čímž čistí pokožku a umožňuje používaným produktům do ní lépe proniknout. Rovněž mírní astma a pocit dušnosti, jelikož otevírá dýchací cesty.

Vlhkost v parní sauně dosahuje až 100 %, teplota se pohybuje okolo 35 až 50 °C. Parní sauna v podstatě simuluje klima, jaké panuje v deštném pralese. Pročišťuje pokožku, odplavuje z těla toxiny a posiluje imunitní systém. Je vhodná pro všechny, kdo ze zdravotních důvodů nemohou do suché či vlhké sauny.

Solná a bio sauna

Mezi speciální sauny patří například solná sauna, ve které je část stěny podobu solných kvádrů. Toto prostředí léčí astmatické potíže a kožní problémy. Chrání pokožku před stárnutím a dokonce mírní následky kouření.

Bio sauna v sobě kombinuje parní a finskou saunu. Teplota zde dosahuje 50 až 60 °C, vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30 až 60 % a vzduch je možné provonět silicemi pro větší efekt. Tato sauna je čím dál tím oblíbenější, jelikož je mírnější k lidskému organismu, posiluje srdce, uvolňuje dýchací cesty, funguje jako prevence nachlazení, pomáhá při bolestech svalů a kloubů a mírní stres.

Co je mindfulness?

Mindfulness, neboli všímavost, je schopnost plně prožívat přítomnost, zvládat přitom své emoce a zachovat si odstup od posuzujících myšlenek. Jedná se o velmi účinnou techniku pomáhající při léčbě úzkosti nebo syndromu vyhoření.

Podstata všímavosti

Mindfulness je způsob, jak se soustředit na současnou chvíli a vnímat ji s co největší pozorností, bez ohledu na minulost nebo budoucnost. Tento způsob pozornosti se často používá k řešení stresu, úzkosti a deprese a k zlepšení kvality života. Všímavost nám pomáhá vytvořit stabilní základ, i když se ocitáme v těžkých situacích, kdy jsme přemístěni myšlenkami nebo prožíváme úzkosti a bolest. Vnímejte svůj dech a nechte myšlenky plynout – co se vám honí hlavou? Co cítíte?

Techniky mindfulness

Mezi základní techniky mindfulness patří meditace všímavosti, tedy čas, který si vyhradíme sami pro sebe a pro pozorování svých myšlenek, pocitů a naší tělesné reakce na ně. Všechny meditace jsou založené na vnímání, co se právě teď v přítomném okamžiku děje v našem těle a mysli, co prožíváme.

Je zcela normální, že někdy se vám podaří udržet pozornost jen chvilku a pak vás opět ovlivní proud myšlenek, zasníte se nebo vás rozptýlí různé smyslové vjemy. Je důležité se za to nekritizovat. Všímavost se rozvíjí tréninkem a praxí, takže i když se vám nepodaří udržet všímavost po dlouhou dobu, stále se můžete snažit znovu a znovu se k ní vracet.

Zkuste to právě teď

Kdykoliv si během dne vzpomenete, můžete se snažit být vědomi toho, co se právě děje ve vašem těle a mysli a snažit se být všímaví tak dlouho, jak je to možné. Díky opakovaným každodenním zastavením se všímavost rozvíjí. Vyžaduje to vytrvalost a trpělivost, musíte pravidelně cvičit, ale výzkumy dokazují neuvěřitelné výsledky při léčbě psychických onemocnění, zejména deprese, panických atak a úzkostí.

Co můžete, a naopak byste neměli očekávat od návštěvy terapeuta?

Pokud jste dospěli k závěru, že zvládnutí problému, se kterým se potýkáte, je nad vaše síly, možná jste uvažovali o schůzce s terapeutem. V době, kdy se dá využít terapie online, takže osobní terapie Praha nejsou jedinou možností, je pomoc blíž než kdy dřív. Vždyť návštěvy terapeuta už dávno nejsou nic, za co bychom se měli stydět. Co od takové návštěvy očekávat?

Jak terapie (ne)probíhá?

Terapeut není kouzelník, který by mávnutím proutku rozpustil vaše deprese a úzkosti, odvrátil rozvod nebo vás zbavil škodlivé závislosti. Nebude vám radit, abyste změnili práci, udobřili se se sourozencem nebo se rozešli s partnerem. Nebude vás ani přesvědčovat o tom, že byste měli změnit svou osobnost a rozhodně se vás nebude pokoušet ovládat.

Co pro vás tedy terapeut může udělat? Především vám nastaví zrcadlo, díky kterému sami přijdete na to, co vám pomůže překonat strach, co zlepší vaši situaci a jak odhalit toxické vztahy ve vašem okolí. Společně si nastavíte cíl, kterého se budete během terapií snažit dosáhnout. Tento cíl není pevně daný, je běžné, že se během sezení několikrát změní.

Počáteční návštěva je trochu jiná než ostatní. Terapeut se vás bude ptát, co vás na terapii přivedlo, jak hodnotíte svou stávající situaci a jaké jsou důležité vztahy ve vašem životě. Může zjišťovat něco z vaší minulosti. Následně vám nastíní, jakým stylem budou další schůzky probíhat, a společně se domluvíte na dalších sezeních.

Specializované kliniky jako NEO Centrum může pomoci s celou řadou problémů od léčby závislostí nebo poradenstvím.

Obavy jsou zbytečné

Terapeut je lékař, který musí dodržovat lékařské tajemství. V konečném důsledku tak záleží pouze na vás, komu o terapii řeknete. Nebojte se toho, že by vás terapeut soudil nebo odsuzoval či zjednodušoval váš problém, naopak na vás bude nahlížet nezaujatě. Může se stát i to, že na prvním sezení zjistíte, že jste si s terapeutem „nesedli“. Je to zcela normální, společně jistě najdete jiné řešení. Vaše pohodlí a schopnost otevřít se je nejdůležitější.

Bolest zubů a jak ji léčit

Bolest, která je každému známá a zcela jistě si jí každý prošel.

Jak se bolest zubů projevuje?

Je mnoho variant, jak se vaše bolest zubů může ukázat, protože existuje spousta onemocnění zubů a odtud se odvíjí i bolesti. Většinou se ukáže otok a bolest, že nelze pokousat potravu. Také vám mohou zarudnout dásně. Veškerá bolest může být doprovázená zvýšenou tělesnou teplotou. Celý příspěvek

Klíšťata: věčný problém teplé sezony

Jakmile se začne oteplovat a procházky se začnou prodlůžovat, přichází na řadu tradiční problém – klíšťata. Nejde pouze o nepříjemný zážitek z kousnutí: ten druh hmyzu přenáší taky různé nemoci.

Něco z biologie


Klíšťata jsou druhem parazitů a živí se krví, kterou vysávají hostitelským zvířatům a lidem. Zdržet se “na návštěvě” na těle hostitele můžou od hodiny do několika týdnů.   

Biologové spočítali: existuje kolem 900 druhů klíšťat, přičemž pouze malá část z nich si oblíbila psy jako hostitelská zvířata, většinou napadají ježky a veverky.

Klíšťata preferují stín a vlhkost, jsou nejvíce aktivní na jaře a v létě (březen až říjen). Některé druhy hledají nového hostitele, zatímco ostatní trpělivě čekají, až naskytne příležitost.  


Klíšťata a nemoci     

  

Kousnutí klíštěte je nepříjemné samo o sobě: objevuje se pocit svedení pokožky, pes se může začít drbat, být nervózní atd. Další věc je hrozba onemocnění: během procesu sání se do krve hostitele můžou dostat různé patogeny.

Mezi život ohrožující choroby patří:

  • Lymská borelióza – způsobuje problémy se srdcem a ledvinami.
  • Babesióza – je příčinou anemie.
  • Klíšťová encefalitida (TBE) – podle symptomů připomíná chřipku.
  • Ehrlichióza – je nemocí středomořských oblastí.
  • Anaplasmóza – vede k poruchám nervového systému a paralýze.


Seznam nebezpečných onemocnění je samozřejmě delší, proto během teplých měsíců je dobře mít na paměti, že klíšťata jsou aktivní. Můžou sice vyskytovat jak v trávě, tak v listí stromů, nicméně procházka po louce je v tom smyslu méně nebezpečná, než výlet do hezky zarostlého přírodního parku. 

Po každé procházce je třeba důkladně prohlédnout srst psa. Pokud naleznete parazita, ihned ho odstraňte. Podrážděné místo opatrně očistěte a naneste na něj veterinární přípravek EnteroZOO. Má jemnou gelovou strukturu a skvěle urychluje hojení drobných poranění, zároveň brání průniku bakterií do ranky. Pokud si to zvíře olíže, naneste další vrstvičku. Přípravek se do těla nevstřebává, je zcela bezpečný i pro kojící nebo březí feny a mláďata.                            

Nemělo by se zapomínat na speciální obojky a prostředky proti klíšťatům – konkrétní produkt vám doporučí váš veterinář.

POZOR:
V případě, že pes se necítí dobře, a vy máte podezření, že za to můžou právě klíšťata, okamžitě se objednejte k veterináři, první pomoc v domácích podmínkách nestačí.  

Skoncujte jednou provždy s akné!

Akné trápí povětšinou teenagery v dospívání, kdy hrají hlavní roli zejména rozbouřené hormony. Výjimkou však není i stav, kdy jsou nedokonalosti a pupínky na obličeji Vaší nedílnou součástí i v pozdní dospělosti. Jaké rady a triky opravdu fungují?

Jablečný ocet jako osvědčený pomocník

Recept na tuto čistící vodu je jednoduchý a opravdu levný. Opláchněte si obličej vodou a osušte. Namočte vatový tampon do roztoku jablečného octa a vody v poměru 1:3 a potřete si s ním obličej. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny, nejlépe však přes noc. Opakujte několikrát denně, vždy si však po kúře nezapomeňte obličej opláchnout čistou vodou. Trik je v tom, že zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků a navíc vyrovnává pH pokožky, takže vytváří horší podmínky pro jejich přežití.

Maska z medu a skořice

Nad touto radou máte možná tendence kroutit nevěřícně hlavou, ale nepodceňujte ji! Skořice díky svým antimikrobiálním vlastnostem zastavuje tvorbu bakterií, med jako přírodní antibiotikum se s pupínky hravě popere. Stačí smíchat dvě lžíce medu se lžičkou skořice, vytvořit lepkavou pastu, nanést na opláchnutý obličej (nebo postižená místa) a nechat působit asi čtvrt hodiny. Poté masku opláchněte.

Tea tree olej pomáhá odnepaměti

Olej z čajovníku je osvědčeným pomocníkem při všech kožních problémech, pomáhá zklidňovat kůži po štípnutí hmyzem a mj. léčí i akné.

Vyrobte si čistící tonikum smíchání jednoho dílu tea tree oleje s devíti díly vody. Vatové tampony do vzniklého roztoku namočte a potřete problémová místa.

Síla jedlé sody

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti a hravě si poradí i s aknózní pletí.

Pro vytvoření pleťové masky smíchejte jedlou sodu s vodou ve stejném poměru, čímž vytvoříte jakousi pastu. Pomalými krouživými pohyby masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté smyjte.

Pro přípravu jemného peelingu smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Vzniklou pastu naneste na pleť a asi 5 minut krouživými pohyby masírujte. Poté opláchněte vlažnou vodou a hydratujte krémem.

Zubní pasta nejen na zuby

Další tradiční „babskou“ radou je lokální použití zubní pasty, kterou naneseme nejlépe přes noc na postižené místo. Pupínek se vysuší a rychleji se hojí.

Parní lázeň

Je pro naši pokožku hotovým zázrakem, protože otevírá ucpané póry a zbavuje je nahromaděné mastnoty, špíny a bakterií. Do lavoru nalijte horkou vodu, můžete přidat i hrst bylinek pro čištění pleti (skvělé čistící schopnosti má například měsíček lékařský) a přikrýt hlavu ručníkem. Takto byste měli vydržet alespoň deset minut.

Pomůže benzoylperoxid

Je účinná forma léčby akné, když všechno ostatní selhává. Je k dostání jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Většinou se jedná o čistící mléka nebo tonika, popřípadě krém nebo gel pro lokální aplikaci. Ze začátku může být pokožka podrážděná a extrémně vysušená, do doby než léčba zabere a kůže se s benzoylperoxidem srovná.

Tipy na závěr

Zní to skoro nevěřícně, ale věci jako povlak na polštář, mobilní telefon nebo neustálé dotýkání se obličeje, můžou naší pleti pořádně zavařit. Povlak na polštář tedy měňte minimálně jednou za týden, protože veškeré nečistoty, které se na něm zachycují poté působí na naši pleť po dobu spánku, což není zanedbatelná doba. Při telefonování se dostává pokožka obličeje do kontaktu s miliony bakterií, dezinfikujte proto povrch svého telefonu co nejčastěji. A nakonec – odnaučte se svému zlozvyku sahat si na obličej, jen si tam přenášíte nečistoty a bakterie z rukou.

Nikdo z nás nechce páchnoucí dech. Jak s ním bojovat?

Trápí vás páchnoucí dech, který mohou způsobit některé potraviny, ale i nápoje? Co způsobuje nejvíce páchnoucí dech? Bývají to aromatické sýry, česnek, cibule, alkohol, na páchnoucím dechu se projevuje i hlad a také samozřejmě bakterie v ústech.

Pokud jste snědli nějáké aromatické jídlo, či vypili aromatické pití, můžete pach v ústech eliminovat vypitím kávy, která to překryje, ale i káva nepůsobí v ústech zrovna nejlépe, a tak je třeba s tím něco udělat. V první řadě to chce čistit si pravidelně zuby.

Pokud možno, čistěte si zuby po každém jídle, pokud to možné není, tak samozřejmě minimálně ráno a večer a během dne si ústa proplachujte ústní vodou. Vynikající účinky na svěží dech mají žvýkačky, ale žvýkání je upřímně řečeno neestetické.

Proto je lepší nahradit žvýkačku cucavým mentolovým bonbónem, pastilkami, nebo svěžími pásky, které nahrazují žvýkačku, a které vložíte na patro, kde je necháte rozplynout. S pachem v ústech se dá bojovat celkem účinnými zbraněmi, jde o to je mít neustále u sebe.

Páchnoucí dech není vůbec příjemný, a tak se proti němu musíte umět postavit a bojovat. Dnešní nabídka produktů, které můžete proti páchnoucímu dechu použít, je velká, a tak si máte možnost vybrat podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud máte s páchnoucím dechem větší problémy, tak se obraťte na svého zubního lékaře, který s vámi tento problém začne řešit a především začne hledat příčinu, proč tomu tak je. Lékař vám poradí jak na to, abyste se problémů zbavili.

Trápí vás celulitida? Zbavte se jí

Celulitida je na první pohled pouze slovo o devíti písmenkách. Ovšem toto slovo dokáže spustit u žen paniku. Snad všechny ženy i dívky chtějí mít krásné, štíhlé a pevné tělo. Když ženy objeví na svém těle nějakou nedokonalost, jsou tím úplně vystresované. Ihned začnou pracovat na odstranění nedokonalosti.

Muži, ale i většina žen, pokládá za krásné tělo, které je štíhlé a pružné. V dívčím věku takto tělo opravdu vypadá. Ovšem tak, jak už to na světě chodí, i na ženském těle se objevuje nedokonalost. Je to právě ona zmíněná celulitida. S celulitidou bojují ženy již od pradávna.

Celulitida, jak se mnoho lidí mylně domnívá, nesouvisí s nadváhou. Pravdou je, že celulitida vzniká jako výsledek životního stylu. Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Způsobuje ji nedostatečné prokrvení, hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva.

Jak se zbavit celulitidy? Úplně snadno se jí nezbavíme. V první řadě to chce omezit faktory, které mají na vznik celulitidy vliv. Chceme – li se zbavit celulitidy, měli bychom si v první řadě ujasnit faktory, které na ní mají vliv. Jedná se o dědičnost, nadváhu, hormonální poruchy, špatný krevní a lymfatický oběh.

Ovlivnit nemůžeme dědičnost, hormonální poruchy a krevní a lymfatický oběh. S těmito faktory nám pomůžou jedině lékaři. Sami ovšem můžeme celulitidu zmírnit změnou stravovacích návyků a přidáním pohybu.

Jak se zbavit celulitidy – rady

1. Pohyb jako základ

Pohyb je důležitý. Při pohybu dochází k lepšímu prokrvení a odvodu škodlivých látek. Pohybovat bychom se při boji s celulitidou měli pravidelně. Jde jen o to, zařadit si do cvičícího programu správný pohyb proti celulitidě. Výborně působí proti celulitidě chůze, plavání, rekreační cyklistika. Vlivem těchto sportů dojde k lepšímu rozproudění krevního i lymfatického oběhu. Jednak b´tím bojujete proti celulitidě a jednak si tím i zpevňujete bříško a zadeček.

2. Lymfatické masáže

Jeden z úplně nejlepších prostředků pro zbavení se celulitidy. Chcete – li se zbavit celulitidy, objednejte si pravidelné lymfatické masáže u maséra. Masér vám namasíruje veškeré svaly související s lymfatickým oběhem. Ano, stojí to hodně peněž, ale do zdraví se je vyplatí investovat.

3. Kosmetické přípravky

Dnes existuje velké množství kosmetických přípravků proti celulitidě. Ovšem nemyslete si, že pouze mazáním těchto přípravků se celulitidy zbavíte. Opravdu se jen tímto způsobem celulitidy nezbavíte. Používejte kosmetické přípravky proti celulitidě, ale rovněž se souběžně s tím pohybujte.

Zbavte se hemeroidů

Co jsou to hemeroidy? Jsou to zvětšené křečové žíly, které jsou buď přímo v konečníku, nebo v jeho vchodu. Vnitřní hemoroidy poznáme tak, že při stolici, dochází ke krvácení. Pokud jsou hemoroidy větší, mohou se dostat ven se stolicí a bývá těžké, zatlačit je zpět.

Vnější hemoroidy jsou bolestivé, mohou však sami zmizet za nějaký čas. Hemoroidy trápí spousty lidí, kolem věku 30 let jde o každého druhého, po 40 věku se hemoroidy vyskytují téměř u všech. Bývají i dědičné. Jedná se o velmi nepříjemnou věc, kterou byste měli začít řešit.

Hemoroidy mohou vzniknout častou zácpou, těžkou prací, nebezpečné může být i posilování. Pozitivní zpráva je, že hemoroidy nevedou k rakovině střev. Při velkých bolestech je třeba hemoroidy chirurgicky odstranit.

Hemoroidům předejdete těžko, ale zmírnit rizika můžete, pokud do své stravy zařadíte dostatek vlákniny, budete dodržovat pitný režim, a vyhnete se nadměrnému pití kofeinu a také samozřejmě alkoholu. Hemoroidy jsou problém, který je velmi diskrétní.

Pokud se u vás však objeví, měli byste jej řešit a to s lékařem. Domácí léčba není tak účinná a efektivní. Je to problém nepříjemný, ale lékaři jsou na to zvyklí, odhoďte stud stranou, protože čím dříve se hemoroidy začnou léčit, tím lépe.

Stojíte-li si za tím, že si přesto budete snažit pomoci doma sami, pak konzumujte hodně citrusových plodů, třešní, cibule a bobulového ovoce. Posílíte tak žíly. Můžete si udělat sami obklad z bezinek a ten nejlépe na noc vložit do konečníku. Doporučuje se také mast z dubové kúry, kterou koupíte v lékárně, nebo lázeň v odvaru z dubové kúry.

Jak se zbavit bradavic na intimních místech

Trápí vás bradavice, které ale bohužel máte na intimních místech? Váš intimní život to znepříjemňuje a navíc jsou tyto bradavice přenosné. Tento problém není vůbec příjemný, ale dá se řešit a to pohodlně z domova a velmi diskrétně.

Bradavice na intimních místech z větší části obtěžují muže než ženy. Vyskytují se u sexuálně aktivnějších jedinců, při častém střídání partnerů, nebo když začnete s pohlavním životem velmi brzy. Infekce papilomaviry je bohužel dost častá a vyskytuje se až u 80% lidí.

Jak se zbavit bradavic na intimních místech je různé, lékaři většinou řeší tuto situaci vypalováním bradavic, leptáním, seškrabováním, nebo mrazením. Bohužel to vůbec není příjemné, protože na těchto citlivých místech, je bolest mnohem znatelnější.

Navíc není vůbec jisté, že se bradavice neobjeví opakovaně. Těhotná žena může bradavice přenést na své dítě, riziko je také při společném koupání. Pokud se chcete opravdu zbavit bradavic a to velmi šetrně a efektivně, vyzkoušejte krém s imiquimodem. Tento krém dokonale a efektivně likviduje bradavice na intimních místech.

Krém s imiquimodem stačí potírat 3x týdně na noc a ráno smýt. Do deseti týdnů jsou bradavice nenávratně pryč. Navíc odpadá hospitalizace a léčit se můžete sami doma. Imiquimodem je pouze na lékařský předpis a je poměrně drahý. 10-ti denní kůra vyjde na zhruba 5 000 Kč, ale výsledný efekt je k nezaplacení.

Každý koho genitální bradavice trápí jistě rád tyto peníze dá, aby mohl žít opět plnohodnotný, sexuální život, bez nevzhledných bradavic, které jsou navíc nakažlivé a kde ani kondom dokonale neochrání před přenosem.