Archiv pro rubriku: Léčení

Klíšťata: věčný problém teplé sezony

Jakmile se začne oteplovat a procházky se začnou prodlůžovat, přichází na řadu tradiční problém – klíšťata. Nejde pouze o nepříjemný zážitek z kousnutí: ten druh hmyzu přenáší taky různé nemoci.

Něco z biologie


Klíšťata jsou druhem parazitů a živí se krví, kterou vysávají hostitelským zvířatům a lidem. Zdržet se “na návštěvě” na těle hostitele můžou od hodiny do několika týdnů.   

Biologové spočítali: existuje kolem 900 druhů klíšťat, přičemž pouze malá část z nich si oblíbila psy jako hostitelská zvířata, většinou napadají ježky a veverky.

Klíšťata preferují stín a vlhkost, jsou nejvíce aktivní na jaře a v létě (březen až říjen). Některé druhy hledají nového hostitele, zatímco ostatní trpělivě čekají, až naskytne příležitost.  


Klíšťata a nemoci     

  

Kousnutí klíštěte je nepříjemné samo o sobě: objevuje se pocit svedení pokožky, pes se může začít drbat, být nervózní atd. Další věc je hrozba onemocnění: během procesu sání se do krve hostitele můžou dostat různé patogeny.

Mezi život ohrožující choroby patří:

 • Lymská borelióza – způsobuje problémy se srdcem a ledvinami.
 • Babesióza – je příčinou anemie.
 • Klíšťová encefalitida (TBE) – podle symptomů připomíná chřipku.
 • Ehrlichióza – je nemocí středomořských oblastí.
 • Anaplasmóza – vede k poruchám nervového systému a paralýze.


Seznam nebezpečných onemocnění je samozřejmě delší, proto během teplých měsíců je dobře mít na paměti, že klíšťata jsou aktivní. Můžou sice vyskytovat jak v trávě, tak v listí stromů, nicméně procházka po louce je v tom smyslu méně nebezpečná, než výlet do hezky zarostlého přírodního parku. 

Po každé procházce je třeba důkladně prohlédnout srst psa. Pokud naleznete parazita, ihned ho odstraňte. Podrážděné místo opatrně očistěte a naneste na něj veterinární přípravek EnteroZOO. Má jemnou gelovou strukturu a skvěle urychluje hojení drobných poranění, zároveň brání průniku bakterií do ranky. Pokud si to zvíře olíže, naneste další vrstvičku. Přípravek se do těla nevstřebává, je zcela bezpečný i pro kojící nebo březí feny a mláďata.                            

Nemělo by se zapomínat na speciální obojky a prostředky proti klíšťatům – konkrétní produkt vám doporučí váš veterinář.

POZOR:
V případě, že pes se necítí dobře, a vy máte podezření, že za to můžou právě klíšťata, okamžitě se objednejte k veterináři, první pomoc v domácích podmínkách nestačí.  

Skoncujte jednou provždy s akné!

Akné trápí povětšinou teenagery v dospívání, kdy hrají hlavní roli zejména rozbouřené hormony. Výjimkou však není i stav, kdy jsou nedokonalosti a pupínky na obličeji Vaší nedílnou součástí i v pozdní dospělosti. Jaké rady a triky opravdu fungují?

Jablečný ocet jako osvědčený pomocník

Recept na tuto čistící vodu je jednoduchý a opravdu levný. Opláchněte si obličej vodou a osušte. Namočte vatový tampon do roztoku jablečného octa a vody v poměru 1:3 a potřete si s ním obličej. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny, nejlépe však přes noc. Opakujte několikrát denně, vždy si však po kúře nezapomeňte obličej opláchnout čistou vodou. Trik je v tom, že zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků a navíc vyrovnává pH pokožky, takže vytváří horší podmínky pro jejich přežití.

Maska z medu a skořice

Nad touto radou máte možná tendence kroutit nevěřícně hlavou, ale nepodceňujte ji! Skořice díky svým antimikrobiálním vlastnostem zastavuje tvorbu bakterií, med jako přírodní antibiotikum se s pupínky hravě popere. Stačí smíchat dvě lžíce medu se lžičkou skořice, vytvořit lepkavou pastu, nanést na opláchnutý obličej (nebo postižená místa) a nechat působit asi čtvrt hodiny. Poté masku opláchněte.

Tea tree olej pomáhá odnepaměti

Olej z čajovníku je osvědčeným pomocníkem při všech kožních problémech, pomáhá zklidňovat kůži po štípnutí hmyzem a mj. léčí i akné.

Vyrobte si čistící tonikum smíchání jednoho dílu tea tree oleje s devíti díly vody. Vatové tampony do vzniklého roztoku namočte a potřete problémová místa.

Síla jedlé sody

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti a hravě si poradí i s aknózní pletí.

Pro vytvoření pleťové masky smíchejte jedlou sodu s vodou ve stejném poměru, čímž vytvoříte jakousi pastu. Pomalými krouživými pohyby masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté smyjte.

Pro přípravu jemného peelingu smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Vzniklou pastu naneste na pleť a asi 5 minut krouživými pohyby masírujte. Poté opláchněte vlažnou vodou a hydratujte krémem.

Zubní pasta nejen na zuby

Další tradiční „babskou“ radou je lokální použití zubní pasty, kterou naneseme nejlépe přes noc na postižené místo. Pupínek se vysuší a rychleji se hojí.

Parní lázeň

Je pro naši pokožku hotovým zázrakem, protože otevírá ucpané póry a zbavuje je nahromaděné mastnoty, špíny a bakterií. Do lavoru nalijte horkou vodu, můžete přidat i hrst bylinek pro čištění pleti (skvělé čistící schopnosti má například měsíček lékařský) a přikrýt hlavu ručníkem. Takto byste měli vydržet alespoň deset minut.

Pomůže benzoylperoxid

Je účinná forma léčby akné, když všechno ostatní selhává. Je k dostání jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Většinou se jedná o čistící mléka nebo tonika, popřípadě krém nebo gel pro lokální aplikaci. Ze začátku může být pokožka podrážděná a extrémně vysušená, do doby než léčba zabere a kůže se s benzoylperoxidem srovná.

Tipy na závěr

Zní to skoro nevěřícně, ale věci jako povlak na polštář, mobilní telefon nebo neustálé dotýkání se obličeje, můžou naší pleti pořádně zavařit. Povlak na polštář tedy měňte minimálně jednou za týden, protože veškeré nečistoty, které se na něm zachycují poté působí na naši pleť po dobu spánku, což není zanedbatelná doba. Při telefonování se dostává pokožka obličeje do kontaktu s miliony bakterií, dezinfikujte proto povrch svého telefonu co nejčastěji. A nakonec – odnaučte se svému zlozvyku sahat si na obličej, jen si tam přenášíte nečistoty a bakterie z rukou.

Nikdo z nás nechce páchnoucí dech. Jak s ním bojovat?

Trápí vás páchnoucí dech, který mohou způsobit některé potraviny, ale i nápoje? Co způsobuje nejvíce páchnoucí dech? Bývají to aromatické sýry, česnek, cibule, alkohol, na páchnoucím dechu se projevuje i hlad a také samozřejmě bakterie v ústech.

Pokud jste snědli nějáké aromatické jídlo, či vypili aromatické pití, můžete pach v ústech eliminovat vypitím kávy, která to překryje, ale i káva nepůsobí v ústech zrovna nejlépe, a tak je třeba s tím něco udělat. V první řadě to chce čistit si pravidelně zuby.

Pokud možno, čistěte si zuby po každém jídle, pokud to možné není, tak samozřejmě minimálně ráno a večer a během dne si ústa proplachujte ústní vodou. Vynikající účinky na svěží dech mají žvýkačky, ale žvýkání je upřímně řečeno neestetické.

Proto je lepší nahradit žvýkačku cucavým mentolovým bonbónem, pastilkami, nebo svěžími pásky, které nahrazují žvýkačku, a které vložíte na patro, kde je necháte rozplynout. S pachem v ústech se dá bojovat celkem účinnými zbraněmi, jde o to je mít neustále u sebe.

Páchnoucí dech není vůbec příjemný, a tak se proti němu musíte umět postavit a bojovat. Dnešní nabídka produktů, které můžete proti páchnoucímu dechu použít, je velká, a tak si máte možnost vybrat podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud máte s páchnoucím dechem větší problémy, tak se obraťte na svého zubního lékaře, který s vámi tento problém začne řešit a především začne hledat příčinu, proč tomu tak je. Lékař vám poradí jak na to, abyste se problémů zbavili.

Trápí vás celulitida? Zbavte se jí

Celulitida je na první pohled pouze slovo o devíti písmenkách. Ovšem toto slovo dokáže spustit u žen paniku. Snad všechny ženy i dívky chtějí mít krásné, štíhlé a pevné tělo. Když ženy objeví na svém těle nějakou nedokonalost, jsou tím úplně vystresované. Ihned začnou pracovat na odstranění nedokonalosti.

Muži, ale i většina žen, pokládá za krásné tělo, které je štíhlé a pružné. V dívčím věku takto tělo opravdu vypadá. Ovšem tak, jak už to na světě chodí, i na ženském těle se objevuje nedokonalost. Je to právě ona zmíněná celulitida. S celulitidou bojují ženy již od pradávna.

Celulitida, jak se mnoho lidí mylně domnívá, nesouvisí s nadváhou. Pravdou je, že celulitida vzniká jako výsledek životního stylu. Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Způsobuje ji nedostatečné prokrvení, hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva.

Jak se zbavit celulitidy? Úplně snadno se jí nezbavíme. V první řadě to chce omezit faktory, které mají na vznik celulitidy vliv. Chceme – li se zbavit celulitidy, měli bychom si v první řadě ujasnit faktory, které na ní mají vliv. Jedná se o dědičnost, nadváhu, hormonální poruchy, špatný krevní a lymfatický oběh.

Ovlivnit nemůžeme dědičnost, hormonální poruchy a krevní a lymfatický oběh. S těmito faktory nám pomůžou jedině lékaři. Sami ovšem můžeme celulitidu zmírnit změnou stravovacích návyků a přidáním pohybu.

Jak se zbavit celulitidy – rady

1. Pohyb jako základ

Pohyb je důležitý. Při pohybu dochází k lepšímu prokrvení a odvodu škodlivých látek. Pohybovat bychom se při boji s celulitidou měli pravidelně. Jde jen o to, zařadit si do cvičícího programu správný pohyb proti celulitidě. Výborně působí proti celulitidě chůze, plavání, rekreační cyklistika. Vlivem těchto sportů dojde k lepšímu rozproudění krevního i lymfatického oběhu. Jednak b´tím bojujete proti celulitidě a jednak si tím i zpevňujete bříško a zadeček.

2. Lymfatické masáže

Jeden z úplně nejlepších prostředků pro zbavení se celulitidy. Chcete – li se zbavit celulitidy, objednejte si pravidelné lymfatické masáže u maséra. Masér vám namasíruje veškeré svaly související s lymfatickým oběhem. Ano, stojí to hodně peněž, ale do zdraví se je vyplatí investovat.

3. Kosmetické přípravky

Dnes existuje velké množství kosmetických přípravků proti celulitidě. Ovšem nemyslete si, že pouze mazáním těchto přípravků se celulitidy zbavíte. Opravdu se jen tímto způsobem celulitidy nezbavíte. Používejte kosmetické přípravky proti celulitidě, ale rovněž se souběžně s tím pohybujte.

Zbavte se hemeroidů

Co jsou to hemeroidy? Jsou to zvětšené křečové žíly, které jsou buď přímo v konečníku, nebo v jeho vchodu. Vnitřní hemoroidy poznáme tak, že při stolici, dochází ke krvácení. Pokud jsou hemoroidy větší, mohou se dostat ven se stolicí a bývá těžké, zatlačit je zpět.

Vnější hemoroidy jsou bolestivé, mohou však sami zmizet za nějaký čas. Hemoroidy trápí spousty lidí, kolem věku 30 let jde o každého druhého, po 40 věku se hemoroidy vyskytují téměř u všech. Bývají i dědičné. Jedná se o velmi nepříjemnou věc, kterou byste měli začít řešit.

Hemoroidy mohou vzniknout častou zácpou, těžkou prací, nebezpečné může být i posilování. Pozitivní zpráva je, že hemoroidy nevedou k rakovině střev. Při velkých bolestech je třeba hemoroidy chirurgicky odstranit.

Hemoroidům předejdete těžko, ale zmírnit rizika můžete, pokud do své stravy zařadíte dostatek vlákniny, budete dodržovat pitný režim, a vyhnete se nadměrnému pití kofeinu a také samozřejmě alkoholu. Hemoroidy jsou problém, který je velmi diskrétní.

Pokud se u vás však objeví, měli byste jej řešit a to s lékařem. Domácí léčba není tak účinná a efektivní. Je to problém nepříjemný, ale lékaři jsou na to zvyklí, odhoďte stud stranou, protože čím dříve se hemoroidy začnou léčit, tím lépe.

Stojíte-li si za tím, že si přesto budete snažit pomoci doma sami, pak konzumujte hodně citrusových plodů, třešní, cibule a bobulového ovoce. Posílíte tak žíly. Můžete si udělat sami obklad z bezinek a ten nejlépe na noc vložit do konečníku. Doporučuje se také mast z dubové kúry, kterou koupíte v lékárně, nebo lázeň v odvaru z dubové kúry.

Jak se zbavit bradavic na intimních místech

Trápí vás bradavice, které ale bohužel máte na intimních místech? Váš intimní život to znepříjemňuje a navíc jsou tyto bradavice přenosné. Tento problém není vůbec příjemný, ale dá se řešit a to pohodlně z domova a velmi diskrétně.

Bradavice na intimních místech z větší části obtěžují muže než ženy. Vyskytují se u sexuálně aktivnějších jedinců, při častém střídání partnerů, nebo když začnete s pohlavním životem velmi brzy. Infekce papilomaviry je bohužel dost častá a vyskytuje se až u 80% lidí.

Jak se zbavit bradavic na intimních místech je různé, lékaři většinou řeší tuto situaci vypalováním bradavic, leptáním, seškrabováním, nebo mrazením. Bohužel to vůbec není příjemné, protože na těchto citlivých místech, je bolest mnohem znatelnější.

Navíc není vůbec jisté, že se bradavice neobjeví opakovaně. Těhotná žena může bradavice přenést na své dítě, riziko je také při společném koupání. Pokud se chcete opravdu zbavit bradavic a to velmi šetrně a efektivně, vyzkoušejte krém s imiquimodem. Tento krém dokonale a efektivně likviduje bradavice na intimních místech.

Krém s imiquimodem stačí potírat 3x týdně na noc a ráno smýt. Do deseti týdnů jsou bradavice nenávratně pryč. Navíc odpadá hospitalizace a léčit se můžete sami doma. Imiquimodem je pouze na lékařský předpis a je poměrně drahý. 10-ti denní kůra vyjde na zhruba 5 000 Kč, ale výsledný efekt je k nezaplacení.

Každý koho genitální bradavice trápí jistě rád tyto peníze dá, aby mohl žít opět plnohodnotný, sexuální život, bez nevzhledných bradavic, které jsou navíc nakažlivé a kde ani kondom dokonale neochrání před přenosem.

Trápí vás problémy se spaním?

Nespavost, nemožnost usnout nebo časté noční buzení dokážou pěkně potrápit. Sáhnutí po pilulce na spaní se jeví jako nejjednodušší možnost, nicméně její užití by mělo být až na místě posledním. Ještě předtím je třeba vyzkoušet několik rad a doporučení z hlediska vhodné spánkové hygieny. Možná totiž zjistíte, že děláte určité chyby, které váš spánek narušují. Jakým škodlivým návykům je třeba se vyvarovat a co pomáhá navodit dobrý a nerušený spánek?

Příčiny nespavosti

Zcela zásadní pro odstranění potíží je třeba odhalit příčiny nespavosti. Jako první krok, který by s vámi měl odborník rozebrat, je váš denní režim a prostředí, v němž usínáte a spíte. Pokud se objeví nějaké chyby v těchto oblastech, tak se je pokuste odstranit.

Někdy mohou být příčinou i nemoci a ve velké míře i stres, a to jak krátkodobý, tak stres dlouhodobého rázu. Bolestivá onemocnění mohou také narušovat kvalitní spánek. To vše je třeba konkrétně řešit – snažit se odstranit bolest, vysledovat, co způsobuje stres a podobně. Někdy je třeba skutečně potřeba psychoterapie nebo pomoc psychologa. Narušený spánek a psychika spolu velmi často souvisí.

K předepsání léků na spaní by se mělo přistoupit až tehdy, pokud porucha spánku výraznějším způsobem ovlivňuje fungování nemocného v běžném životě, například v práci nebo v sociálních vztazích.

Životní styl

Životní styl má na kvalitu spánku veliký vliv. Důležitá je určitá pravidelnost životního rytmu – vstávání a ulehání stále v přibližně stejnou dobu. Někdy to skutečně nejde, zejména při práci ve směnném provozu, ale pokud je to jen trochu možné, zkuste to tak zařídit. Skončit s ponocováním a uléháním po půlnoci z důvodu sledování televize skutečně jde.

Pohyb během dne má na kvalitu spánku také značný vliv. Obecně je dobré sportovat denně, a to alespoň 20-30 minut. Organismus se příjemně unaví a bude lépe připravený k regeneraci během spaní. Nevhodné je naopak cvičení těsně před spaním, v ideálním případě by se nemělo cvičit 5 hodin před ulehnutím. Je to z toho důvodu, že touto aktivitou se člověk naopak nabudí a tělo nebude připraveno odpočívat. Sport tedy určitě ano, ale ve správnou dobu.

Odpočinek během dne je určitě důležitý, nicméně se snažte vyvarovat pospávání a ležení v průběhu dne. A pokud si potřebujete dát „šlofíka“, tak maximálně na půl hodiny. Delší pospávání během dne, a zejména pak po 15 hodině odpolední může  kvalitu nočního spánku výrazně narušit.

Bez nikotinu a kofeinu se v dnešní uspěchané době obejde jen málokdo z nás, ale je třeba si uvědomit, že jde o stimulanty, které mají nabuzující účinky. Pokud tedy máte problémy s usínáním, vyvarujte se jejich užití v pozdně odpoledních a večerních hodinách.

Správná spánková hygiena

Kvalitu spánku ovlivňuje celá řada vnějších vlivů, na které možná ani neberete zřetel. Vyplatí se ovšem dodržovat alespoň základní pravidla spánkové hygieny.

Vše začíná úpravou ložnice nebo místa na spaní. Mělo by být dostatečně tiché a chladnější, než místnosti běžně užívané. V přetopených místnostech se obecně špatně spí. Dostatek temnoty je pro někoho také důležitý – svítící lampy do oken nejsou určitě nic příznivého. Proto je vhodné používat rolety nebo závěsy, které zařídí dostatek šera a tmy. Důležité je používat svoji postel, potažmo ložnici výhradně ke spánku – není vhodné v posteli jíst, ani sledovat televizi.

Televize ani další elektrospotřebiče by v ložnici také neměly vůbec být, ať se vám to nemusí líbit. Vysílají totiž světlo a záření, což může působit rušivě. Bezprostředně před spaním by se také neměla sledovat televize nebo pracovat na počítači, protože organismus toto světlo nabuzuje. Zvláště pokud máte potíže s usínáním, je vhodnější před spaním četba knihy nebo jiné klidové aktivity.

Jít spát s plným žaludkem není rovněž vhodné, proto je třeba se před spaním nepřejídat a dopřát si pouze lehkou večeři.

Příznivě může působit i vybudování si jakéhosi vlastního spánkového rituálu. Bylo prokázáno, že příznivě působí jak u dětí, tak u dospělých. Záleží jen na vás, jaký rituál si vytvoříte, může jít o teplou koupel, poslech rozhlasu, četbu knihy, poslech relaxační hudby nebo kombinaci jiných faktorů.

Jestliže se již objeví potíže se spaním a dostaví se „převalování“ na lůžku, není dobré ležet příliš dlouho. Pokud se vám nedaří usnout během 30 minut po ulehnutí, raději vstaňte a něco dělejte. Umyjte nádobí, chvilku si čtěte.  Po chvíli zkuste ulehnout znovu. Není dobré rovněž sledovat hodiny, protože tím se můžete dostávat do ještě většího stresu z toho, že nespíte.

Bylinky a léky

Bylinky a přírodní prostředky mohou být účinným řešením při poruchách spánku. Můžete vyzkoušet tradiční babskou radu – vypití teplého mléka s medem před spaním. I řada bylinek obsahuje látky podporující navození klidu a tím pádem i usnadňující spánek. Jedná se například o meduňku, třezalku nebo kozlík lékařský. Uvařit si z nich můžete čaje, nebo si je pořídit i v koncentrovanější formě (sirupy, pilulky). Pozor ale v případě, pokud užíváte i jiné léky, zde je třeba poradit se s lékárníkem, aby nedocházelo k narušení jejich účinků navzájem.

Léků na spaní (tzv. hypnotik) se mnozí pacienti tak trochu obávají a snaží se jim vyhnout. Hlavním rizikem jejich užívání je zejména závislost. Pokud je totiž člověk užívá pravidelně a dlouho, může se potom stát, že bez nich neusne. Pro jejich bezpečné užívání je skutečně důležité vše konzultovat s lékařem, a ideálně je užívat maximálně 4 týdny, a to ještě přerušovaně. Dobrou zprávou je, že i hypnotika se postupně vyvíjejí a léky novější generace mají méně nežádoucích účinků (tzv. Z-hypnotika, léky s obsahem melatoninu).

Léky na spaní „starší generace“, často ze skupiny tzv. benzodiazepinů, mají více nežádoucích účinků v podobě rizika již zmiňované závislosti, ale i celkového útlumu pacienta i během dne. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy v kompetenci lékaře.

Opruzeniny dospělých léčba

Brzy přijdou jarní a letní měsíce, které jsou teplé a máme je rádi. A ty sebou samozřejmě nesou riziko vzniku opruzenin. Snad každý z nás se ve svém životě s nimi setkal. A to nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. Stačí dlouho sedět v autě, na koženém sedadle ve vlaku anebo se věnovat vytrvalostním sportům.

Právě z tohoto důvodu věnujeme článek tématu opruzenin u dospělých a jejich léčbě. Této nepříjemnosti se každý velmi rád rychle zbaví. Přečtěte si užitečné rady, jak opruzeniny vyléčit.

Proč vznikají?

Nejoblíbenějším místem pro jejich vznik je místo s dostatečnou vlhkostí, kde dochází k jemnému poraňování kůže. Často se tak objevují v tříslech, v podpaždích či různých záhybech kůže. Ke vzniku vede i tření kůže o kůži, nebo kůže o oděv. Poraněný povrch kůže je pak atakován velkým množství bakterií, kvasinek, plísní a jiných neřádů, které způsobují zčervenání a následně nepříjemné až bolestivé pocity pálení.

Jak na léčbu opruzeniny dospělých?

Myli jste se, použili bavlněné prádlo a přesto všechno vám vznikla opruzenina. Ptáte co dělat? Jak léčit? Tady v tomto případě nezbude nic jiného, než se spolehnout na farmaceutický průmysl. Opruzeniny dospělých léčba probíhá za pomoci prostředků na drobná poranění kůže.

Léčba u dospělých je prakticky stejná jako u dětí. Podobně je to i s prevencí. Dospělým jsou sice lékárníky doporučeny jiné prostředky než pro děti. Například stačí použít kalciovou mast nebo podobné přípravky a obvykle je po problémech. Někdo používá bepanthen, rybilku, pityol či Ondřejovu mast.

Doporučené prostředky pro opruzeniny dospělých léčbu

 • Zinková mast Sudocrem
 • Hipp, dětský krém proti opruzeninám s panthenolem a zinkem
 • Canesten od fy Bayer
 • Calcium pantothenicum od Zentivy
 • Rybilka, kalciová mast
 • Pevaryl
 • Kosmetická vazelina Valinka (bílá)
 • Krémpasta Imazol
 • Mast Infadolan od Zentivy
 • Ondřejova mast od fy Herbacos-bofarma

Na paměti mějte to, že přípravek musíte vyzkoušet a vybrat si pro Vás ten nejlepší.

Odpočinkem ku zdraví

Abychom byli zdraví, měli bychom dodržovat jisté zásady. Hned tou první je správný odpočinek, protože tělo se dokáže regenerovat. A znáte lepší odpočinek, než v teplé koupeli? Snad jen ten, kdy je koupel nejen teplá, ale má i léčebné účinky, tak jako to mají na Slovensku.

Jeden ze tří unikátů

Slovensko se může pyšnit několika prameny, které mají léčebné účinky. A zdejší města zná mnoho lidí, které je za tímto účelem navštěvují. Avšak takovou specialitou mezi všemi jsou lázně Sliač, protože tyto mají speciální složení, že najdeme jen jedny ve střední Evropě. Pokud byste chtěli navštívit ještě jiné lázně, které mají stejné anebo velice podobné složení, tak byste museli vycestovat do Španělska, Argentiny či Austrálie, čímž lze jen doložit, že jsou opravdu vzácné.

Čím jsou tyto lázně výjimečné?

Jedinečnost těchto léčebných pramenů spočívá v tom, že kromě minerálů obsahují také vřídelní plyn. Jedná se o vysoký obsah kysličníku uhličitého, který se za normálních podmínek v tomto obsahu nevyskytuje, což je právě tím kouzlem. A bylo dokázáno, že právě tento plyn může mít také dobrý vliv na vaše zdraví.

Co kombinace minerálů a plynu dokáže vyléčit?

Samozřejmě, že zde mohou jet i lidé, kteří jsou zdraví a chtějí si jen odpočinout, avšak tyto lázně jsou hojně doporučovány těm, kteří mají jisté problémy. Jedná se o běžné civilizační nemoci, mezi které patří také vysoký krevní tlak, choroby tepen a žil. Léčebné prameny vám také mohou pomoci s léčbou srdce a různými srdečními chorobami, kde je jejich úspěšnost nejvíce vidět. A nevidí se mnoho pramenů, které dokážou ulevit vašemu srdíčku. Dokonce se zde můžete přijet léčit se ženskými nemocemi.

Léčba odpočinkem

Když lidé slyší slovo lázně, většinou si vybaví různé rehabilitace a cvičení. Avšak v těchto lázních je to všechno jinak, obdobně jako v ostatních termálních lázních na Slovensku, i zde si lidé chodí odpočinout. Je velice příjemné si čas od času oddychnout a aspoň na chvíli se položit do horké vody a na nic nemyslet. A právě základem léčby ve vodě s minerálními prameny je totiž jen si do ní lehnout a odpočívat. Pomůžete tím nejen svému fyzickému zdraví, díky dokonalému složení, ale ve své podstatě tím ulevíte se své psychice, protože se na chvíli odreagujete a budete myslet na příjemné věci. Pravdou je, že někteří pro zvýšení efektivity spojují koupání s masážemi či rašelinovými zábaly a podobně.

I aktivní odpočinek je odpočinkem

Pokud vás přestane bavit jen tak polehávat v teplé vodě, tak se můžete projít po některé z turistických tras, které jsou pro návštěvníky lázní vytvořeny v prostředí lázní. Klidně se můžete začít i věnovat sportu třeba na zdejších tenisových kurtech. A v případě, že jste lázně navštívili v zimním období, tak vás také čeká jistá aktivita, protože můžete využít připravených tras pro běžecké lyže.

Je velice příjemné si jen tak lehnout do horké vody a odpočívat a ještě lepší je, když tam ležíte s pocitem, že ulevujete i svému zdraví.

Zácpa a její léčba

Tento problém postihuje až dvacet procent populace. Je považovaná za civilizační chorobu, která vzniká v důsledku negativních vlivů současného životního stylu. Především tedy nevhodného stravování, nedostatečného příjmu tekutin a sedavého způsobu života. Je to onemocnění známé od starověku.

První zmínky se datují již z období 3 000 let před naším letopočtem a pocházejí ze starověké Číny. O zácpě se píše i na egyptském papyru ze šestnáctého století př. n. l. Léčbou zácpy se zabýval Hippokrates a Avicena, protože pravidelné vyprazdňování bylo ve starověku považováno za známku pevného zdraví. Podívejme se tedy nyní na zácpu a její léčbu.

Co je to zácpa?

Jedná se o velmi subjektivní pojem, jelikož četnost a pravidelnost vyprazdňování je velmi individuální. Definice je vždy proto relevantní. Obecně se tak označuje problematické či bolestivé vyprazdňování, které je spojeno se změnou charakteru anebo frekvence stolice, přičemž častost vyprazdňování se mění s věkem.

Zácpa a její léčba

Při stanovení léčby je vhodná porada s lékařem. Zejména proto, aby byly zprvu objasněny příčiny zácpy. Objasnění příčin je důležité, nejde-li o symtomatickou zácpu, která provází doposud nediagnostikované onemocnění. Po vyloučení akutních stavů lékař zpravidla doporučí další postup.

Zácpa a její léčba – postup

Postup léčby se skládá ze dvou kroků – diety a projímadel. Pokud se dodrží zácpa a její léčba, tak jak stanovil lékař, dojde k uzdravení.

1. Dietní a režimová opatření

 • Dostatek tělesného pohybu
 • Dostatek tekutin (2 – 3 litry denně)
 • Pravidelná strava bohatá na vlákninu
 • Neoddalovat vyprázdnění při nutkání
 • Nácvik „vyprazdňovacího“ režimu

2. Volba správného projímadla

V současnosti se používají projímadla, která podle mechanismu působení rozdělujeme do 3 skupin:

Kontaktní laxativa jsou látky, které svým účinkem působí přímo na střevní stěnu a způsobují zvýšení střevní peristaltiky a omezují vstřebávání vody a minerálů ze střeva. Jejich hlavní nevýhodou je, že se téměř vždy jedná o návykové látky, jejichž účinek se s časem snižuje a při nadužívání mohou poškodit nervové zásobení střeva a tím nevratně zničit jeho funkci.

Osmotická laxativa na sebe vážou vodu a druhotně stimulují střevní sliznici k další sekreci hlenu, vody a elektrolytů. Jejich efekt je mnohem přirozenější. K těmto projímadlům patří nerozpustné a nevstřebatelné hořečnaté a sirné soli (třeba v minerálních vodách). Šetrnější jsou ta, jejichž účinnou látkou jsou převážně cukry, které nejsou vstřebávány do organizmu, a proto je mohou používat i diabetici.

Látky stimulující střevní motilitu – působí přímo na hladkou svalovinu tenkého i tlustého střeva tak, že vyvolávají silné propulzivní peristaltické vlny. Do běžné léčby zácpy však tyto látky nepatří.