Nesnášenlivost lepku, bezlepková dieta a co jíst

Bezlepková dieta se drží zpravidla ze zdravotních důvodů a nikoliv proto, aby dotyčný zhubl. Pokud je někdo nucen tuto dietu držet, musí ze svého jídelníčku vyřadit lepek, protože jinak hrozí velké zdravotní komplikace.

Základem je vynechání potravin, ve kterých je ječmen, žito, oves a pšenice. Nahradit je potom lze rýží, kukuřicí, bramborem a prosem.

Do jídelníčku by se dále měli zařadit mléčné výrobky, tvrdé sýry, smetana, maso, vnitřnosti, vajíčka, ovoce, zelenina, sojové výrobky, pohanka, tuky, i cukry, med, čaj, káva a kakao.

Na co si dát pozor

Pozor by se mělo dávat hlavně na pečivo, těstoviny, omáčky, jíšky, salámy, sekanou. Vyhnout byste se měli tatarkám, majonézám i kečupům. Vyvarovat byste se dále pak měli pšeničným škrobům, který je obsažen například v cukrovinkách, zákuscích a lentilkách.

Lepek může být obsažen také v jogurtech, sojových řezech, čokoládě s rýží, lékořicových bonbonech a podobně.

Na některých výrobcích je vyloženě napsáno, že se jedná o bezlepkové, někde je pouze přeškrtnutý klas, což také znamená, že se jedná o bezlepkový výrobek a pokud to není nikde uvedeno, pak je třeba si řádně pročíst složení výrobku a podle toho pak nakoupit.

Nově se také uvádí, že lepek není obsažen v alkoholických nápojích a to ani ve whisce, pivu a vodce.

Jak se alergie projevuje?

Někdy se může objevit hned při narození miminka, ale přijít může takřka kdykoliv. Projevy jsou takové, že vzniká silná alergická reakce po pozření potraviny, ve které je obsažen lepek.

U dětí se pak příznaky projevují celkovým neprospěchem, dítě pomaleji roste, má vzedmuté břicho a mastnou stolici. Někdy se může alergie projevit nadměrnou plynatostí a nechutenstvím.

U žen se může projevit neplodnost, nepravidelná menstruace a sklon k potratům.

Při nasazení bezlepkové diety dochází k velmi rychlému zlepšení stavu pacienta.