Archiv pro štítek: žaludeční vředy

Bolesti žaludku

Bolest nebo pocit tlaku ve středním a levém nadbřišku je většinou známkou onemocnění žaludku, ale někdy i závažnějšího onemocnění – žaludečních vředů nebo dokonce pokročilého nádoru.

Příznaky

Bolest se může projevovat nevolností, pálením žáhy, zvracením, křečí nebo pocitem tlaku a plnosti.

Příčiny

Bolesti žaludku z jídla – to se už asi stalo každému z nás, ale někdy to má i horší následky než dočasná bolest

Žaludeční vředy – projevují se nechutenstvím, zvracením nebo průjmem (vhodnou prevencí je vyvarovat se  rizikovým faktorům, mezi které patří špatná životospráva, léky, stres, kouření, alkohol a pití kávy. Jedním z faktorů je také dědičnost. Tu ale ovlivnit nemůžeme.

Stres – v dnešní době trpí stresem spousta lidí, to ovšem má ale negativní dopad na naše zdraví v mnoha ohledech

Překyselení žaludku – dochází  k porušení rovnováhy mezi kyselostí a zásaditostí v našem organismu, toto porušení má i mnohé další následky (špatná nálada, deprese, únava, řídnutí kostí, artritida, zubní kazy, cukrovka, vředy, ekzémy, napětí ve svalech, ledvinové kameny, bolesti hlavy atd. )

Těhotenství – jednou z možných příčin je u žen i těhotenství

Jak zklidnit bolavý žaludek

Pijte uklidňující nápoje (bez bublinek a kofeinu!) jako třeba bylinkový čaj s mátou, fenyklem nebo heřmánkem, kuřecí vývar či zázvorový čaj. Nepijte černý čaj, kávu ani alkohol – to vše žaludek ještě víc rozbouří. Jezte lehká jídla, která jsou dobře stravitelná. Udělejte si pohodlí a hoďte se do klidu.

Jak tomu všemu předejít?

Občas je dobré si dopřát detoxikační kůru, užívat léky na pročištění střev a nastolení jejich zdravé mikroflóry. Na meteorismus jsou vhodné léky uvolňující křeče, podporují vstřebávání a přirozený odchod plynů (espumisan). Na pálení žáhy a bolest žaludku z překyselení anacida.