Archiv pro rubriku: Nemoci

Bolest zubů a jak ji léčit

Bolest, která je každému známá a zcela jistě si jí každý prošel.

Jak se bolest zubů projevuje?

Je mnoho variant, jak se vaše bolest zubů může ukázat, protože existuje spousta onemocnění zubů a odtud se odvíjí i bolesti. Většinou se ukáže otok a bolest, že nelze pokousat potravu. Také vám mohou zarudnout dásně. Veškerá bolest může být doprovázená zvýšenou tělesnou teplotou. Celý příspěvek

Parodontitida (paradontóza, paradentóza)

Pod pojmem parodontitida označují odborníci zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu (závěsný aparát tvoří dáseň, ozubice, zubní cement a alveolární výběžek). Obecně řečeno jde o strukturu, která drží zub na svém místě. Pokud ale dochází k jejímu poškození, konečným stadiem může být až ztráta zubu, často několika zubů najednou.

Příčina je známa – opět jde o zubní plak a zubní kámen a bakterie v nich obsažené. Ty porušují okolní struktury zubu, až dochází k postupnému úbytku kosti kolem zubu v důsledku tohoto zánětu. Dědičnost v tomto případě nehraje příliš výraznou roli a ohroženi daleko více jsou všichni kuřáci. Celý příspěvek

Krvácejí vám dásně? Pozor na paradontózu

Paradentóza nebo též paradontóza je poměrně známý strašák všech, kteří nedodržují správnou zubní hygienu. Asi všichni víme, že toto onemocnění zubů může vézt až k jejich ztrátě.  Lékaři jej označují ještě jiným termínem – paradontitidou, kdy jsou veškeré příznaky podpořeny viditelným zánětem. Celý příspěvek

Únavový syndrom – diagnostika a léčba bývá obtížná

Pocit únavy zná každý z nás. Ale není únava jako únava. Pokud překročí určitou hranici a trvá dlouhodobě, může se jednat o tzv. únavový syndrom.

Jde o soubor rozličných příznaků, které dokážou pacientům pořádně zkomplikovat život. Diagnostiku je třeba provézt velice pečlivě, neboť podobnými příznaky se může manifestovat celá řad onemocnění. Pokud již lékař diagnózu únavového syndromu vysloví, čeká na pacienta léčba dlouhodobějšího rázu, která nebude vždy snadná, ovšem s pomocí odborníků se dá i toto svízelné onemocnění vyřešit. Celý příspěvek

Prevence a léčba křečových žil

Nejen estetický problém – tak by se dalo charakterizovat jedno z nejčastějších cévních onemocnění – křečové žíly (odborně varixy). Onemocnění je to tak časté, že ho zná snad každý. Týká se každé třetí ženy a překvapivě i každého čtvrtého muže. Ve věku nad 60 let má pak problémy s křečovými žilami každý druhý z nás.

Wokandapix / Pixabay

O co jde

Za křečové žíly lékaři označují vakovitě rozšířené žíly nejčastěji na dolních končetinách. Ve většině případů je postižen tzv. povrchový žilní systém, proto jsou křečové žíly tak dobře viditelné. Na druhou stranu pacienti nejsou z toho důvodu příliš ohroženi embolií, protože ta se týká především komplikací v hlubokém žilním systému.

Za vznikem křečových žil stojí oslabená žilní stěna, zejména pokud je často namáhána. Takovou námahu může znamenat nadváha a obezita, nedostatek pohybu, nadměrné statické zatížení (dlouhé stání nebo naopak sezení bez změny polohy), zátěž v těhotenství, hormonální změny, nošení vysokých podpatků u žen, stavy po úrazech a podobně. Při náchylnosti ke vzniku hraje hlavní faktor zejména dědičnost – rodinný výskyt varixů to dle lékařů jen potvrzuje.

Křečové žíly – projevy

Že je žilní stěna oslabená a namáhána se projeví záhy – viditelnými žilami, nejčastěji na bércích, ale i na stehnech. To znamená pro řadu žen nepříjemný estetický problém, nicméně je třeba si uvědomit, že křečové žíly mohou působit další nepříjemné potíže.

Nejčastějšími projevy křečových žil jsou námahová bolest a snadná unavitelnost. Může docházet k hromadění tekutiny mimo cévní řečiště a objevují se otoky  – nejčastěji kolem kotníků, ale i výše, dle stupně a rozsahu postižení cévního řečiště. Oteklé nohy jsou sami o sobě těžké a bolavé. Nezřídka si musí pacienti ulevit sednutím a odpočinutím, za úlevovou polohu se dá považovat uložení nohou do zvýšené polohy, což vede k ustoupení otoku.

Z dalších projevů, zejména v pokročilejších fázích, dochází ke změnám barvy kůže a její kvality, tuhnutí podkoží a dokonce až i k porušení kožního krytu. Pacienti jsou potom náchylní ke vzniku tzv. bércového vředu, který se v důsledku špatného cévního zásobení může problematicky hojit.

Křečové žíly – prevence

Ideální by byl stav, kdy bychom dokázali křečovým žilám předcházet. Kvůli dědičnosti je to však poměrně svízelné, ovšem i tak se dá spoustě vyvolávajících a podpůrných příčin vyvarovat a tím pádem i snižovat riziko vzniku.

Na prvním místě je sledování svojí hmotnosti – je zcela logické, že nadváha a obezita nebudou pro zdraví cév přínosné. S úpravou hmotnosti souvisí i dostatek pohybové aktivity, která příznivě působí na průtok krve cévním řečištěm. Za nevhodné považují lékaři i dlouhodobé stání nebo sezení – vhodnější je se pravidelně protáhnout.

Dalším, pro ženy nepříliš populárním doporučením je vyvarování se nošení obuvi na vysokých podpatcích. Co se týče koupele, není vhodná horká koupel nebo lázeň, po ní by totiž žíly ještě více naběhly. Příznivé je naopak sprchování lýtek střídavě studenou a teplou vodou.

Z přípravků, které působí příznivě na křečové žíly můžete vyzkoušet například přípravky s extrakty jírovce – kaštanů, zabraňují například otokům.

Nezapomínejte ani na kompresivní punčochy. Působí preventivně proti vzniku otoků a tím i nepříjemných bolestí a pocitu těžkých nohou. K dostání jsou v různých stupních komprese a délce. Klasická je od konců prstů pod kolena, v delším provedení pak punčochy sahají od konců prstů až pod třísla.

Křečové žíly – léčba

Veškerá preventivní opatření můžeme považovat i za opatření léčebná, a to zejména v počátečních fázích onemocnění. Pokud jsou ale problémy se žilami větší, zejména ženy s nimi mají estetický problém a preferují radikálnější řešení – tedy operaci.

Křečové žíly – operace

Jaké metody léčby tedy dnešní moderní chirurgie nabízí? Jedná se o několik možností, kdy s vámi lékař konzultuje metodu co nejvhodnější k odstranění vašich potíží. Zde jsou nejznámější z těch invazivně používaných.

Sklerotizace

Nejedná se o operaci, ale o pouhý invazivní zákrok. Spočívá v napuštění postižené cévy speciálním roztokem, který vyvolá umělý zánět a zničí postiženou cévu. Ta se po této aplikaci po několika týdnech vstřebá. Zákrok se provádí ambulantně a pacienta po zákroku omezuje pouze minimálně. (Jedním z těchto opatření je nošení kompresivních punčoch po určitou dobu.) Zároveň je vhodný pro křečové žíly menšího, ale i středního rozsahu.

Laserové ošetření

Ošetření křečových žil pomocí laserového paprsku představuje další možnost. Metoda spočívá v aplikaci laseru do postižené oblasti, čímž dojde k „odstranění“ křečových žil pomocí tepelné energie z laserových paprsků. Metoda je minimálně invazivní a provádí se v místním znecitlivění. Následná opatření po výkonu nejsou prakticky nijak omezující (jde zejména o to chránit oblast před působením tepla a slunce po určitou dobu).

Stripping

Jedná se o nejběžnější chirurgickou metodu, při které se postižená žíly vytáhne pomocí sondy z malého řezu. Pooperační období již bývá delší, nutné je nosit kompresivní punčochy po dobu přibližně 6 týdnů, obvyklá je i pracovní neschopnost. Nevýhodou je i poměrně velké procento recidiv- až v 10-25% případů.

Radiofrekvenční ablace

Jedná se o miniinvazivní a poměrně šetrné ošetření, které se provádí v místním znecitlivění. Princip spočívá v aplikaci sondy do postižené oblasti, přes kterou se aplikuje vyšší teplota, čímž dochází k uzavření postižených cév. Rekonvalescence bývá rychlá a navíc recidivy se objevují podstatně méně častěji.

Hrozí Vám rakovina?

Rakovina je velkým strašákem a postihuje čím dál více lidí, přičemž nezáleží na věku nebo fyzické kondici. Umíráme zbytečně, nechodíme na preventivní prohlídky, které jsou zdarma, a nedodržujeme doporučené rady ohledně zdravého životního stylu. Jak ji podchytit včas, aby udělala co nejméně paseky? Jak poznat hlavní příznaky a jak proti ní bojovat?

Jak se rakovina projevuje?

Rakovina dlouho nebolí a často se neprojevuje žádnými závažnými a neobvyklými příznaky, které by Vás k lékaři dovedly. Základ je prevence, protože onemocnět může i malé dítě. Často se však spoléháme na to, že nás se to přece netýká, my nádor mít nemůžeme. Většina lidí také nechce k doktorovi chodit s „prkotinou“ a dělat ze sebe hypochondra. Není pravdou, že za rakovinu plic si může silný kuřák. Je to jedna z možností, ale stejně tak může postihnout i naprostého nekuřáka. V některých případech za to může genetika, jindy si rakovinu způsobíme sami svým neuváženým životním stylem. Hlavními činiteli jsou stres, alkohol, kouření, nadměrné slunění bez dostatečné ochrany, znečištění životního prostředí a potravin, málo pohybu a nepravidelný spánek.

Důležitá prevence

Kolonoskopie neboli vyšetření konečníku a tlustého střeva dokáže odhalit onemocnění v raném stadiu. To by se však lidé nesměli vyšetření obávat nebo se stydět k lékaři dojít. Česká republika má smutné celosvětové prvenství v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva a konečníku. Přitom preventivní prohlídka zdarma je určená pro osoby starší padesáti let, stejně jako mamograf u žen starších 45 let každé dva roky či stěr z děložního čípku každý rok. Obecná preventivní prohlídka u Vašeho praktického lékaře je určená pro všechny starší osmnácti let jednou za dva roky.

Varovné příznaky

Příznaky můžeme dělit do tří skupin. Na ty, které jsou zcela běžné a v normálním životě by Vás ani nenapadlo je přisuzovat rakovině, přes ty kdy Vás zdravotní potíže trápí delší dobu až po ty zcela zásadní, které mohou ohrozit Váš život.

Do první skupiny se řadí projevy jako náladovost, hubnutí, malátnost, mdloby a nízký tlak, nadměrná žízeň nebo třeba zvýšená teplota. Uznejte, že za takovými příznaky by rakovinu hledal jen málokdo. Druhá skupina se projevuje specifičtějšími problémy souvisejícími s jednotlivými nádory nebo vleklejšími zdravotními potížemi a třetí skupina se projevuje varovnými signály, které Vás mohou ohrozit na životě. Jedná se třeba o trombózu, mozkovou mrtvici nebo krvácení do mozku či infarkt.

Nejčastější varovné příznaky, při kterých byste měli zpozornět:

  • V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou to zažívací problémy jako průjem nebo zácpa, bolení břicha nebo výskyt krve ve stolici. Jako jedinému typu rakoviny lze předejít prevencí! I tak jsou ale testy na přítomnost krve ve stolici málo využívané, lidé o prevenci nejeví zájem, vyšetření se bojí a pak už může být pozdě.
  • Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a také nejnebezpečnější. Bolesti břicha nebo případné zežloutnutí kůže provází až poslední stadium nemoci. Delší doby než pěti let se dožije jen 10% pacientů.
  • Pokud nemůžete polykat, můžete trpět nádorem na jícnu. Rizikovými spouštěči onemocnění je alkohol, kouření a pálení žáhy. Pokud se na rakovinu přijde včas, je velká šance na vyléčení, v opačném případě přežije déle než pět let jen čtvrtina nemocných.
  • Rakovina žaludku se projevuje bolestmi břicha, hubnutím nebo ztrátou chuti k jídlu. Pokud se nemoc nepodchytí včas, přežije jen 20 – 40% pacientů. Přitom při včasném zásahu se vyléčí až devět lidí z deseti!
  • Rakovina jater je nejčastěji vyvolána cirhózou jater a projevuje se bolestmi břicha. Při tomto druhu rakoviny však bohužel platí, že játra jsou zasažená až jako druhý orgán metastázami z nádoru v jiné části trávicího traktu.
  • Rakovina tenkého střeva hrozí hlavně osobám trpícím celiakií, které dodržují bezlepkovou dietu. Jde o poměrně vzácné onemocnění, a proto jsou tito pacienti pravidelně sledováni.
  • Nádory žlučovodů jsou poměrně vzácným typem rakoviny, bohužel se však jedná o jeden z nejzákeřnějších typů a téměř ve všech případech končí smrtí. Projevuje se zežloutnutím kůže, to však znamená konečné stadium.
  • Rakovina prostaty se projevuje tlakem na močovou trubici, obtížným nebo přerušovaným močením či trvalými bolestmi v dolní partii zad.
  • Rakovina plic nepostihuje pouze kuřáky, ale kouření je jedním z hlavních rizikových spouštěčů. Projevuje se úporných kašlem, bolestí na hrudi a vykašláváním hlenu s příměsí krve.
  • Příznaky rakoviny hrtanu je úporný kašel a vyschlé hrdlo, v případě nádoru na hlasivkách je to chrapot nebo úplná ztráta hlasu.
  • Nádory v dutině ústní a krku se projevují vřídky v ústech, na jazyku v krku, které se nehojí a vyskytují se dlouhodobě.
  • Rakovina prsu je nejčastějších druhem nádoru u žen, přičemž nepostihuje pouze ženy, což je častou mylnou domněnkou. Na pohled se projevuje změnou velikosti a tvaru prsu, výtokem nebo krvácením z bradavky nebo zarudnutím kůže a na omak potom bolestivostí prsu a nejčastěji nahmatání podezřelého útvaru zpravidla ve formě bulky přímo v prsu nebo v podpaží.
  • Dalším typem nádoru typického pro ženy je rakovina vaječníků. Ta se projevuje zažívacími a dýchacími potížemi, častým močením a tlakem na močový měchýř nebo bolestí a zvětšování objemu břicha.
  • Nádor na mozku je specifický v tom, že se projevuje pokaždé jinými příznaky. Záleží na oblasti, která je nádorem zasažená. V čele se projevuje epileptickými záchvaty, jinde pouhými bolestmi až migrénami, někde zase mozkovou příhodou.
  • Nádor na oku se může projevovat například pocitem přítomnosti cizí částice v oku (písek, prach, chlup) a rakovina krve zase nevysvětlitelnou tvorbou hematomů i při té nejopatrnější činnosti.

Otázka budoucnosti

Prozatím nebyl vynalezen jednotný krevní test, který by poukázal na výskyt nádoru v těle. Vzhledem k rychlým medicínským postupům je to však otázka blízké budoucnosti. Bylo by to však pro mnohé přijatelnější forma vyšetření než například tolik zbytečně obávaná kolonoskopie nebo mamografie.

Skoncujte jednou provždy s akné!

Akné trápí povětšinou teenagery v dospívání, kdy hrají hlavní roli zejména rozbouřené hormony. Výjimkou však není i stav, kdy jsou nedokonalosti a pupínky na obličeji Vaší nedílnou součástí i v pozdní dospělosti. Jaké rady a triky opravdu fungují?

Jablečný ocet jako osvědčený pomocník

Recept na tuto čistící vodu je jednoduchý a opravdu levný. Opláchněte si obličej vodou a osušte. Namočte vatový tampon do roztoku jablečného octa a vody v poměru 1:3 a potřete si s ním obličej. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny, nejlépe však přes noc. Opakujte několikrát denně, vždy si však po kúře nezapomeňte obličej opláchnout čistou vodou. Trik je v tom, že zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků a navíc vyrovnává pH pokožky, takže vytváří horší podmínky pro jejich přežití.

Maska z medu a skořice

Nad touto radou máte možná tendence kroutit nevěřícně hlavou, ale nepodceňujte ji! Skořice díky svým antimikrobiálním vlastnostem zastavuje tvorbu bakterií, med jako přírodní antibiotikum se s pupínky hravě popere. Stačí smíchat dvě lžíce medu se lžičkou skořice, vytvořit lepkavou pastu, nanést na opláchnutý obličej (nebo postižená místa) a nechat působit asi čtvrt hodiny. Poté masku opláchněte.

Tea tree olej pomáhá odnepaměti

Olej z čajovníku je osvědčeným pomocníkem při všech kožních problémech, pomáhá zklidňovat kůži po štípnutí hmyzem a mj. léčí i akné.

Vyrobte si čistící tonikum smíchání jednoho dílu tea tree oleje s devíti díly vody. Vatové tampony do vzniklého roztoku namočte a potřete problémová místa.

Síla jedlé sody

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti a hravě si poradí i s aknózní pletí.

Pro vytvoření pleťové masky smíchejte jedlou sodu s vodou ve stejném poměru, čímž vytvoříte jakousi pastu. Pomalými krouživými pohyby masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté smyjte.

Pro přípravu jemného peelingu smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Vzniklou pastu naneste na pleť a asi 5 minut krouživými pohyby masírujte. Poté opláchněte vlažnou vodou a hydratujte krémem.

Zubní pasta nejen na zuby

Další tradiční „babskou“ radou je lokální použití zubní pasty, kterou naneseme nejlépe přes noc na postižené místo. Pupínek se vysuší a rychleji se hojí.

Parní lázeň

Je pro naši pokožku hotovým zázrakem, protože otevírá ucpané póry a zbavuje je nahromaděné mastnoty, špíny a bakterií. Do lavoru nalijte horkou vodu, můžete přidat i hrst bylinek pro čištění pleti (skvělé čistící schopnosti má například měsíček lékařský) a přikrýt hlavu ručníkem. Takto byste měli vydržet alespoň deset minut.

Pomůže benzoylperoxid

Je účinná forma léčby akné, když všechno ostatní selhává. Je k dostání jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Většinou se jedná o čistící mléka nebo tonika, popřípadě krém nebo gel pro lokální aplikaci. Ze začátku může být pokožka podrážděná a extrémně vysušená, do doby než léčba zabere a kůže se s benzoylperoxidem srovná.

Tipy na závěr

Zní to skoro nevěřícně, ale věci jako povlak na polštář, mobilní telefon nebo neustálé dotýkání se obličeje, můžou naší pleti pořádně zavařit. Povlak na polštář tedy měňte minimálně jednou za týden, protože veškeré nečistoty, které se na něm zachycují poté působí na naši pleť po dobu spánku, což není zanedbatelná doba. Při telefonování se dostává pokožka obličeje do kontaktu s miliony bakterií, dezinfikujte proto povrch svého telefonu co nejčastěji. A nakonec – odnaučte se svému zlozvyku sahat si na obličej, jen si tam přenášíte nečistoty a bakterie z rukou.

Trápí vás celulitida? Zbavte se jí

Celulitida je na první pohled pouze slovo o devíti písmenkách. Ovšem toto slovo dokáže spustit u žen paniku. Snad všechny ženy i dívky chtějí mít krásné, štíhlé a pevné tělo. Když ženy objeví na svém těle nějakou nedokonalost, jsou tím úplně vystresované. Ihned začnou pracovat na odstranění nedokonalosti.

Muži, ale i většina žen, pokládá za krásné tělo, které je štíhlé a pružné. V dívčím věku takto tělo opravdu vypadá. Ovšem tak, jak už to na světě chodí, i na ženském těle se objevuje nedokonalost. Je to právě ona zmíněná celulitida. S celulitidou bojují ženy již od pradávna.

Celulitida, jak se mnoho lidí mylně domnívá, nesouvisí s nadváhou. Pravdou je, že celulitida vzniká jako výsledek životního stylu. Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Způsobuje ji nedostatečné prokrvení, hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva.

Jak se zbavit celulitidy? Úplně snadno se jí nezbavíme. V první řadě to chce omezit faktory, které mají na vznik celulitidy vliv. Chceme – li se zbavit celulitidy, měli bychom si v první řadě ujasnit faktory, které na ní mají vliv. Jedná se o dědičnost, nadváhu, hormonální poruchy, špatný krevní a lymfatický oběh.

Ovlivnit nemůžeme dědičnost, hormonální poruchy a krevní a lymfatický oběh. S těmito faktory nám pomůžou jedině lékaři. Sami ovšem můžeme celulitidu zmírnit změnou stravovacích návyků a přidáním pohybu.

Jak se zbavit celulitidy – rady

1. Pohyb jako základ

Pohyb je důležitý. Při pohybu dochází k lepšímu prokrvení a odvodu škodlivých látek. Pohybovat bychom se při boji s celulitidou měli pravidelně. Jde jen o to, zařadit si do cvičícího programu správný pohyb proti celulitidě. Výborně působí proti celulitidě chůze, plavání, rekreační cyklistika. Vlivem těchto sportů dojde k lepšímu rozproudění krevního i lymfatického oběhu. Jednak b´tím bojujete proti celulitidě a jednak si tím i zpevňujete bříško a zadeček.

2. Lymfatické masáže

Jeden z úplně nejlepších prostředků pro zbavení se celulitidy. Chcete – li se zbavit celulitidy, objednejte si pravidelné lymfatické masáže u maséra. Masér vám namasíruje veškeré svaly související s lymfatickým oběhem. Ano, stojí to hodně peněž, ale do zdraví se je vyplatí investovat.

3. Kosmetické přípravky

Dnes existuje velké množství kosmetických přípravků proti celulitidě. Ovšem nemyslete si, že pouze mazáním těchto přípravků se celulitidy zbavíte. Opravdu se jen tímto způsobem celulitidy nezbavíte. Používejte kosmetické přípravky proti celulitidě, ale rovněž se souběžně s tím pohybujte.

Jak se dá nakazit kapavkou?

Co je to vlastně kapavka? Je to zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů a močové trubice. Jedná se o chorobu, která je přenosná pohlavním stykem. Projevuje se pálením při močení a také výtokem. Přenést se může jak vaginálním stykem, tak orálně, ale i análním stykem.

Kapavka je nemoc, která se vyskytuje už od nepaměti. Větší možnost nákazy je u žen. Kdy po pohlavním styku s nakaženým mužem se nakazí každá druhá žena, pokud má muž pohlavní styk s nakaženou ženou, nakazí se až každý 5-tý muž.

Pokud je žena nakažená v průběhu těhotenství je zde riziko přenosu nákazy na dítě během porodu. Kapavka je nemoc přenosná pohlavním stykem, vyjímečně pak pokud používáte s nakaženým stejný ručník, či žínku.

První příznaky přichází 2-10 dnů od nákazy a projevují se svěděním a pálením při močení. U většiny žen se však příznaky vůbec neprojeví. Pokud ano má žena hustý žlutozelený výtok z pochvy a má nutkání k častému močení. Pokud se nakazíte orálně, bývá příznakem bolest v krku.

Při análním styku je to výtok z konečníku. Pokud máte podezření na kapavku, vyhledejte ihned lékaře, a to buď gynekologa, nebo urologa, který provede potřebné vyšetření. Pokud se zjistí nákaza, musí se nechat vyšetřit i partner, popřípadě ostatní osoby, se kterými byl prováděn pohlavní styk.

Kapavka se léčí antibiotiky a to ambulantně. Není nutné ležet v nemocnici. Podle rozsahu nemoci může zabrat jedna dávka, ale léčení může také trvat několik dní. Důležitá je sexuální abstinence. Dodržovat se musí i klidový režim.

Prevence je v takovémto případě velmi důležitá a měli byste se vyvarovat střídání partnerů. Pokud toto však nečiníte, používejte vždy kondom, který jediný bezpečně před pohlavními nemocemi ochrání. Nepodceňujte situaci a chraňte se.

Zbavte se akné

Akné mají většinou mladí lidé, v období puberty. Tyto nevzhledné pupínky, nejsou nikterak příjemné, ale dá se s nimi bojovat. Dáme vám pár typů, jak se akné zbavit a mít krásnou a jemnou pleť. Důležité je mít správnou kosmetiku.

Pleť musíme očistit jak ráno, tak večer. Nejprve použijeme mléko na mastnou pleť, dočistíme tonikem, taktéž na mastnou pleť. Lze použít pouze jeden přípravek a to mycí gel na obličej. Následně použijte krém na problematickou pleť. Dobré je mít po ruce i speciální tyčinku na akné a s ní akné potírat.

Pokud tento postup dodržujete a akné neustupuje, zkuste vyměnit kosmetiku za jinou. Možná vám jen nevyhovuje daná značka, kterou používáte. Dejte si pozor na čokoládu, i ta má na akné velký vliv. Zkuste konzumaci čokolády alespoň omezit, když už jí ze svého jídelníčku nedokážete vyřadit úplně.

Před nanesením make-up použijte ještě korekční tyčinku, která vám pomůže akné zamaskovat. Čas od času byste si měli nechat pleť vyčistit. Toto nechte na odbornících a zajděte si ke kosmetičce, která odborně čištění pleti provede.

Existují také tablety proti akné, jež dostanete v lékárně, ale i v drogeriích. Doporučujeme je kombinovat s kosmetickými přípravky. Akné lze odstranit i laserem. V centrech estetické chirurgie vám jistě rádi poradí a efektivně pomohou. Tato varianta je ale cenově náročnější.

Přejeme vám, abyste boj s akné nevzdali a bojovali s ním, protože jediný možný způsob, jak se akné zbavit, je dobře se o svou pleť starat a dávat jí to, co zrovna potřebuje. Samozřejmě je nutná také správná a zdravá životospráva, abyste nezatěžovali škodlivými látkami játra a celý organismus.