Archiv pro štítek: bolest v krku

Bolest v krku

Bolest v krku potrápí občas každého z nás. Jedná se o obtíž, která signalizuje symptom nějakého onemocnění. Začíná tak rýma, nebo virové onemocnění. Mezi nejčastější příčinu této bolesti ovšem patří zánět ústní části hltanu. Stejným způsobem se však může projevit i podráždění krku kouřem, suchem nebo neobvyklou námahou hlasu.

Projevy onemocnění

  • bolestivé a stižené polykání
  • škrábání v krku
  • zvětšené krční uzliny
  • chrapot a pálení
  • zarudnutí a bolest vystřelující až k uším

Co je příčinou bolesti v krku?

Bolest většinou způsobí bakteriální či virová infekce. Za další příčiny se může považovat i znečištěné ovzduší a alergie. Alergie způsobují bolest v důsledku otoku sliznic a větší přítomnosti hlenu. Dochází tak k napadení sliznic umístěných přímo v hrdle. Nástup bolesti je silný a většinou rychle odezní.

Při virové bolesti se jedná o krátkou dobu, kdy bojujeme s nepříjemnými projevy onemocnění. Většinou je doprovázeno i teplotou, nechutenstvím a malátností. Bolest však netrvá déle než pět dní. Někdy se můžou objevit, jako doprovodné příznaky i malé vřídky na měkkém patře či lymfatické ostrůvky na zadní části hltanu.

Bakteriální infekce krku je mnohem horší. Vždy je doprovázená vysokou horečkou. Dalšími příznaky, podle kterých poznáte, že se jedná, o tuto infekci jsou silná bolest krku, oteklé a zvětšené uzliny, těžké polykání. Začátek propukne bolestí hlavy, břicha a zvracením. V tomto případě je nejlepším řešením navštívit lékaře.

Léčba

Nejúčinnější léčbou bolesti v krku jsou různá antiseptika. Vyskytují se ve formě cucavých tablet a roztoků. Vždy si vybírejte přípravky s antimikrobiálními látkami a místně působícím antiseptikem. Uleví na nějaký čas od bolesti. Cucavé pastilky mají dobrou chuť a používat se dají několikrát denně.

Doplňující léčbou je klid na lůžku, dostatečné teplo a spánek. Nezapomínejte ani na pravidelný přísun tekutin a přiměřeně vlhké domácí prostředí. Určitě zvyšte přísun vitamínů. Ať, už v podobě tabletek či ovoce.

Potravinové doplňky vhodné pro snížení bolesti v krku

  • Vitamín C – pomáhá zvládat infekci
  • Česnek a echinacea – mají antivirové a antibakteriální vlastnosti
  • Zinkové pastilky – snižují dobu trvání onemocnění
  • Lékořice – pomáhá silně zduřelým sliznicím
  • Léky na bolest v krku

Bolest v krku – babské rady

Většina z nás zná ten pocit, kdy se ráno probudí a cítí nepříjemné škrábání a ,,žiletky“ v krku. Přesto se lidé často rozhodnou plnit své povinnosti v podobě docházky do práce, do školy a snaží se najít ověřenou ,,přírodní“ pomoc před tím než navštíví lékaře.

By: SamahR

Rady našich babiček

Nejjednoduší a nejstarší radou jak na bolest v krku je léčba bylinkami a potravinami s protizánětlivým účinkem. Většina rodin má svůj ověřený postup léčby, který si předává po generace.

Mezi nejčastější přírodní pomocníky patří:

česnek – jeho konzumace při bolesti v krku působí vysoce antibakteriálně. Jen je potřeba po jeho nadměrné konzumaci ,,upravit“ dech nebo v tomto období nevyhledávat společnostJ

cibule – nakrájíme ji na slabé plátky či kostičky, smícháme s medem či cukrem a několik hodin necháme odležet dokud vše ,,nepustí šťávu“. Tu pak několikrát za den konzumujeme po lžičkách.

med s citronem – pro své antiseptické vlastnosti v kombinaci s čerstvým citronem je nejvhodnějším sladidlem do horkého černého čaje.

zázvor – tento peprný pomocník je obecně prospěšný pro zdraví a posílení imunity. Nastrouháním zázvoru můžete připravit nápoj, který ochutíte medem a citronem. Milovníci zázvoru, ocení vychlazený nápoj i v letních měsících.

jitrocel – v dnešní době lze zakoupit jitrocelové bonbony, čaj v sáčku atd. Pokud však chcete zůstat u ryze ,,babské“ přípravy, usušte si jej a následně si můžete při obtížích připravovat jitrocelový čaj.

máslový čaj – černý čaj doplníme lžící másla a medu. Poté, co nejrychleji vypijeme.

obklad z vařených brambor – uvařené brambory rozmačkáme, zabalíme do bavlněného šátku, přiložíme kolem krku a poté zajistíme teplou šálou. Nejlepší je zábal přiložit na noc před spaním.

Babská rada podpořena i lékařem

I lékař Vám pravděpodobněji místo máslového čaje doporučí tzv. Priessnitzův obklad.

Tento obklad podporuje snadnější prokrvení zánětlivého místa a tím pádem rychlejší hojení.

Postup:

Bavlněný šátek nebo kapesník namočíme do studené vody. Poté přiložíme na krk a zabalíme do igelitu. Vše upevníme šátkem nebo šálou, kterou též obmotáme. Obklad si nechte 2-3 hodiny a opakujte po 4 hodinách do zmírnění potíží.

A kterou radou se řídíte Vy?