Archiv pro měsíc: Duben 2015

Léčba hemeroidů

Hemeroidy jsou žíly v trávicím traktu oblasti konečníku u každého člověka, zastávají funkci, která brání propuštění nechtěné stolice. Pokud se objeví nějaká potíž v oblasti střev nebo řitního otvoru, tak naruší i funkci těchto žil a vzniká problém zvaný hemeroidy.

Příznaky hemeroidů a příčina vzniku

Hemeroidy vzniknou při sedavém zaměstnání, mohou vzniknout v těhotenství dále potom špatným stravováním, když má člověk nadváhu, při nadměrné míře pití alkoholu nebo příčina tkví i v dědičnosti.

Příznaky hemeroidů jsou potíže s vyprazdňováním, které je i bolestivé, svědění a pálení v oblasti řitního otvoru, krev ve stolici.

Průběh nemoci

Nemoc lze rozdělit na vnitřní hemeroidy a vnější hemeroidy.

Potíže při vnějších hemeroidech nejsou tak bolestivé. Dojde k pocítění tlaku při stolici. Je to častější problém než u vnitřních hemeroidů. Ty vnější se vyskytnou třeba u lidí s trombózou, následek je zdlouhavé sezení a celkově sedavý působ života.

Při těch vnitřních vniká krevní sraženina v oblasti řitního otvoru, lze to pocítit právě při potřebě. U otvoru se nachází jakási boule, která tam překáží. Tento jev může být doprovázen krví ve stolici, ale není nějak hodně bolestivý.

Léčba je chirurgická. Lékař vyjme sraženinu pomocí chirurgickým řezem. Dále je potom podávána mast na rychlejší hojení.

Vnitřní hemeroidy se objevují uvnitř konečníku. Největším příznakem je krev při vyprazdňování, nelze si ji nevšimnout. V pozdějším stádiu vzniká vyhřeznutí, tzn., Že vzniká krevní sraženina v řitních žílách zvané hemeroidy a podráždí se kůže v oblasti řitního otvoru a konečníku.

Léčba je rozdělena do tří stupňů :

  1. Individuální (konzervativní)
  2. Urychlená léčba neboli Ambulance
  3. Operativní

Konzervativní léčba je zahájení změny ve stravování. Doporučují se mastičky, léky, čípky, které slouží k prevenci. Měl by se zvýšit přísun vláknin, aby se zamezilo problémům při vyprazdňování. Důležité je vypít dostatek tekutin za den a je potřeba dbát na správnou hygienu.

Ambulanci provádí ošetřující lékař nebo lékaři třeba na pohotovostní klinice. Jde o to zbavit pacienta bolesti a nepříjemných pocitů. Existuje více druhů, jak pacientovi pomoct. Provádí se:

  • Koagulací
  • Elastickou ligaturou
  • Bipolární koagulací
  • Kryoterapií

Operativní léčba je navržena individuálně lékařem, který ji bude provádět. Je efektivní. Hemeroidů lze zbavit laserem nebo i metodou přes skalpel.

Samotný pacient si může pomoct sedavými koupeli v teplé vodě nebo naopak pokládáním ledu v bolestivých oblastích.

Zákeřné a stále častější alergie

Blíží se jaro, což pro hodně lidí znamená značné změny. Je to hlavně období, kdy začíná být teplo, takže můžeme konečně vyměnit zimní bundy a boty za mnohem pohodlnější oblečení jako jsou trička a šortky.

Pro někoho to ovšem znamená méně oblečení, ale více kapesníků vždy při ruce. S jarem totiž začínají kvést květiny a tím pádem přichází i začátek pylové sezóny. Na alergie trpí téměř polovina populace.

Alergie

Alergie je reakce těla na určité látky. Snaha bránit se před vlivy působícími z venku. Nejčastější alergie jsou na pyl z rostlin, které na jaře začínají kvést nebo na roztoče.

Jak alergii poznat?

Příznaky alergií bývají zarudlé oči, rýma a kašel. Je to ovšem u každého jiné, takže někdo jenom smrká a u někoho se příznaky projevují všechny. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, vyhledejte okamžitě doktora.

Nebojte se, okamžitě není proto, že by to byla smrtelná choroba, ale pouze proto, že pokud se však podchytí, dá se proti tomu stále něco dělat. Doktor vám udělá spoustu testů na různé látky. Budou vám na ruku kapat různé roztoky, většinou nejčastější alergeny – pyl, zvířata, roztoče… Poté vás budou muset píchnout, aby vám roztok aplikovali až pod kůži. Po chvilce čekání v čekárně se buď začnou dělat červené fleky nebo nezačnou. Moc bych vám všem přála, aby se žádná červená místa neobjevila, protože ty značí alergii na určitý roztok, který byl na tomto místě aplikován.

Jak alergii léčit

Tělo se brání na určitý konkrétní podnět. První krok pro léčbu je zjistit vůbec, na co máte alergii. Když jsou vám zjištěny alergie, může začít léčba.

Alergolog vám do těla aplikuje vysokou dávku alergenu, na který vaše testy reagovaly pozitivně. Tělo si postupem času začne vytvářet vlastní protilátky. Pokud dáváte přednost přírodní léčbě, pak je tu také možnost. Buď různými antialergickými krémy nebo emulzemi.

Pokud máte alergii třeba na roztoče, pak je vhodné koupit si vhodnou peřinu a polštář. Zda-li je vaše alergie opravdu silná, rozmyslete si, zda budete mít v bytě/domě domácí mazlíčky. Je velice těžké se s nimi rozloučit, ale pokud vám to pomůže, pak byste to měli udělat. Vaše zdraví je mnohem přednější.

Pokud jste milovník chození do přírody, pak si pořádně rozmyslete, kdy vyrazíte. I když si myslíte, že pylu je v ovzduší pořád stejně, pak se mýlíte. Pokud vyrazíte brzy ráno nebo již k večeru, pak se vám bude dýchat mnohem lépe, i tak bude lepší, když se budete vyhýbat loukám, kde veškeré rostliny kvetou. Raději si zajděte do lesa nebo k rybníku. Pokud máte rádi jaro a rádi vyrážíte někam na dovolenou, pak je vhodné místo hory nebo moře, kde se začíná sezóna pro alergiky posouvat.

Dieta při dně

Dna je nemoc, která napadá klouby a způsobuje jejich záněty. Vzniká při přílišné konzumaci jídel a nápojů, které jsou bohaté na puriny. Puriny, pokud je jich v organismu moc, způsobují nadměrnou tvorbu kyseliny močové. Ta se ukládá na kloubech a způsobuje bolestivé záněty. Riziko vzniku zvyšuje obezita a nedodržování pitného režimu. Celý příspěvek