Jaterní dieta

Jaterní dieta není dietou, která slouží k hubnutí, ale je dietou, která je tu proto, aby odlehčila játrům. Pokud tedy jaterní dietu máte držet, je to proto, že to určil lékař.

Proč bývají játra namáhána?

Můžete to být z toho důvodu, že pacient nadměrně užíval alkohol, ale i kouří, nebo proto, že játra zatížily léky, pacient prodělal např. mononukleózu a další. Onemocnění jater může být až smrtelné a proto pokud lékař určí dietu, tak je třeba jí dodržovat.

V žádném případě nesmíte ani pomyslet na to, že byste požili alkohol. Dieta je nastolena proto, aby došlo k regeneraci jater. Vyhnout byste se měli tukům, mastným jídlům, kynutým potravinám, čerstvému pečivu, sladkostem… Tato dieta je dlouhodobá a je velmi přísná. Pokud jste nuceni držet tuto dietu, pak je třeba denně sníst velké množství pouze libového masa. Pozor na vajíčka, tam je to velmi omezené a to na jedno vajíčko denně maximálně!!!

Co jíst

Určitě jsou to zdravé tuky, libové maso a to netučné ryby, králičí maso, drůbeží maso, ovoce, bramborové těsto, hlavně pak především těsto nekynuté. Rozhodně se vyhýbejte máslu, hranolkům, sádlu, bůčku, uzeninám, vepřovému masu, vaječným výrobkům, nekořeňte, nejezte ostrá jídla a opravdu pozor na alkohol. Jídlo jezte vyváženě, dávejte si menší porce, ale častěji, pozor na hladovění, které není vůbec vhodné. Tělu dodávejte živiny, vitamíny a minerály.

Vyhýbejte se grilovaným a smaženým jídlům a také jídlům přepalovaným. Nejlepší je připravovat pokrmy na páře. Díky dietě se vaše játra rychle zregenerují a vy přestanete trpět únavou a stresem a celkově se budete cítit o dost lépe, proto je přísné dodržení diety velice nutné a nevyhnutelné.

Vyhněte se stravování v restauracích a Fast Foodech a připravujte si jídlo doma, protože jedině tak budete vědět, co jíte a zda opravdu máte jídlo připravené tak, jak je třeba. Maximálně můžete zajít do restaurace, kde preferují zdravou výživu a kde opravdu i jídla připravují zdravě.

Dietu můžete podpořit speciálními vitamíny z lékárny, které jsou určeny pro období jatrní diety. Sice si za ně připlatíte asi 250,–Kč, ale vydrží vám na měsíc a játrům velmi pomohou.