Archiv pro měsíc: Březen 2017

Hrozí Vám rakovina?

Rakovina je velkým strašákem a postihuje čím dál více lidí, přičemž nezáleží na věku nebo fyzické kondici. Umíráme zbytečně, nechodíme na preventivní prohlídky, které jsou zdarma, a nedodržujeme doporučené rady ohledně zdravého životního stylu. Jak ji podchytit včas, aby udělala co nejméně paseky? Jak poznat hlavní příznaky a jak proti ní bojovat?

Jak se rakovina projevuje?

Rakovina dlouho nebolí a často se neprojevuje žádnými závažnými a neobvyklými příznaky, které by Vás k lékaři dovedly. Základ je prevence, protože onemocnět může i malé dítě. Často se však spoléháme na to, že nás se to přece netýká, my nádor mít nemůžeme. Většina lidí také nechce k doktorovi chodit s „prkotinou“ a dělat ze sebe hypochondra. Není pravdou, že za rakovinu plic si může silný kuřák. Je to jedna z možností, ale stejně tak může postihnout i naprostého nekuřáka. V některých případech za to může genetika, jindy si rakovinu způsobíme sami svým neuváženým životním stylem. Hlavními činiteli jsou stres, alkohol, kouření, nadměrné slunění bez dostatečné ochrany, znečištění životního prostředí a potravin, málo pohybu a nepravidelný spánek.

Důležitá prevence

Kolonoskopie neboli vyšetření konečníku a tlustého střeva dokáže odhalit onemocnění v raném stadiu. To by se však lidé nesměli vyšetření obávat nebo se stydět k lékaři dojít. Česká republika má smutné celosvětové prvenství v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva a konečníku. Přitom preventivní prohlídka zdarma je určená pro osoby starší padesáti let, stejně jako mamograf u žen starších 45 let každé dva roky či stěr z děložního čípku každý rok. Obecná preventivní prohlídka u Vašeho praktického lékaře je určená pro všechny starší osmnácti let jednou za dva roky.

Varovné příznaky

Příznaky můžeme dělit do tří skupin. Na ty, které jsou zcela běžné a v normálním životě by Vás ani nenapadlo je přisuzovat rakovině, přes ty kdy Vás zdravotní potíže trápí delší dobu až po ty zcela zásadní, které mohou ohrozit Váš život.

Do první skupiny se řadí projevy jako náladovost, hubnutí, malátnost, mdloby a nízký tlak, nadměrná žízeň nebo třeba zvýšená teplota. Uznejte, že za takovými příznaky by rakovinu hledal jen málokdo. Druhá skupina se projevuje specifičtějšími problémy souvisejícími s jednotlivými nádory nebo vleklejšími zdravotními potížemi a třetí skupina se projevuje varovnými signály, které Vás mohou ohrozit na životě. Jedná se třeba o trombózu, mozkovou mrtvici nebo krvácení do mozku či infarkt.

Nejčastější varovné příznaky, při kterých byste měli zpozornět:

 • V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou to zažívací problémy jako průjem nebo zácpa, bolení břicha nebo výskyt krve ve stolici. Jako jedinému typu rakoviny lze předejít prevencí! I tak jsou ale testy na přítomnost krve ve stolici málo využívané, lidé o prevenci nejeví zájem, vyšetření se bojí a pak už může být pozdě.
 • Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a také nejnebezpečnější. Bolesti břicha nebo případné zežloutnutí kůže provází až poslední stadium nemoci. Delší doby než pěti let se dožije jen 10% pacientů.
 • Pokud nemůžete polykat, můžete trpět nádorem na jícnu. Rizikovými spouštěči onemocnění je alkohol, kouření a pálení žáhy. Pokud se na rakovinu přijde včas, je velká šance na vyléčení, v opačném případě přežije déle než pět let jen čtvrtina nemocných.
 • Rakovina žaludku se projevuje bolestmi břicha, hubnutím nebo ztrátou chuti k jídlu. Pokud se nemoc nepodchytí včas, přežije jen 20 – 40% pacientů. Přitom při včasném zásahu se vyléčí až devět lidí z deseti!
 • Rakovina jater je nejčastěji vyvolána cirhózou jater a projevuje se bolestmi břicha. Při tomto druhu rakoviny však bohužel platí, že játra jsou zasažená až jako druhý orgán metastázami z nádoru v jiné části trávicího traktu.
 • Rakovina tenkého střeva hrozí hlavně osobám trpícím celiakií, které dodržují bezlepkovou dietu. Jde o poměrně vzácné onemocnění, a proto jsou tito pacienti pravidelně sledováni.
 • Nádory žlučovodů jsou poměrně vzácným typem rakoviny, bohužel se však jedná o jeden z nejzákeřnějších typů a téměř ve všech případech končí smrtí. Projevuje se zežloutnutím kůže, to však znamená konečné stadium.
 • Rakovina prostaty se projevuje tlakem na močovou trubici, obtížným nebo přerušovaným močením či trvalými bolestmi v dolní partii zad.
 • Rakovina plic nepostihuje pouze kuřáky, ale kouření je jedním z hlavních rizikových spouštěčů. Projevuje se úporných kašlem, bolestí na hrudi a vykašláváním hlenu s příměsí krve.
 • Příznaky rakoviny hrtanu je úporný kašel a vyschlé hrdlo, v případě nádoru na hlasivkách je to chrapot nebo úplná ztráta hlasu.
 • Nádory v dutině ústní a krku se projevují vřídky v ústech, na jazyku v krku, které se nehojí a vyskytují se dlouhodobě.
 • Rakovina prsu je nejčastějších druhem nádoru u žen, přičemž nepostihuje pouze ženy, což je častou mylnou domněnkou. Na pohled se projevuje změnou velikosti a tvaru prsu, výtokem nebo krvácením z bradavky nebo zarudnutím kůže a na omak potom bolestivostí prsu a nejčastěji nahmatání podezřelého útvaru zpravidla ve formě bulky přímo v prsu nebo v podpaží.
 • Dalším typem nádoru typického pro ženy je rakovina vaječníků. Ta se projevuje zažívacími a dýchacími potížemi, častým močením a tlakem na močový měchýř nebo bolestí a zvětšování objemu břicha.
 • Nádor na mozku je specifický v tom, že se projevuje pokaždé jinými příznaky. Záleží na oblasti, která je nádorem zasažená. V čele se projevuje epileptickými záchvaty, jinde pouhými bolestmi až migrénami, někde zase mozkovou příhodou.
 • Nádor na oku se může projevovat například pocitem přítomnosti cizí částice v oku (písek, prach, chlup) a rakovina krve zase nevysvětlitelnou tvorbou hematomů i při té nejopatrnější činnosti.

Otázka budoucnosti

Prozatím nebyl vynalezen jednotný krevní test, který by poukázal na výskyt nádoru v těle. Vzhledem k rychlým medicínským postupům je to však otázka blízké budoucnosti. Bylo by to však pro mnohé přijatelnější forma vyšetření než například tolik zbytečně obávaná kolonoskopie nebo mamografie.

Skoncujte jednou provždy s akné!

Akné trápí povětšinou teenagery v dospívání, kdy hrají hlavní roli zejména rozbouřené hormony. Výjimkou však není i stav, kdy jsou nedokonalosti a pupínky na obličeji Vaší nedílnou součástí i v pozdní dospělosti. Jaké rady a triky opravdu fungují?

Jablečný ocet jako osvědčený pomocník

Recept na tuto čistící vodu je jednoduchý a opravdu levný. Opláchněte si obličej vodou a osušte. Namočte vatový tampon do roztoku jablečného octa a vody v poměru 1:3 a potřete si s ním obličej. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny, nejlépe však přes noc. Opakujte několikrát denně, vždy si však po kúře nezapomeňte obličej opláchnout čistou vodou. Trik je v tom, že zabíjí bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků a navíc vyrovnává pH pokožky, takže vytváří horší podmínky pro jejich přežití.

Maska z medu a skořice

Nad touto radou máte možná tendence kroutit nevěřícně hlavou, ale nepodceňujte ji! Skořice díky svým antimikrobiálním vlastnostem zastavuje tvorbu bakterií, med jako přírodní antibiotikum se s pupínky hravě popere. Stačí smíchat dvě lžíce medu se lžičkou skořice, vytvořit lepkavou pastu, nanést na opláchnutý obličej (nebo postižená místa) a nechat působit asi čtvrt hodiny. Poté masku opláchněte.

Tea tree olej pomáhá odnepaměti

Olej z čajovníku je osvědčeným pomocníkem při všech kožních problémech, pomáhá zklidňovat kůži po štípnutí hmyzem a mj. léčí i akné.

Vyrobte si čistící tonikum smíchání jednoho dílu tea tree oleje s devíti díly vody. Vatové tampony do vzniklého roztoku namočte a potřete problémová místa.

Síla jedlé sody

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti a hravě si poradí i s aknózní pletí.

Pro vytvoření pleťové masky smíchejte jedlou sodu s vodou ve stejném poměru, čímž vytvoříte jakousi pastu. Pomalými krouživými pohyby masku naneste na vyčištěnou pleť a nechte působit asi čtvrt hodiny, poté smyjte.

Pro přípravu jemného peelingu smíchejte půl šálku jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Vzniklou pastu naneste na pleť a asi 5 minut krouživými pohyby masírujte. Poté opláchněte vlažnou vodou a hydratujte krémem.

Zubní pasta nejen na zuby

Další tradiční „babskou“ radou je lokální použití zubní pasty, kterou naneseme nejlépe přes noc na postižené místo. Pupínek se vysuší a rychleji se hojí.

Parní lázeň

Je pro naši pokožku hotovým zázrakem, protože otevírá ucpané póry a zbavuje je nahromaděné mastnoty, špíny a bakterií. Do lavoru nalijte horkou vodu, můžete přidat i hrst bylinek pro čištění pleti (skvělé čistící schopnosti má například měsíček lékařský) a přikrýt hlavu ručníkem. Takto byste měli vydržet alespoň deset minut.

Pomůže benzoylperoxid

Je účinná forma léčby akné, když všechno ostatní selhává. Je k dostání jak na lékařský předpis, tak i bez něj. Většinou se jedná o čistící mléka nebo tonika, popřípadě krém nebo gel pro lokální aplikaci. Ze začátku může být pokožka podrážděná a extrémně vysušená, do doby než léčba zabere a kůže se s benzoylperoxidem srovná.

Tipy na závěr

Zní to skoro nevěřícně, ale věci jako povlak na polštář, mobilní telefon nebo neustálé dotýkání se obličeje, můžou naší pleti pořádně zavařit. Povlak na polštář tedy měňte minimálně jednou za týden, protože veškeré nečistoty, které se na něm zachycují poté působí na naši pleť po dobu spánku, což není zanedbatelná doba. Při telefonování se dostává pokožka obličeje do kontaktu s miliony bakterií, dezinfikujte proto povrch svého telefonu co nejčastěji. A nakonec – odnaučte se svému zlozvyku sahat si na obličej, jen si tam přenášíte nečistoty a bakterie z rukou.

Nikdo z nás nechce páchnoucí dech. Jak s ním bojovat?

Trápí vás páchnoucí dech, který mohou způsobit některé potraviny, ale i nápoje? Co způsobuje nejvíce páchnoucí dech? Bývají to aromatické sýry, česnek, cibule, alkohol, na páchnoucím dechu se projevuje i hlad a také samozřejmě bakterie v ústech.

Pokud jste snědli nějáké aromatické jídlo, či vypili aromatické pití, můžete pach v ústech eliminovat vypitím kávy, která to překryje, ale i káva nepůsobí v ústech zrovna nejlépe, a tak je třeba s tím něco udělat. V první řadě to chce čistit si pravidelně zuby.

Pokud možno, čistěte si zuby po každém jídle, pokud to možné není, tak samozřejmě minimálně ráno a večer a během dne si ústa proplachujte ústní vodou. Vynikající účinky na svěží dech mají žvýkačky, ale žvýkání je upřímně řečeno neestetické.

Proto je lepší nahradit žvýkačku cucavým mentolovým bonbónem, pastilkami, nebo svěžími pásky, které nahrazují žvýkačku, a které vložíte na patro, kde je necháte rozplynout. S pachem v ústech se dá bojovat celkem účinnými zbraněmi, jde o to je mít neustále u sebe.

Páchnoucí dech není vůbec příjemný, a tak se proti němu musíte umět postavit a bojovat. Dnešní nabídka produktů, které můžete proti páchnoucímu dechu použít, je velká, a tak si máte možnost vybrat podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud máte s páchnoucím dechem větší problémy, tak se obraťte na svého zubního lékaře, který s vámi tento problém začne řešit a především začne hledat příčinu, proč tomu tak je. Lékař vám poradí jak na to, abyste se problémů zbavili.

Trápí vás celulitida? Zbavte se jí

Celulitida je na první pohled pouze slovo o devíti písmenkách. Ovšem toto slovo dokáže spustit u žen paniku. Snad všechny ženy i dívky chtějí mít krásné, štíhlé a pevné tělo. Když ženy objeví na svém těle nějakou nedokonalost, jsou tím úplně vystresované. Ihned začnou pracovat na odstranění nedokonalosti.

Muži, ale i většina žen, pokládá za krásné tělo, které je štíhlé a pružné. V dívčím věku takto tělo opravdu vypadá. Ovšem tak, jak už to na světě chodí, i na ženském těle se objevuje nedokonalost. Je to právě ona zmíněná celulitida. S celulitidou bojují ženy již od pradávna.

Celulitida, jak se mnoho lidí mylně domnívá, nesouvisí s nadváhou. Pravdou je, že celulitida vzniká jako výsledek životního stylu. Celulitida je estetický neduh projevující se hrbolatou pokožkou především v oblasti hýždí a stehen. Způsobuje ji nedostatečné prokrvení, hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva.

Jak se zbavit celulitidy? Úplně snadno se jí nezbavíme. V první řadě to chce omezit faktory, které mají na vznik celulitidy vliv. Chceme – li se zbavit celulitidy, měli bychom si v první řadě ujasnit faktory, které na ní mají vliv. Jedná se o dědičnost, nadváhu, hormonální poruchy, špatný krevní a lymfatický oběh.

Ovlivnit nemůžeme dědičnost, hormonální poruchy a krevní a lymfatický oběh. S těmito faktory nám pomůžou jedině lékaři. Sami ovšem můžeme celulitidu zmírnit změnou stravovacích návyků a přidáním pohybu.

Jak se zbavit celulitidy – rady

1. Pohyb jako základ

Pohyb je důležitý. Při pohybu dochází k lepšímu prokrvení a odvodu škodlivých látek. Pohybovat bychom se při boji s celulitidou měli pravidelně. Jde jen o to, zařadit si do cvičícího programu správný pohyb proti celulitidě. Výborně působí proti celulitidě chůze, plavání, rekreační cyklistika. Vlivem těchto sportů dojde k lepšímu rozproudění krevního i lymfatického oběhu. Jednak b´tím bojujete proti celulitidě a jednak si tím i zpevňujete bříško a zadeček.

2. Lymfatické masáže

Jeden z úplně nejlepších prostředků pro zbavení se celulitidy. Chcete – li se zbavit celulitidy, objednejte si pravidelné lymfatické masáže u maséra. Masér vám namasíruje veškeré svaly související s lymfatickým oběhem. Ano, stojí to hodně peněž, ale do zdraví se je vyplatí investovat.

3. Kosmetické přípravky

Dnes existuje velké množství kosmetických přípravků proti celulitidě. Ovšem nemyslete si, že pouze mazáním těchto přípravků se celulitidy zbavíte. Opravdu se jen tímto způsobem celulitidy nezbavíte. Používejte kosmetické přípravky proti celulitidě, ale rovněž se souběžně s tím pohybujte.

Jak se dá nakazit kapavkou?

Co je to vlastně kapavka? Je to zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů a močové trubice. Jedná se o chorobu, která je přenosná pohlavním stykem. Projevuje se pálením při močení a také výtokem. Přenést se může jak vaginálním stykem, tak orálně, ale i análním stykem.

Kapavka je nemoc, která se vyskytuje už od nepaměti. Větší možnost nákazy je u žen. Kdy po pohlavním styku s nakaženým mužem se nakazí každá druhá žena, pokud má muž pohlavní styk s nakaženou ženou, nakazí se až každý 5-tý muž.

Pokud je žena nakažená v průběhu těhotenství je zde riziko přenosu nákazy na dítě během porodu. Kapavka je nemoc přenosná pohlavním stykem, vyjímečně pak pokud používáte s nakaženým stejný ručník, či žínku.

První příznaky přichází 2-10 dnů od nákazy a projevují se svěděním a pálením při močení. U většiny žen se však příznaky vůbec neprojeví. Pokud ano má žena hustý žlutozelený výtok z pochvy a má nutkání k častému močení. Pokud se nakazíte orálně, bývá příznakem bolest v krku.

Při análním styku je to výtok z konečníku. Pokud máte podezření na kapavku, vyhledejte ihned lékaře, a to buď gynekologa, nebo urologa, který provede potřebné vyšetření. Pokud se zjistí nákaza, musí se nechat vyšetřit i partner, popřípadě ostatní osoby, se kterými byl prováděn pohlavní styk.

Kapavka se léčí antibiotiky a to ambulantně. Není nutné ležet v nemocnici. Podle rozsahu nemoci může zabrat jedna dávka, ale léčení může také trvat několik dní. Důležitá je sexuální abstinence. Dodržovat se musí i klidový režim.

Prevence je v takovémto případě velmi důležitá a měli byste se vyvarovat střídání partnerů. Pokud toto však nečiníte, používejte vždy kondom, který jediný bezpečně před pohlavními nemocemi ochrání. Nepodceňujte situaci a chraňte se.