Archiv pro štítek: hemoroidy

Zbavte se hemeroidů

Co jsou to hemeroidy? Jsou to zvětšené křečové žíly, které jsou buď přímo v konečníku, nebo v jeho vchodu. Vnitřní hemoroidy poznáme tak, že při stolici, dochází ke krvácení. Pokud jsou hemoroidy větší, mohou se dostat ven se stolicí a bývá těžké, zatlačit je zpět.

Vnější hemoroidy jsou bolestivé, mohou však sami zmizet za nějaký čas. Hemoroidy trápí spousty lidí, kolem věku 30 let jde o každého druhého, po 40 věku se hemoroidy vyskytují téměř u všech. Bývají i dědičné. Jedná se o velmi nepříjemnou věc, kterou byste měli začít řešit.

Hemoroidy mohou vzniknout častou zácpou, těžkou prací, nebezpečné může být i posilování. Pozitivní zpráva je, že hemoroidy nevedou k rakovině střev. Při velkých bolestech je třeba hemoroidy chirurgicky odstranit.

Hemoroidům předejdete těžko, ale zmírnit rizika můžete, pokud do své stravy zařadíte dostatek vlákniny, budete dodržovat pitný režim, a vyhnete se nadměrnému pití kofeinu a také samozřejmě alkoholu. Hemoroidy jsou problém, který je velmi diskrétní.

Pokud se u vás však objeví, měli byste jej řešit a to s lékařem. Domácí léčba není tak účinná a efektivní. Je to problém nepříjemný, ale lékaři jsou na to zvyklí, odhoďte stud stranou, protože čím dříve se hemoroidy začnou léčit, tím lépe.

Stojíte-li si za tím, že si přesto budete snažit pomoci doma sami, pak konzumujte hodně citrusových plodů, třešní, cibule a bobulového ovoce. Posílíte tak žíly. Můžete si udělat sami obklad z bezinek a ten nejlépe na noc vložit do konečníku. Doporučuje se také mast z dubové kúry, kterou koupíte v lékárně, nebo lázeň v odvaru z dubové kúry.

Léčba hemeroidů

Kolem toho onemocnění panuje stále mnoho studu a předsudků. Právě proto věnuje léčbě tohoto onemocnění málokdo pozornost. Přitom zanedbání léčby hemeroidů může vést k pozdějším velkým obtížím anebo vzniku závažných onemocnění.

Trpěla, nebo trpí jimi asi polovina dospělých obyvatel Evropy. Nejčastěji se hemoroidy objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhodobě sedí, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství. Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolest, ale při správné léčbě a dobré prevenci můžete potížím úspěšně zabránit.

Co jsou to hemeroidy?

Tímto slovem se označuje krvácení. Nejčastější oblasti jejich výskytu je řitní kanál, což jsou poslední dva až tři centimetry tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary. Tyto útvary jsou přítomny ve střevě již před narozením a po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat 1. příznaky obtíží, jako je svědění, krvácení a bolest.

Rozlišují se na vnější a vnitřní. Vnější se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina. Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Pozor, mohou krvácet a jsou bolestivé.

Léčba hemeroidů

Nikdy jí neodkládejte. V počátečních stádiích se dá využít léčba mastičkami. Ty se dají běžně zakoupit v lékárně. Pokud ovšem nezaberou, je nutné přistoupit buď k chirurgickému zákroku anebo jiným moderním metodám léčby.

Při radikálním chirurgickém řešení se bohužel musíte připravit na velmi bolestivý zákrok a následné hojení. Rekonvalescence je spjata s dlouhou pracovní neschopností. Při chirurgickém zákroku může dojít k zúžení rekta a tím k budoucím obtížím při stolici.

Moderní metody

Léčba hemeroidů může probíhat i pomocí moderních metod. Úspěšně se tak dá vyhnout bolestivému chirurgickému zákroku. K rozšířeným a účinným neinvazivním metodám léčby hemoroidů patří:

Sklerotizace spočívá v injekčním nastříknutí speciální látky do hemoroidů, která způsobí jejích zajizvení a uzavření.

Koagulace infračerveným zářením je moderní léčebný způsob. Provádí se ambulantně a je bezbolestný. Při plném vědomí se způsobí infračerveným zářením drobná nekrotizace neboli odumření tkáně hemoroidálních uzlů.

Elastická ligatura – spočívá v aplikaci elastických kroužků pomocí různých druhů aplikátorů ambulantně a jako u všech předchozích metod není nutné anestesie či analgesie.

Zmražení – principem je rychlé podchlazení a opět bezbolestná nekróza tkáně.

Léčba hemeroidů

Hemeroidy jsou žíly v trávicím traktu oblasti konečníku u každého člověka, zastávají funkci, která brání propuštění nechtěné stolice. Pokud se objeví nějaká potíž v oblasti střev nebo řitního otvoru, tak naruší i funkci těchto žil a vzniká problém zvaný hemeroidy.

Příznaky hemeroidů a příčina vzniku

Hemeroidy vzniknou při sedavém zaměstnání, mohou vzniknout v těhotenství dále potom špatným stravováním, když má člověk nadváhu, při nadměrné míře pití alkoholu nebo příčina tkví i v dědičnosti.

Příznaky hemeroidů jsou potíže s vyprazdňováním, které je i bolestivé, svědění a pálení v oblasti řitního otvoru, krev ve stolici.

Průběh nemoci

Nemoc lze rozdělit na vnitřní hemeroidy a vnější hemeroidy.

Potíže při vnějších hemeroidech nejsou tak bolestivé. Dojde k pocítění tlaku při stolici. Je to častější problém než u vnitřních hemeroidů. Ty vnější se vyskytnou třeba u lidí s trombózou, následek je zdlouhavé sezení a celkově sedavý působ života.

Při těch vnitřních vniká krevní sraženina v oblasti řitního otvoru, lze to pocítit právě při potřebě. U otvoru se nachází jakási boule, která tam překáží. Tento jev může být doprovázen krví ve stolici, ale není nějak hodně bolestivý.

Léčba je chirurgická. Lékař vyjme sraženinu pomocí chirurgickým řezem. Dále je potom podávána mast na rychlejší hojení.

Vnitřní hemeroidy se objevují uvnitř konečníku. Největším příznakem je krev při vyprazdňování, nelze si ji nevšimnout. V pozdějším stádiu vzniká vyhřeznutí, tzn., Že vzniká krevní sraženina v řitních žílách zvané hemeroidy a podráždí se kůže v oblasti řitního otvoru a konečníku.

Léčba je rozdělena do tří stupňů :

  1. Individuální (konzervativní)
  2. Urychlená léčba neboli Ambulance
  3. Operativní

Konzervativní léčba je zahájení změny ve stravování. Doporučují se mastičky, léky, čípky, které slouží k prevenci. Měl by se zvýšit přísun vláknin, aby se zamezilo problémům při vyprazdňování. Důležité je vypít dostatek tekutin za den a je potřeba dbát na správnou hygienu.

Ambulanci provádí ošetřující lékař nebo lékaři třeba na pohotovostní klinice. Jde o to zbavit pacienta bolesti a nepříjemných pocitů. Existuje více druhů, jak pacientovi pomoct. Provádí se:

  • Koagulací
  • Elastickou ligaturou
  • Bipolární koagulací
  • Kryoterapií

Operativní léčba je navržena individuálně lékařem, který ji bude provádět. Je efektivní. Hemeroidů lze zbavit laserem nebo i metodou přes skalpel.

Samotný pacient si může pomoct sedavými koupeli v teplé vodě nebo naopak pokládáním ledu v bolestivých oblastích.