Archiv pro štítek: rakovina

Hrozí Vám rakovina?

Rakovina je velkým strašákem a postihuje čím dál více lidí, přičemž nezáleží na věku nebo fyzické kondici. Umíráme zbytečně, nechodíme na preventivní prohlídky, které jsou zdarma, a nedodržujeme doporučené rady ohledně zdravého životního stylu. Jak ji podchytit včas, aby udělala co nejméně paseky? Jak poznat hlavní příznaky a jak proti ní bojovat?

Jak se rakovina projevuje?

Rakovina dlouho nebolí a často se neprojevuje žádnými závažnými a neobvyklými příznaky, které by Vás k lékaři dovedly. Základ je prevence, protože onemocnět může i malé dítě. Často se však spoléháme na to, že nás se to přece netýká, my nádor mít nemůžeme. Většina lidí také nechce k doktorovi chodit s „prkotinou“ a dělat ze sebe hypochondra. Není pravdou, že za rakovinu plic si může silný kuřák. Je to jedna z možností, ale stejně tak může postihnout i naprostého nekuřáka. V některých případech za to může genetika, jindy si rakovinu způsobíme sami svým neuváženým životním stylem. Hlavními činiteli jsou stres, alkohol, kouření, nadměrné slunění bez dostatečné ochrany, znečištění životního prostředí a potravin, málo pohybu a nepravidelný spánek.

Důležitá prevence

Kolonoskopie neboli vyšetření konečníku a tlustého střeva dokáže odhalit onemocnění v raném stadiu. To by se však lidé nesměli vyšetření obávat nebo se stydět k lékaři dojít. Česká republika má smutné celosvětové prvenství v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva a konečníku. Přitom preventivní prohlídka zdarma je určená pro osoby starší padesáti let, stejně jako mamograf u žen starších 45 let každé dva roky či stěr z děložního čípku každý rok. Obecná preventivní prohlídka u Vašeho praktického lékaře je určená pro všechny starší osmnácti let jednou za dva roky.

Varovné příznaky

Příznaky můžeme dělit do tří skupin. Na ty, které jsou zcela běžné a v normálním životě by Vás ani nenapadlo je přisuzovat rakovině, přes ty kdy Vás zdravotní potíže trápí delší dobu až po ty zcela zásadní, které mohou ohrozit Váš život.

Do první skupiny se řadí projevy jako náladovost, hubnutí, malátnost, mdloby a nízký tlak, nadměrná žízeň nebo třeba zvýšená teplota. Uznejte, že za takovými příznaky by rakovinu hledal jen málokdo. Druhá skupina se projevuje specifičtějšími problémy souvisejícími s jednotlivými nádory nebo vleklejšími zdravotními potížemi a třetí skupina se projevuje varovnými signály, které Vás mohou ohrozit na životě. Jedná se třeba o trombózu, mozkovou mrtvici nebo krvácení do mozku či infarkt.

Nejčastější varovné příznaky, při kterých byste měli zpozornět:

  • V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou to zažívací problémy jako průjem nebo zácpa, bolení břicha nebo výskyt krve ve stolici. Jako jedinému typu rakoviny lze předejít prevencí! I tak jsou ale testy na přítomnost krve ve stolici málo využívané, lidé o prevenci nejeví zájem, vyšetření se bojí a pak už může být pozdě.
  • Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a také nejnebezpečnější. Bolesti břicha nebo případné zežloutnutí kůže provází až poslední stadium nemoci. Delší doby než pěti let se dožije jen 10% pacientů.
  • Pokud nemůžete polykat, můžete trpět nádorem na jícnu. Rizikovými spouštěči onemocnění je alkohol, kouření a pálení žáhy. Pokud se na rakovinu přijde včas, je velká šance na vyléčení, v opačném případě přežije déle než pět let jen čtvrtina nemocných.
  • Rakovina žaludku se projevuje bolestmi břicha, hubnutím nebo ztrátou chuti k jídlu. Pokud se nemoc nepodchytí včas, přežije jen 20 – 40% pacientů. Přitom při včasném zásahu se vyléčí až devět lidí z deseti!
  • Rakovina jater je nejčastěji vyvolána cirhózou jater a projevuje se bolestmi břicha. Při tomto druhu rakoviny však bohužel platí, že játra jsou zasažená až jako druhý orgán metastázami z nádoru v jiné části trávicího traktu.
  • Rakovina tenkého střeva hrozí hlavně osobám trpícím celiakií, které dodržují bezlepkovou dietu. Jde o poměrně vzácné onemocnění, a proto jsou tito pacienti pravidelně sledováni.
  • Nádory žlučovodů jsou poměrně vzácným typem rakoviny, bohužel se však jedná o jeden z nejzákeřnějších typů a téměř ve všech případech končí smrtí. Projevuje se zežloutnutím kůže, to však znamená konečné stadium.
  • Rakovina prostaty se projevuje tlakem na močovou trubici, obtížným nebo přerušovaným močením či trvalými bolestmi v dolní partii zad.
  • Rakovina plic nepostihuje pouze kuřáky, ale kouření je jedním z hlavních rizikových spouštěčů. Projevuje se úporných kašlem, bolestí na hrudi a vykašláváním hlenu s příměsí krve.
  • Příznaky rakoviny hrtanu je úporný kašel a vyschlé hrdlo, v případě nádoru na hlasivkách je to chrapot nebo úplná ztráta hlasu.
  • Nádory v dutině ústní a krku se projevují vřídky v ústech, na jazyku v krku, které se nehojí a vyskytují se dlouhodobě.
  • Rakovina prsu je nejčastějších druhem nádoru u žen, přičemž nepostihuje pouze ženy, což je častou mylnou domněnkou. Na pohled se projevuje změnou velikosti a tvaru prsu, výtokem nebo krvácením z bradavky nebo zarudnutím kůže a na omak potom bolestivostí prsu a nejčastěji nahmatání podezřelého útvaru zpravidla ve formě bulky přímo v prsu nebo v podpaží.
  • Dalším typem nádoru typického pro ženy je rakovina vaječníků. Ta se projevuje zažívacími a dýchacími potížemi, častým močením a tlakem na močový měchýř nebo bolestí a zvětšování objemu břicha.
  • Nádor na mozku je specifický v tom, že se projevuje pokaždé jinými příznaky. Záleží na oblasti, která je nádorem zasažená. V čele se projevuje epileptickými záchvaty, jinde pouhými bolestmi až migrénami, někde zase mozkovou příhodou.
  • Nádor na oku se může projevovat například pocitem přítomnosti cizí částice v oku (písek, prach, chlup) a rakovina krve zase nevysvětlitelnou tvorbou hematomů i při té nejopatrnější činnosti.

Otázka budoucnosti

Prozatím nebyl vynalezen jednotný krevní test, který by poukázal na výskyt nádoru v těle. Vzhledem k rychlým medicínským postupům je to však otázka blízké budoucnosti. Bylo by to však pro mnohé přijatelnější forma vyšetření než například tolik zbytečně obávaná kolonoskopie nebo mamografie.

Nádory varlat – jednoduché samovyšetření

Nádory varlat – jednoduché samovyšetření

1348Občas i na velkých zpravodajských serverech vyjde zajímavý článek. Jedním z takových je článek o nádoru varlat a způsobu, jak se člověk může sám preventivně vyšetřit. Velice potřebný článek, jen více takových.

Pokud vás zajímá více informací o rakovině varlat, stačí zagooglit, je toho docela dost. O samovyšetření varlat najdete informace a další odkazy i na wikipedie. Není problém ani odbornější literatura na tohle téma: Nádory varlat.

Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu

V minulém článku bylo zmíněno, jak samovyšetření varlat můžeme preventivně předcházet pozdnímu odhalení jejich nádorů a jak takové vyšetření provádět. Na idnes.cz se teď objevil i článek pro dámy s video návodem, jak provést samovyšetření prsou.

Samotné samovyšetření prsů samozřejmě není dostačující a rozhodně nenahradí důkladnou a pravidelnou prohlídku u gynekologa. Přečtěte si další informace o nádoru prsů.

Proč chodit na cytologické vyšetření

Proč chodit na cytologické vyšetření

Cytologie je odborný termín pro nauku o buňkách. U laické veřejnosti se tímto názvem označuje zkráceně cytologické vyšetření, většinou při vyšetření rakoviny děložního hrdla. Cytologické vyšetření je jednoduché vyšetření, při kterém se získává část buněk z lidského těla – například stěrem, které jsou pak zkoumány. Provádí se především v oboru gynekologie ale také v plicním lékařství, kde v obou dvou případech slouží k prevenci rakoviny.

Karcinom děložního hrdla

Jedná se o jedno nejčastějších rakovinových onemocnění u žen v České republice (spolu s rakovinou prsu). Jeho původcem jsem pravděpodobně lidské papillomaviry (používá se zkratka HPV). Ty se přenáší mezi lidmi a šíří pohlavním stykem. Setkají se s nimi každé dvě ze tří žen. U většiny z nich se jim organizmus dokáže ubránit a pouze o malého procenta viry zůstanou v organizmu, kde v pozdějším věku (zpravidla nad 35 let) mohou rozvinout toto onemocnění – rakovinu děložního čípku. Ročně je u nás diagnostikováno kolem 1000 případů rakoviny děložního hrdla (na 100 000 žen připadá ročně 20 nově zjištěných případů) a zemře na něj zhruba 350-400 žen.

Prevence

Jednou z možných prevencí je očkování proti papillomavirům. To je potřeba provádět v čas, nejlépe ještě před započetím sexuální aktivity (očkování se většinou provádí ve věku od 12 do 25 let). Část očkování zpravidla hradí zdravotní pojišťovny (vakcíny Ervarix i Silgard) – cena se pohybuje okolo 7 000 Kč.

1028Mnohem významnější je v prevenci právě cytologické vyšetření (neboť vakcínu je možné aplikovat jen v případech ještě před stykem s papillomaviry). Právě toto vyšetření se stalo součástí screeningu v České republice. Screening je termín pro plošné preventivní vyšetření populace ve snaze odhalit včas vážná rakovinová onemocnění. Cytologické vyšetření se provádí u gynekologa stěrem buněk z děložního hrdla a následným testem v cytologické laboratoři – hledáním možných abnormalit, které by naznačovaly možné rozvinutí onemocnění. Jde o preventivní vyšetření, které umožní včas zachytit onemocnění a zabránit jeho plnému propuknutí. V ranných fázích onemocnění stačí jen malý zákrok, který může zachránit ženě život. Proto je velice důležité vyšetření podstupovat pravidelně, jednu každý rok. Toto vyšetření navíc plně hradí zdravotní pojišťovny, takže není žádný rozumný důvod, ho neabsolvovat.