Jaké si vybrat kontaktní čočky?

Kontaktní čočky pro nás vyhovující, nám nejlépe vybere náš lékař. Může se ale stát, že nám žádný typ čoček od našeho lékaře nebude sedět (lékaři prodávají jen určité značky čoček). Potom tedy můžeme prozkoumat čočky na internetu. Druhů čoček je nepřeberné množství, ať už jsou barevné, průhledné, tlustší, tenčí, jednodenní, měsíční apod. Pokud se rozhodneme koupit si čočky od značky, kterou jsme ještě nevyzkoušeli, je dobré objednat si pouze jeden pár, jelikož ani tyto čočky nám nemusí sedět.

Jestliže máme pocit, že se nám s předchozími čočkami více vysušovaly oči, je třeba zvolit buď tenčí kontaktní čočky, nebo takové, které mají větší obsah vody a obsahují např. i zvláčňující složky. Tyto všechny informace, by měly být vždy u daného druhu čoček napsány. Zároveň si můžeme vybírat i podle doby lhůty jednotlivých kontaktních čoček.

Jednodenní kontaktní čočky se používají tehdy, pokud chceme čočky měnit každý den. Tyto čočky nelze nosit delší dobu. Jedná se o nejzdravější a nejpohodlnější formu nošení kontaktních čoček, jelikož se tyto čočky nedávají do žádného speciálního dezinfekčního roztoku, ale jednoduše se po vytažení z oka vyhodí.

Dvoutýdenní kontaktní čočky lze nosit pouze po dobu 14 dní. Čočky je třeba po každém vyjmutí z oka vložit do speciálního pouzdra s dezinfekčním roztokem. Tento roztok je třeba každý den měnit. Po dvou týdnech čočky začínají být nepohodlné, škrábou a hůř v nich vidíme, to je důkaz toho, že je třeba použít nové pár.

U měsíčních kontaktních čoček se uvádí doba nošení pouze měsíc (30 dní), ale sama vím, že tyto čočky vydrží bezproblémově i 2 měsíce nošení, aniž by byly nepříjemné a dřely. Pokud samozřejmě začnou dřít, je to opět signál toho, že je třeba použít nové balení čoček. Opět se tyto čočky musí po vyjmutí z oka dávat do dezinfekčního roztoku, aby se pořádně očistily a nepřenášely bakterie. Tento typ čoček patří mezi nejoblíbenější.

Čtvrtletní kontaktní čočky se užívají po dobu 3 měsíců. Vše je u nich podobné jako u čoček měsíčních, také mohou vydržet déle než 3 měsíce. Opět se musí ukládat do dezinfekčního roztoku. Cenově podle ostatních čoček vyjdou nejvýhodněji.

Barevné kontaktní čočky nebo jinak řečeno kosmetické, slouží pro změnu barvy duhovky. V dnešní době se vyrábějí jak dioptrické, tak i nedioptrické. Nedioptrické jsou určeny převážně ke kosmetické funkci jako zvýraznění barvy oka, zakrytí červených žilek apod.

Mezi další barevné čočky patří crazy kontaktní čočky, které nám změní barvu oka na takovou, jakou chceme. Můžeme je také nazvat jako roční kontaktní čočky, jelikož nejsou určeny ke každodennímu nošení, vydrží velmi dlouho. Doporučují se převážně lidem, kteří jsou zvyklí nosit kontaktní čočky a hlavně také o ně pravidelně pečovat, aby se předešlo infekcím.

Na trhu se můžeme setkat i s čočkami, které se přizpůsobí přesně naší oční vadě. Jedná se například o torické kontaktní čočky, které se používají při astigmatismu, tedy vadě, kdy máme rohovku nebo duhovku nepravidelně zahnutou. Vyrábějí se jak pro krátkozrakost, tak i dalekozrakost.

Mezi oblíbené patří také kontinuální kontaktní čočky, které nemusíme vyjímat z oka. Respektive, jedná se o čočky, které můžeme nosit i v noci, jelikož mají velkou propustnost kyslíku, díky němuž oko může bezproblémově dýchat. Přesto lékaři nejsou příznivci těchto čoček, doporučují čočky na noc vytahovat.

Silikon-hydrogelové kontaktní čočky jsou charakteristické velkou propustností kyslíku. Právě z tohoto materiálů jsou vyráběny čočky kontinuální. Tyto čočky se hodí také pro jedince, kteří trpní tzn. syndromem suchého oka.

Bifokální a multifokální kontaktní čočky se používají při zhoršení zraku na blízku.