Archiv pro štítek: lékárny

Proč se nesmí s antibiotiky jíst mléčné výrobky?

Proč se nesmí s antibiotiky jíst mléčné výrobky?

Pravděpodobně jste se setkali s tím, že vám doktor předepsal antibiotika a při vyzvedávání v lékárně vás lékárnice upozornila, že nesmíte jíst mléčné výrobky. No jo, ale to říkají pokaždé, ale nikdy neříkají proč. Stačí jednou říct proč, a už bych si to pamatoval. Takhle ale ani není jisté, že to budu dodržovat, když netuším, proč.

Zkusil jsem se tedy zeptat, zda to platí po celou dobu, nebo jen v době podávání antibiotik. Dostal jsem ale jen neurčitou odpověď o možné alergii. Přišlo tak na řadu rychlé vyhledání na Googlu a pak přečtení vždy zavrhovaného příbalového letáčku.

Antibiotika a mléčné výrobky

A hned je důvod jasný: účinná léčebná látka v antibioticích se váže na některé prvky a tím se stává neúčinná. Jedním z nich je vápník, který je obsažen právě v mléčných výrobcích. Přesnější zdůvodnění najdete právě na příbalovém letáčku (nejedná se jen o mléčné výrobky). Například pro lék Doxybene je to přesně takto:

Vstřebávání doxycyklinu z trávicího ústrojí mohou snižovat např. ionty hliníku, a hořčíku (obsažené v lécích, které snižují žaludeční kyselost) a ionty vápníku (obsažené také v mléce a mléčných výrobcích a ve vápník obsahujících ovocných šťávách), přípravky obsahující železo, aktivní uhlí a cholestyramin. Doxybeneby se měl proto užívat 2-3 hodiny před užitím těchto léků nebo požitím uvedených poživatin.

Na velikosti záleží – hlavně u vitamínů

Na velikosti záleží – hlavně u vitamínů

Po delší době jsem zase vyrazil do lékárny. Zásoby běžných serepetiček proti nachlazení a virózám jsem vyplýtval pří poslední v říjnu a z lenosti jsem je ještě nedoplnil. Aktuální stav nachlazení mě donutil tuto chybu jít napravit.

Už při vstupu do lékárny jsem měl divný pocit, ale netušil jsem proč. Po chvilce otálení u pokladny jsem si konečně uvědomil, že to je pocit prázdna. Lékárna byla docela vybílená. Vzal jsem si jedno z několika posledních balení Strepsils a jeden životně důležitý Otrivin. Chtěl jsem ještě multivitaminy, které mě došli už kdysi dávno a na které jsem se vybodl a žil jen z balení vitamínu C. Ty už nebyli vůbec. Nabídka byla jen nějaké divné rozpustné, tak jsem je zamítl a vyrazil do další lékárny. Zvláštní co udělá pokles teploty na -4˚C. Nebo že by to tak řádila ta mexická chřipka?

V další lékárně už na tom tak špatně nebyli a vitamíny měli. Jen mě opět pobavil humor farmaceutických firem, zřejmě inspirovaných v Rusku jejich ruskou matroškou. Doufám, že příští rok si balení 100 kusů vitamínů nebudu muset odnášet v kufru. To se fakt vyplatí dělat takové nesmyslné krabičky? Dyť už v lékárně na pultě vedle sebe bylo jasné, že to je poloprázdná krabička.

A fotka pro pobavení: Ve velké krabičce je další malá a až v té je plastová krabička s vitamíny. Holt firmy z nás sice dělají zdravé lidi, ale zároveň i blbce.