Archiv pro štítek: Gyrablok

Mají se antibiotika jíst nalačno nebo po jídle?

Mají se antibiotika jíst nalačno nebo po jídle?

Posted on

V jednom z předchozích článků jsem vysvětloval, proč se spolu s některými antibiotiky nesmějí jíst mléčné výrobky. Podobnou nejistotu vyvolává otázka, zda se mají antibiotika jíst před jídlem, nebo až po něm. Bohužel u každého ATB je to jiné a správnou odpověď naleznete vždy v příbalovém letáku, měl by vám to říci také lékárník při vydávání antibiotik či přímo váš lékař.

Proč se podávají antibiotika nalačno

Nás ale zajímá, proč to tak je. Některá antibiotika se užívají před jídlem, s dostatečným předstihem. Důvod je podobným jako u mléčných výrobků. Spolu s potravou v žaludku dochází a k pomalejšímu vstřebávání antibiotik či vázání účinné látky na různé složky potravy a tím ke snížení jejich účinku.

Příklady antibiotik, které se zpravidla podávají před jídlem: Amoclen, Amoxihexal, Duomox, Ospamox, Augmentin, Amoxicilin, Amoxiklav, Oxacilin, Prostaphylin, Apo-Ampi, Ampicilin, Unasyn, V-penicilin, Ospen, Neloren, Sumamed, Rulid, Dalicin nebo Sporanox.

Antibiotika, která se podávají s jídlem

U dalších antibiotik je to přesně naopak. Je vhodné je podávat buď s jídlem, nebo po něm. Opět správnou informaci naleznete na příbalovém letáku léku. Důvodem podávání po jídle je nesnášenlivost žaludku s antibiotiky. Nalačno tak může dojít k podráždění žaludku a například zvracení a podobně. To platí třeba i u zvířat, o čemž jsem se už jednou přesvědčil. Veterinář předepsal kočce antibiotika a jednou jsem zapomněl dát je kočce až po jídle. Do 15 minut vyzvracela vše, co měla v žaludku (jen prášky a šťávy), jak jí ho samotné podráždili.

Antibiotika, která se zpravidla podávají s jídlem nebo až po něm: Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin, Biseptol, Oriprim, Primotren, Contrimoxazol al, Zinnat, Furantoin, Efloran, Entizol, Sporanox nebo Nizoral.

Ke na době podávání nezáleží

Aby toho nebylo málo, jsou samozřejmě i taková antibiotika, kde je to jedno: Rovamycin, Klacid, Flukonazol, Ciphin, Mykomax, Nolicin, Gyrablok, Ofloxin, Zanocin, Ciplox, Cifloxinal nebo Cipranol.

Tento článek NENÍ náhradou příbalového letáku, informace jsou pouze orientační, vždy si přečtěte příbalový leták svého léku, nebo se zeptejte lékárníka! Smyslem je pouze vysvětlit způsob, proč se antibiotika podávají tím a tím způsobem.