Archiv pro štítek: bolest prsou

Bolest prsou

Řadí se mezi bolesti, kterou občas prožije za svůj život každá žena. S lékařského hlediska se dá tato bolest považovat za přirozený jev. Ne vždy se musí jednat o nějaké závažné onemocnění. Ani nesignalizuje rakovinu prsu. Přečtěte si v článku informace o tom, co je právě příčinou bolesti prsou.

Rozlišení bolesti prsou

Rozlišuje se dva základní druhy bolesti. A to bolest cyklická a bolest necyklická. Každý druh se vyznačuje něčím jiným. Nyní se podíváme na jejich význam.

● Cyklická bolest prsou

Jedná se o bolest, která se opakuje každý měsíc. Prsa ženy jsou napjatá, bolestivá, těžká, jakoby napuchlá. Žena může dokonce pociťovat nepohodlí v podpaží. Postižena jsou obvykle obě prsa. Tato cyklická bolest je spojována s menstruačním cyklem ženy, objevuje se obvykle mezi 20. a 30. rokem života a končí s příchodem menopauzy.

Pociťuje se vždy před příchodem menstruace, ale jsou i ženy, které mají prsa bolavá téměř neustále. Jiným ženám se naopak může stát, že bolestí trpěly, na dlouhou dobu je bolest trápit přestala, a pak se zase vrátila. Za tyto nepříjemnosti může citlivost na hormonální změny, které se v ženském těle odehrávají každý měsíc.

● Necyklická bolest prsu

Jestliže se bolest vyskytuje jen v jednom prsu a je nezávislá na periodě, jedná se o necyklickou bolest prsu. Tato bolest je většinou ostrá nebo pálící. Její příčina může být jen něco prostého, jako je pohmoždění po zranění, námaha způsobená sportem, infekce apod. Jestliže si však žena není jistá, co je příčinou její bolesti, měla by raději navštívit lékaře. Přece jen se může jednat o časné stádium rakoviny prsu.

Jednotlivé příčiny

U příčin se dá konstatovat, že si za tyto potíže může většina žen sama. Je to dáno tím, že si neumí vybrat správnou velikost podprsenky. Nejen, že si zvolí špatnou velikost, ale mnohdy i tvar. Častější bývají u žen, jenž sportují. Proto je vhodné na sport zakoupit sportovní podprsenku.

Typy jednotlivých příčin

* špatně vybraná podprsenka – vyberte si správnou podprsenku

* zánět prsní žlázy – za bolesti prsou často může zánět v prsních žlázách. Příčinou jsou většinou bakterie.

* pokles hormonů – nízká hodnota progesteronu po ovulaci.

* nádory prsou – nádory bolí až ve svých pozdějších stádiích.