Archiv pro štítek: prach

Zákeřné a stále častější alergie

Blíží se jaro, což pro hodně lidí znamená značné změny. Je to hlavně období, kdy začíná být teplo, takže můžeme konečně vyměnit zimní bundy a boty za mnohem pohodlnější oblečení jako jsou trička a šortky.

Pro někoho to ovšem znamená méně oblečení, ale více kapesníků vždy při ruce. S jarem totiž začínají kvést květiny a tím pádem přichází i začátek pylové sezóny. Na alergie trpí téměř polovina populace.

Alergie

Alergie je reakce těla na určité látky. Snaha bránit se před vlivy působícími z venku. Nejčastější alergie jsou na pyl z rostlin, které na jaře začínají kvést nebo na roztoče.

Jak alergii poznat?

Příznaky alergií bývají zarudlé oči, rýma a kašel. Je to ovšem u každého jiné, takže někdo jenom smrká a u někoho se příznaky projevují všechny. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, vyhledejte okamžitě doktora.

Nebojte se, okamžitě není proto, že by to byla smrtelná choroba, ale pouze proto, že pokud se však podchytí, dá se proti tomu stále něco dělat. Doktor vám udělá spoustu testů na různé látky. Budou vám na ruku kapat různé roztoky, většinou nejčastější alergeny – pyl, zvířata, roztoče… Poté vás budou muset píchnout, aby vám roztok aplikovali až pod kůži. Po chvilce čekání v čekárně se buď začnou dělat červené fleky nebo nezačnou. Moc bych vám všem přála, aby se žádná červená místa neobjevila, protože ty značí alergii na určitý roztok, který byl na tomto místě aplikován.

Jak alergii léčit

Tělo se brání na určitý konkrétní podnět. První krok pro léčbu je zjistit vůbec, na co máte alergii. Když jsou vám zjištěny alergie, může začít léčba.

Alergolog vám do těla aplikuje vysokou dávku alergenu, na který vaše testy reagovaly pozitivně. Tělo si postupem času začne vytvářet vlastní protilátky. Pokud dáváte přednost přírodní léčbě, pak je tu také možnost. Buď různými antialergickými krémy nebo emulzemi.

Pokud máte alergii třeba na roztoče, pak je vhodné koupit si vhodnou peřinu a polštář. Zda-li je vaše alergie opravdu silná, rozmyslete si, zda budete mít v bytě/domě domácí mazlíčky. Je velice těžké se s nimi rozloučit, ale pokud vám to pomůže, pak byste to měli udělat. Vaše zdraví je mnohem přednější.

Pokud jste milovník chození do přírody, pak si pořádně rozmyslete, kdy vyrazíte. I když si myslíte, že pylu je v ovzduší pořád stejně, pak se mýlíte. Pokud vyrazíte brzy ráno nebo již k večeru, pak se vám bude dýchat mnohem lépe, i tak bude lepší, když se budete vyhýbat loukám, kde veškeré rostliny kvetou. Raději si zajděte do lesa nebo k rybníku. Pokud máte rádi jaro a rádi vyrážíte někam na dovolenou, pak je vhodné místo hory nebo moře, kde se začíná sezóna pro alergiky posouvat.