Chilli papričky a zdraví

Pravdou je, že ne všichni lidé milují pikantní jídla. I přesto jsou chilli papričky v nějaké podobě výbavou každé domácnosti. Některá jídla je přímo vyžadují, ale v mnoha případech tvoří součást kořenících směsí a dochucovadel.

O jejich častějším použití, by měli popřemýšlet i ti lidé, kteří si moc na ostrá jídla nepotrpí. Zejména proto, že papričky mají velmi příznivé účinky na zdraví.

Chilli papričky a zdraví

Jejich konzumace má prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Bez ohledu na odrůdu mají vysoký obsah vitamínu C, který je velmi kvalitním antioxidantem. Dobře posiluje naši imunitu a zlepšuje vstřebávání některých minerálů. Příkladem – například taková jedna malá nevinná feferonka Jalapeno, nám dodá kolem deseti procent potřebné denní dávky “céčka.”

Nejvýznamnější roli však mají chilli papričky a zdraví v obsahu kapsaicinu. Právě on způsobuje typickou pálivost. Jeho význam pro lidský organismus spočívá především ve zlepšení metabolismu. Kromě toho blahodárně působí i na srdce. A k tomu všemu snižuje riziko výskytu cukrovky a spolu s vitamínem C podporuje imunitu. To je užitečné zvláště v sychravějších ročních obdobích.

Kapsacin a zlepšení nálady

Papričky obsahují kapsalin, který zlepšuje náladu. Alkaloid jemně podráždí a organismus produkuje endorfin, který tlumí bolest. Ne zbytečn se nazývá hormonem štěstí.

Žaludeční vředy a boj proti nim

Málko kdo z vás asi tuší, že chilli papričky dokáží pomoci i s tímto zdravotním problémem. Žaludečním vředům je možné velmi účinně předcházet díky působení pálivých papriček. Účinky na sebe nenechají dlouho čekat. Dostaví se krátce poté, co se dostanou do kontaktu se střevní mikroflórou.

Chilli papričky a zdraví se vzájemně nevylučují. Právě naopak. Velmi dobře napomáhají zlepšovat zdravotní stav. Jejich občasná konzumace je považována za účinnou prevenci. Chcete-li zůstat zdraví, konzumujte je.