Kvalita spermatu

V dnešní době je mnoho mladých i starších lidí, kteří se snaží počít rodinu, avšak mají s tím problém. Problém může kvést jak u ženy, tak i u muže a příčin může být opravdu mnoho, ale ve většině případů jde o špatnou kvalitu spermatu, lépe řečeno přímo spermií.

Jak poznám, že jde o špatnou kvalitu spermatu?

Sperma se většinou nechává vyšetřit až potom, co máte nějaké podezření, že by spermie nebyly dostatečně kvalitní, aby mohly oplodnit vajíčko. Takové vyšetření se dělá pomocí spermiogramu, což je vyšetření ejakulátu v laboratoři, který bývá pro pojištěné lidi většinou hrazen zdravotní pojišťovnou.

Jak to probíhá?

Hlavním úkolem je dostat sperma do laboratoře co nejdříve a v co nejlepším stavu, proto se doporučuje, aby muž, který půjde na tohle vyšetření, držel tři až pět dnů sexuální absenci. Potom je také důležité získat vzorek do sterilní nádoby, v nejlepším případě v laboratoři. Avšak někteří muži s tím mají problém, a tak se snaží najít jiný způsob, avšak brát sperma z kondomu se nedoporučuje, protože tato ochranná pomůcka může obsahovat jisté látky, které by mohly spermie i zabíjet. A čerstvé sperma by se do laboratoře mělo dostat maximálně do hodiny, což by někdy mohl být problém.

Jak může být kvalita ohrožena?

Je několik větví, které určují kvalitu, jako je množství, koncentrace, pohyblivost a podobně. Zda spermie nesplňují jednu nebo více těchto věcí, tak může nastat problém. Pravdou je, že některé věci plodnost neovlivní jako jiné, třeba na množství nezáleží tolik, jako na tom, jak jsou spermie pohyblivé. A jejich pohyb může být ovlivněn také nějakou anomálií, což znamená, že může mít spermie trochu jiný tvar, například menší či větší hlavičku, kratší bičík a podobně.

Co může zapříčinit špatnou kvalitu spermatu?

Jednou z příčin špatné kvality spermatu může být špatný životní styl, jako je kouření, nadměrné užívání alkoholu, ale také třeba život v znečištěném prostředí. Svou roli zde hraje i stres či sedavá práce. A dalším důvodem může být i špatná strava, například hodně kořeněná jídla nejsou vhodné pro vaše spermie, ale za své může i výběr spodního prádla, sice mají muži těsné spodní prádlo rádi, protože rýsuje jejich přirození, ale právě takové spodní prádlo může být také jednou z příčin.

Jak mohu kvalitu spermií zlepšit?

Samozřejmě, že jako první je omezení kouření, nejlépe přestat úplně a také omezení alkoholu. A vymezit všechny možné příčiny, které jsou popsány v předchozím odstavci. Kromě toho lze doporučit studená sprcha varlat pravidelná soulož. A existují i vitamíny, jako je Zinek, Selen, který zvyšuje počet spermií, Vitamin C, který zvyšuje pohyblivost a spousty dalších.

Mnoho mužů se stydí, ale nemají za co. Pokud máte stejný problém a plánujete rodinu, určit byste pro to měli něco udělat.