Proč si vést osobní zdravotní deník

Proč si vést osobní zdravotní deník

Už nějakou dobu si vedu svůj vlastní osobní „zdravotní deník“. K čemu? Zapisuju si do něj všechny zdravotní problémy, které mám a jak je řeším. Normálně si nejsem schopný pamatovat, kdy jsem třeba byl naposledy nemocný, jestli jsem měl chřipku minulý rok nebo jestli to bylo už před dvěma roky. Někde se to může zdát zbytečné, jinde zase naopak může pomoci. Třeba často trpím křečí v noze. Ale nedovedu říct, jak často to je (kolikrát do roka), jestli se to střídá v levé i pravé noze, nebo je to jen jedna. Stačí si to ale pokaždé zapsat (zabere vám to tak 2 minuty) a časem až vás to bude zajímat, podíváte se a zjistíte, že to je vždycky čtyřikrát do roka jen v pravé noze a vždycky v noci. Tahle informace vám už k něčemu může být užitečná, minimálně vašemu lékaři napomůže, když za ním s tímto problémem přijdete.

Jak takový záznam může vypadat, například:

4.-5. 10. 2007 střevní chřipka (horečka 38,1 v pátek/sobotu v noci) 2x zvracení, pak už jen teplota

Lékař určitě ocení, když mu přesně řeknete, kdy jste pozorovali první příznaky, než když zatápete v paměti a nadhodíte něco ve smyslu „už pár dní to bude“. Mně třeba dělá problémy sledovat velikost různých projevů na kůži, které se zvětšují. Po dvou týdnech nedokážu říci, jestli se to zvětšilo nebo ne (když to mám každý den na očích). Tady se jen stačí podívat do záznamu a hned vím, na čem jsem.

Výhodou je právě ta paměť a zachycení statistik. Může vám třeba napovědět, po jakém jídle máte zažívací potíže. Když se vám udělá špatně, stoprocentně nebudete vědět, co jste jedli dva roky zpátky při podobných potížích. Stačí si to opět ale zapsat, co jste předchozích 24 hodin snědli a můžete porovnat s předchozími zápisky a tak odhalit, co vám neprospívá. Můžete si i zapisovat léky, které vám doktor předepíše. Když se za dva roky setkáte s podobným problémem, stačí se podívat, co jste měli předtím (hodí se zvlášť, když jste s nějakým lékem spokojený). Já jsem to třeba řešil tím, že jsem si nechával krabičky (vzpomenout si na konkrétní kapky na rýmu z minulého roku v záplavě reklam je docela těžké).

Pokud si budete podrobně zapisovat i projevy nemoci (problému), začnete se lépe orientovat vtom, v jakém stavu je vaše zdraví a čím asi zrovna trpíte. Dokážete jednoduše rozeznat chřipku od nachlazení, budete schopný odhadnout, kdy máte jen běžné zažívací potíže, a kdy se jedná už o střevní chřipku. Prostě se naučíte mnohem lépe rozumět svému tělu (organizmu) a pochopit, jak na co reaguje a jakým způsobem se projevuje.

Kromě zdravotních záznamů si můžete zapisovat i léky a další věci, které vám buď předepíše lékař, nebo si je sami koupíte. Díky tomu tak můžete třeba získat přehled, kolik ročně utratíte za své zdraví, kolik z toho zaplatíte u lékaře a kolik vynaložíte vy sami.

1608

Jak na to

Nejlepší je na takový zdravotní deník využít Excel či jiný tabulkový editor. Určitě půjde i jakýkoliv textový editor jako Word nebo Open Office. Pro lidi, co nemají rádi počítače je samozřejmě bez problémů použít záznamy na papíře. Já používám místo Excelu online tabulkový editor z Google Docs. Důvodem je, abych měl přístup z více míst a především ten, že bych jeden soubor byl schopný na svém počítači za nějaký ten rok ztratit.

Na českém internetu jsem nenašel žádný online zdravotní deník. Ani ve světě to překvapivě není valné. Našel jsem pár programů a papírových předtištěných deníků. Jediný za zmínku stojí healthizen.com. Je ale potřeba, aby člověk zvážil, jak citlivé informace chce o sobě dát pryč a jakým firmám. Já bych na úplně cizí firmu příliš nespoléhal, Google mi ještě tolik nevadí (zvlášť když data nejsou nijak charakterizována – Google neví, že to jsou informace o mém zdraví). Další nevýhoda takových online aplikací jako healthizen.com je, že vás zahrne větším množstvím reklamy. Reklama je samozřejmě cílená a tak hrozí větší riziko, že podlehnete. Problém je především v tom, že je vám nucené něco obecně, co pro vás nemusí být nejlepší, nebo ještě hůře vhodné.

Výhoda takové aplikace je, že už máte všechno předpřipravené. Jen rychle naklikáte a napíšete. Navíc vám to napoví i věci, které vás sami nenapadnou. Dále nabízí hromadu nástrojů, jako kalkulátorů BMI nebo kalorií. Můžete využít třeba kalendáře a zároveň připomínače, který vám připomene, kdy máte jít na očkování. Zajímavé jsou třeba přímo formuláře na předpisy nebo třeba seznam nemocí v rodině.

Pohádka na závěr

Škoda, že tohle nefunguje u nás v našem zdravotním systému. Takhle by měl vypadat zdravotní deník každého z nás. Přístup by k němu měl doktor, vy a pojišťovna. Doma se pak podíváte, co vám to doktor předepsal za léky a jak často je máte brát (kolikrát to člověk zapomene). Připomene vám, že se máte nechat přeočkovat, případně vám i doporučí, že teď je nejvhodnější čas, kdy se nechat oočkovat proti například klíšťové encefalitidě. V deníku byste viděli i platby, co doktor vykázal za práci a kolik vás tento měsíc stále zdravotní péče celkem a kolik na poplatcích (schválně, co teď musí člověk podstoupit, aby tuhle informaci získal). No ale konec pohádky. Osobně si zatím vystačím s jednoduchým zdravotník deníkem ve formě zápisku v Excelu. Jako začátek to je víc než dost.