Ketonová dieta neboli nízkosacharidová dieta

Zmíněná dieta se řadí mezi nejznámější diety vůbec. Jedná se o speciální metodu redukce váhy. Během deseti dní může z Vašeho těla i o šest kilogramů lehčího člověka. Není to ale jenom tak. Ne každý to vydrží a navíc se při nesprávném dodržovaní dostaví obrovský jo-jo efekt.

Pouze bílkoviny

Jinými slovy se nazývá nízkosacharidová dieta. Její princip i fungování je velice jednoduché. Z veškerého jídla, které denně konzumujeme, odstraníme sacharidy (cukry). Zvýšíme denní příjem bílkovin. Tělo se tak po pár dnech dostane do ketózy a tuk se bude odstraňovat rychle a efektivně.

Jídelníček se tak bude skládat z konzumace masa a bílkovin. Doplněn bude o pití proteinových nápojů. Vyvarovat se musíme všeho, kde je jen trocha sacharidů. Účel je jen jediný. Jde o to dostat tělo do ketózy. Ketóza vznikne spalováním tuků a efektivně redukuje nadbytečné tukové zásoby v těle.

Škodlivost ketózy

Samotný proces ketózy není pro tělo škodlivý. Již naši předkové v ní žili. Problémem je však fakt, že při nedostatku sacharidů v těle se nám může udělat špatně. Je důležité omezit fyzickou námahu na minimum. Zvýšit příjem tekutin a hlavně zařadit na program dostatečný denní spánek.

V případě jakýchkoliv problémů je nutné dietu vysadit a vrátit se do normálního režimu. Při ukončení ovšem pozor na obrovský jo-jo efekt. Doba bez konzumace sacharidů nesmí překročit hranici 10 dní. Poté se každý den navyšuje obsah sacharidů v potravě o 5-10 gramů. Vyhneme se tak jo-jo efektu a zapojíme i fyzickou námahu.

Jídelníček a ketonová dieta

Jídelníček nemusí být vždy úplně jednostranný. Ryby, drůbež, maso, sýry, vejce a mléčné výrobky můžete doplnit zeleninou. Především tedy hlávkovým salátem, okurkami. Vyvarovat se však musíme mrkve, červené řepy, celeru, paprik a rajčat. Zakázaná je konzumace alkoholu i kávy.

Jíst je potřeba pravidelně, nejméně šestkrát denně v menších dávkách. Jelikož nemáte sacharidy, které zadržují v těle vodu, je nezbytně nutné vypít tři litry vody denně. Předejte tak potížím s ledvinami. Dietu můžete držet 4 – 6 týdnů. Občas jí doplňte i pohybem.