Hormonální antikoncepce – Je prospěšná nebo škodlivá?

Hormonální antikoncepce je v dnešní době úplně běžná věc. Používá ji spoustu žen po celém světě, kvůli její  99,9%  spolehlivosti a snadného užívaní. Na trhu existuje nespočet hormonálních a kombinovaných pilulek, které obsahují hormon estrogen a progesteron, které zabraňují nechtěnému těhotenství. Lze ji užívat už v počátcích sexuálního života.

Jsou ale odpůrci, kteří tvrdí že hormonální antikoncepce je škodlivá a zdraví škodlivá. V podstatě je to pravda, proto je na předpis a lékaři ji nepředepíší ženám, které trpí krevními onemocněními, mají potíže s játry, trpí depresemi, nebo kouří cigarety.

Čím je hormonální antikoncepce prospěšná?

V první řádě upravuje menstruační cyklus. Menstruace je pravidelná, slabší a menstruační křeče nejsou tak silné. Pilulky vám také zlepší pleť. Máte silnější kosti. Také zvyšuje plodnost a zamezuje riziku tvorby cyst na vaječníku a rakoviny prsu. Pokud daný typ antikoncepce ženě působí potíže, může pohodlně přejít na jiný druh antikoncepčních pilulek.

Někdo tvrdí, že po pilulkách se přibírá, ano antikoncepce zadržuje v těle vodu, ale není to příbytek na tělesné váze. Pokud se toto někomu přihodí, je možné si nechat předepsat nízko hormonální pilulky a potíž se už nebudete opakovat, navíc průmysl antikoncepce vyrábí stále dokonalejší preparáty antikoncepce s účinky úbytku na váze.

Jaké jsou její nevýhody?

V první řádě je cena. Ceny jsou celkem nákladné. Čím je antikoncepce kvalitnější, tím je dražší. Pilulky lze sehnat do 500 Kč, ale kvalitní antikoncepce může stát i kolem 1 100 Kč, což není úplně nejlevnější. Při užívání této antikoncepce se může u některých žen objevit nulová chuť na sex a velké změny nálad. Lze to vyřešit doporučením jiných pilulek. Pokud žena trpí střevními potížemi, může se stát, že otěhotní. Když užijete pilulku ve správný čas, ale tři hodiny po té zvracíte, pilulka se nestačila vstřebat a odchází z těla ven. V lidském těle se její účinky vstřebávají přibližně čtyři až pět hodin.

Nelze kombinovat s některými léky. Buď se vám z účinků dvou léků na jednou bude dělat zle, nebo se váš antikoncepční účinek sníží. Pokud kouříte nebo máte embolii, informujte o tom svého lékaře a nenechte si léky předepsat. Můžete si tím přivodit ještě větší problémy vašeho zdravotního stavu.

Hormonální antikoncepce má svá pro a proti. Záleží na tom, co komu vyhovuje. Ale má spíše víc těch výhod a je to nejpohodlnější způsob jak zabránit otěhotnění, když ji užíváte tak jak je předepsáno.