Krvácejí vám dásně? Pozor na paradontózu

Paradentóza nebo též paradontóza je poměrně známý strašák všech, kteří nedodržují správnou zubní hygienu. Asi všichni víme, že toto onemocnění zubů může vézt až k jejich ztrátě.  Lékaři jej označují ještě jiným termínem – paradontitidou, kdy jsou veškeré příznaky podpořeny viditelným zánětem.

Zánět dásní

Paradontóza nevznikne ze dne na den, ale probíhá postupně v několika stádiích. Za první stadium můžeme označit již samotný zánět dásní – tzv. gingivitidu. Na příčině se podílí, stejně jako u paradontózy, zubní plak a zubní kámen. Ty jsou totiž osídleny bakteriemi, které následný zánět způsobí.

Dásně jsou v tomto případě zduřelé, nemají růžovou barvu, ale jsou zarudlé až nafialovělé. Nemusí být úplně bolestivé, ale bývají citlivé. Typickým projevem je krvácení z dásní, často při čistění zubů, mezizubních prostor, nebo i při kousání tvrdší potravy. Pacient zaznamená i zápach z úst.

Zánět dásní považují zubní lékaři za předstupeň paradontózy. Řada pacientů zánět dásní podceňuje, avšak je třeba si uvědomit, že se nejedná pouze o místní problém. Bakterie, které způsobují gingivitidu totiž produkují toxiny, které mají vliv i na celý organismus. Zánět se navíc z povrchové oblasti – dásně – může šířit i do hlubších struktur, a pacient si skutečně úspěšně „zadělává“ na parodontititu.

Dentální hygienistka

Za vznikem gingivitidy, stejně jako v hroším případě parodontitidy, stojí zubní plak a zubní kámen, které jsou způsobeny nesprávnou nebo nedostatečnou zubní hygienou. Předcházet těmto problémům se tedy určitě dá, a to správnou péčí o vaše zuby.

Pokud si nejste jisti, zda zuby čistíte správně, správnou technikou a podobně, neostýchejte se navštívit dentální hygienistku. Vzdělávání pacientů je její pracovní náplní a zodpoví vám na dotazy, na které není u vašeho zubního lékaře čas

Při první návštěvě vás zubní hygienistka vyšetří, zjistí, jaké máte hygienické návyky v péči o zuby a jaké pomůcky používáte.

Pokud již máte konkrétní problémy, vysvětlí vám jejich příčinu a navrhne řešení. Podrobně vás seznámí se správnou technikou čištění zubů, včetně mezizubních prostor  – za použití zubní nitě nebo mezizubního kartáčku.

Provádí i základní úkony jako odstranění zubního kamene nebo vyleštění povrchu zubů. Zaškolení v případě správného čistění zubů a odstraňování zubního plaku je tedy klíčové, na vás je potom dodržovat tato pravidla každodenně a správně. To je hlavní prevence vzniku výše zmíněných obtíží.

Doporučení stomatologů

Jak a čím si tedy zuby správně čistit? Podle odborníků je vhodnější používat spíše měkké typy kartáčků, protože ty tvrdší více dráždí dásně a sklovinu. Hlavička kartáčku by měla být ideálně co nejmenší. Kartáček na elektřinu není v ničem „napřed“, pokud provádíme mechanické čištění klasickým kartáčkem správně.

Důležité je používat i mezizubní kartáčky či zubní nitě k správnému vyčištění mezizubních prostor.