Plané neštovice a jejich léčba

Plané neštovice se řadí mezi nejčastější infekční onemocnění vůbec. Tato nemoc je vysoce nakažlivá a trpí jí převážně děti. Nejčastěji bývají postižené děti do 3 let, ale nakazit se mohou i dospělí.

U dospělých se může jednat o vážnější průběh. Opatrné musí být těhotné. Virus prochází placentou a způsobuje vrozené vady. Přečtěte si v článku o tom, jak probíhá neštovice léčba.

Co jsou to neštovice?

Jejich výskyt způsobuje lidský herps vir. DNA vir HHV-3. Jeho blízkými příbuznými jsou viry mohoucí za opary a mononukleózy. Šíří se vzduchem i kontaktem s nakaženými.

Epidemie se objeví 1x za 2-4 léta. Těžší průběh onemocnění se vyskytuje u dospívajících, dospělých, novorozenců, těhotných a lidí s oslabenou imunitou.

Neštovice léčba

Léčba spočívá v tlumení příznaků. Doporučovány jsou léky proti horečce a svědění, na bolesti Paralen, Ibalgin či léky proti horečkám a chřipkám.

Dbát se musí na dostatek tekutin, dobré je podávat vitamíny a léky k posílení imunity.

Osvědčeným je i tekutý pudr na neštovice, který se v současné době vyrábí též se zklidňujícím mentolem působícím chladivě na podrážděnou pokožku. Používá se i gel na neštovice, který má v podstatě stejný efekt jako pudr, ale lépe se vstřebává – Fenistil gel  nebo ViraSoothe chladící gel.

Alternativní léčba neštovic

Můžete použít i homeopatika na neštovice. Ty pomohou snížit svědění a další příznaky, urychlit hojení puchýřků. Podle stádia se podávají různé homeopatické léky:

  • aconitum, belladonna, forum phosphoricum – při horečce na samém počátku onemocnění
  • rhus toxicodendron 15 CH – na zklidnění svědivých puchýřků na samém počátku prvního výsevu
  • mezereum 9 CH – pro snadnější a rychlejší průběh nemoci
  • antimonium tartaricum 9 CH – pro rychlejší hojení a lepší vstřebání případných jizviček