Strach anebo fobie

Je běžné, že se v lidském životě najde nějaké věc, z které má daná osoba nepříjemný pocit, až pocit strachu. Ale někdy se tento pocit strachu dostává do takové míry, že už nelze mluvit jen o strachu, ale jedná se o fobii.

Hranice mezi strachem a fobii

Jde o poměrně malý úsek, kde už není strach, ale jedná se o fobii. Je pravdou, že ať jde o jakoukoliv variantu, strach či fobii, tak se tomu, co to způsobuje, snažíme vyhnout. Pokud jde pouze o strach, tak cítíte, že je vám to strašně nepříjemné, bojíte se, ale to je všechno.

Naopak u fobie nejde jen o nepříjemný pocit z dané situace či věci, ale hlavně o to, jak se chová vaše tělo. Když se bojíte, tak před tím utečete, schováte se a už je vám lépe. Na rozdíl, když jde o fobii, tak můžeme mluvit jako o nemoci, protože vaše tělo reaguje zrychleným srdečním tepem, špatně se vám dýchá, můžete pocítit sucho v ústech, začnete se třást, motá se vám hlava, jste malátní a všechny podobné procesy, které mnohdy připomínají i stav těsně před omdlením.

Z čeho je fobie vyvolána?

Fobie může mít více příčin vzniku. Ve většině případů se jedná a přehnaný strach, který byl způsoben už v dětství a vás se pořád drží a dokonce zesiluje. Stačí nepříjemná zkušenost, která ve vás zanechala hroznou vzpomínku.

Někteří lidé se s tímto druhem fobie dokážou poprat, tak že s přibývajícím věkem se zmírňuje anebo úplně vymizí.

Další příčinou může být traumatický zážitek, jako je třeba autonehoda, napadení, ublížení, zneužití nebo smrt. Zážitek může být z vlastních zkušenosti, kdy si jím projdete sami a stále si jej nevědomky opakujete, což způsobuje toto onemocnění. Nebo se nějak z těchto nepříjemných věcí stala vašemu příbuznému, rodině či velice blízkému příteli, a vás to zasáhne natolik, že můžete sami fobii na sebe přetáhnout.

Také zaleží na tom, jaká jste osobnost. Lidé, kteří jsou psychicky labilnější, jsou citlivější nebo si v životě zažili spousty nepříjemných problémů, které špatně snášeli, mají daleko větší předpoklady k tomu, že některou z fóbie v sobě budou uchovávat.

Nové neznáme

Mnoho lidí zná takové ty klasické fobie, které se objevují nejčastěji, jako je arachnofobie, což je strach z pavouků či klaustrofobie, což znamená strach ze stísněných prostorů a spousty dalších. Ale existují i jiné druhy fobie, které nejsou tak časté, proto mohou být pro vás nové, jako je strach z lidí či lidského kontaktu, což musí být jedna z nejhorších. Ale také třeba strach z nemoci, strach ze spánku, strach z jídla, strach zmůžu a mnoho dalších věcí, které se normálnímu člověku zdají jako neřešitelný problém.

Pryč s fobií

Fobie je onemocnění, které tak jako každé jiné má svá stádia. A také jde o nemoc, která se dá léčit, tato léčba je pro pacienta poměrně náročná, protože aby strach zmizel, musí jej překonat. Podstupuje různé psychoterapie. Volí se i takové metody, kdy je nemocný člověk svému strachu vystavován, nejprve v co nejmenší míře, která se stále zvyšuje, až by mělo dojít k tomu, že se člověk bát přestane. Ale chce to nejen pevnou vůli, ale také mnoho trpělivosti.

Nemějte strach zbavit se strachu, protože vás někdy může poněkud omezovat.