Zánět spojivek u dětí

Mezi jedno z typicky dětských onemocnění patří zánět spojivek. Dokáže rodiče i děti pořádně potrápit, avšak většinou nemá žádné závažné důsledky. Rodiče by však hlavně měly myslet na to, že je dítěti nutné poskytnou řádnou lékařskou péči. Protože zrak je snad nejdůležitějším smyslem v lidském těle, rozhodně léčbu zánětu očních spojivek u dětí nepodceňujte, protože byste tak mohli ohrozit zrak svého potomka.

Rozdělení a příznaky zánětu

Dají se rozdělit do několika kategorií. Podle průběhu mohou být hyperakutní, akutní a chronické. Příznakem virového zánětu je pocit „písku v očích“ a vysoká podrážděnost očí spojená s pálením, svěděním, výtokem čiré tekutiny a zarudnutím oka. U dětí se navíc projevuje i zduřením uzlin. Často se vytváří i ztuhlý sekret v oblasti oka.

Ten se musí pravidelně odstraňovat. Velmi často se vyskytuje také horečka, která přímo souvisí se záněty horních dýchacích cest a horečkami. Infekce má rychlý nástup a zduřují uzliny.

Léčba zánětu spojivek u dětí

Vyvolávají ho nejrůznější příčiny. Takže i jeho průběh může být rozdílný. V případě alergických spouštěčů je navíc nutné připravit se také na to, že se zánět spojivek u dětí pravděpodobně bude často opakovat. U alergií není při zánětu sekrece z očí velká, oči jsou podrážděné a červené, někdy lze také pozorovat otok víček a spojivek.

Optimální terapií pro léčbu je nalezení a odstranění alergenu, ale to se ne vždy podaří. Naštěstí jsou dnes k dostání nejrůznější oční kapky, masti, gely i spreje, které tlumí různorodé alergické projevy. Někdy je bohužel nutné podat dítěti lokální či celkové kortikoidy.

Pro děti jsou běžně doporučovány tyto přípravky:

Ophthalmo-Septonex (účinná látka Carbethopendecinii bromidum) – při mírném průběhu zánětu

Opthalmo-Framykoin (účinná látka Bacitracinum zincicum),

Tobrex mast nebo kapky (léčivá látka Tobramycin)

Kanamycin mast nebo kapky (účinná složka Kanamycini sulfas)

Garasone (léčivá látka Gentamicini sulfas a Betamethasoni natrii phosphas)

Při alergických zánětech spojivek se doporučuje:

Maxitrol, Spersallerg (obsahuje dvě účinné látky Tetryzolin k omezení zánětlivého podráždění a otoku a Antazolin zmírňující alergii),

Opatanol, Zaditen kapky atd.

Pamycon (účinná látka Neomycini sulfas) – antibiotické kapky k léčbě přidružených zánětů v nose a uších