Archiv pro štítek: cibule

Bolest v krku – babské rady

Většina z nás zná ten pocit, kdy se ráno probudí a cítí nepříjemné škrábání a ,,žiletky“ v krku. Přesto se lidé často rozhodnou plnit své povinnosti v podobě docházky do práce, do školy a snaží se najít ověřenou ,,přírodní“ pomoc před tím než navštíví lékaře.

By: SamahR

Rady našich babiček

Nejjednoduší a nejstarší radou jak na bolest v krku je léčba bylinkami a potravinami s protizánětlivým účinkem. Většina rodin má svůj ověřený postup léčby, který si předává po generace.

Mezi nejčastější přírodní pomocníky patří:

česnek – jeho konzumace při bolesti v krku působí vysoce antibakteriálně. Jen je potřeba po jeho nadměrné konzumaci ,,upravit“ dech nebo v tomto období nevyhledávat společnostJ

cibule – nakrájíme ji na slabé plátky či kostičky, smícháme s medem či cukrem a několik hodin necháme odležet dokud vše ,,nepustí šťávu“. Tu pak několikrát za den konzumujeme po lžičkách.

med s citronem – pro své antiseptické vlastnosti v kombinaci s čerstvým citronem je nejvhodnějším sladidlem do horkého černého čaje.

zázvor – tento peprný pomocník je obecně prospěšný pro zdraví a posílení imunity. Nastrouháním zázvoru můžete připravit nápoj, který ochutíte medem a citronem. Milovníci zázvoru, ocení vychlazený nápoj i v letních měsících.

jitrocel – v dnešní době lze zakoupit jitrocelové bonbony, čaj v sáčku atd. Pokud však chcete zůstat u ryze ,,babské“ přípravy, usušte si jej a následně si můžete při obtížích připravovat jitrocelový čaj.

máslový čaj – černý čaj doplníme lžící másla a medu. Poté, co nejrychleji vypijeme.

obklad z vařených brambor – uvařené brambory rozmačkáme, zabalíme do bavlněného šátku, přiložíme kolem krku a poté zajistíme teplou šálou. Nejlepší je zábal přiložit na noc před spaním.

Babská rada podpořena i lékařem

I lékař Vám pravděpodobněji místo máslového čaje doporučí tzv. Priessnitzův obklad.

Tento obklad podporuje snadnější prokrvení zánětlivého místa a tím pádem rychlejší hojení.

Postup:

Bavlněný šátek nebo kapesník namočíme do studené vody. Poté přiložíme na krk a zabalíme do igelitu. Vše upevníme šátkem nebo šálou, kterou též obmotáme. Obklad si nechte 2-3 hodiny a opakujte po 4 hodinách do zmírnění potíží.

A kterou radou se řídíte Vy?