Archiv pro štítek: rakovina slinivky

Rakovina slinivky

Když je objevená, bývá často již pozdě. Řadí se mezi nejnebezpečnější typy nádorů. Její anatomické uložení totiž často neumožňuje včasnou a správnou diagnostiku. Je tak diagnostikovaná v pokročilém stádiu, když je nádor již velmi agresivní. A šance na vyléčení tudíž bývá malá, i když to samozřejmě není důvod k tomu, aby pacienti nebo lékaři boj s rakovinou slinivky vzdali předem.

Jak poznat první příznaky?

Existuje jen jedna výjimka, kdy se dá rozpoznat projev v časném stádiu. A to tehdy, pokud nádor postihne vývodné cesty slinivky. Dotyčného člověka pak trpí bolestmi břicha. Pokročilejší nádory slinivky se projevují hubnutím, zežloutnutím očního bělma a kůže, zvracením, bolestí břicha a zad, ztrátou chuti k jídlu či únavou. Je to podobné jako u rakoviny žlučníku.

Rizika a prevence

Rakovina slinivky je způsobená poruchou některých regulačních genů, které mají na starosti kontrolovat buněčný cyklus, množení buněk i jejich zánik. Jakmile dojde k poškození některého z takovýchto genů, buňky se vymaní regulačním mechanismům – přehnaně se množí a nepodléhají buněčné smrti. Jsou také částečně pozměněné, takže vypadají jinak a neplní dostatečně svoji funkci.

Slinivka tak po určité době přestane fungovat jako celek – zažívací trakt postrádá enzymy, potřebné k trávení veškerých živin, i hormony, které jsou důležité nejen pro trávicí systém, ale pro celý organismus. Poškození regulačních genů však nevznikne jen tak z ničeho nic. Dochází k němu působením některých škodlivých faktorů. Hlavním z nich je kouření, jehož zanechání je jedinou prevencí proti této rakovině.

Vyšetření

Za nejdůležitější se pokládá vyšetření ultrazvukem a CT. Dojde nejen k lokalizaci nádoru, ale tyto zobrazovací techniky umožňují provést i tzv. perkutánní aspiraci (píchnutí velmi tenkou jehlou, které je pod kontrolou ultrazvuku nebo CT, aby se vědělo, kam se má přesně píchnout). Tak dojde k získání cytologického materiálu a jeho následného vyšetření.

Lékař vám dále může udělat vyšetření označované zkratkou ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie – vyšetřují se tím pankreatické a žlučové cesty ústící do tenkého střeva). Jde o hadičku zavedenou do zažívacího traktu.

Léčba rakoviny slinivky

První místo v léčbě zaujímá operace. Operace je také jediným léčebným přístupem, který poskytuje pacientovi šanci na vyléčení. Některé operační výkony rakoviny slinivky slouží už jen pro zlepšení kvality života člověka. Zavádí se různé drény a stenty, aby se zabránilo, případně odstranilo ucpání žlučových cest nebo střeva.

Stejně tak může zlepšit kvalitu života i ozáření nebo chemoterapie. Nezbytnou součástí léčby je tišení bolesti, která je dominantním příznakem pacientů. Běžná analgetika nemají dostatečnou účinnost, proto se v různých formách podávají opiáty. V krajních případech je řešením zákrok, který by odstranil nervovou pleteň vedoucí do slinivky a tím zrušil bolest.