Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva je u nás nejběžnějším a nejčastějším typem rakoviny.

Co je to rakovina tlustého střeva?

Tlusté střevo je součástí trávicího traktu a má  za úkol vstřebávání některých látek – voda, vitamíny, minerály a spousty dalších. Ale v každém těla je nežádoucí buňka, která se u některých může uvolnit, požírat živiny a tak se nekontrolovatelně začne dělit a následně rostou nádory a ty mohou být zhoubné či nezhoubné. Pokud jde o nádor zhoubný, znamená to, že se vám rozvíjí rakovina tlustého střeva.

Jaké má rakoviny tlustého střeva příznaky?

Při rakovině tlustého střeva cítíte bolest v břiše, mohou se střídat zácpa s průjmem, můžete mít pocit plynatosti, nadýmání a to vše je doprovázeno nepříjemnými křeči v břiše. V některých případech může dojít k výskytu hlenu, krve ve stolici. Všechny tyto příznaky mohou za snížení váhy. Kromě tse dostavuje únava a můžete pociťovat zvýšenou tělesnou teplotu.

Jaké jsou příznaky rakoviny tlustého střeva?

Špatná životospráva – ačkoliv si to mnohdy neuvědomujeme, tak můžeme ubližovat sami sobě. Samozřejmě, že záleží na vašem organismu, protože každé tělo vnímá stejnou látku jinak, ale rakovinu tlustého střeva může způsobit i to, že kouříte, pijete alkohol, jíte příliš tučná jídla a to vše kombinujete s malým množstvím pohybu, což může dojít, že vaše buňky mohou zmutovat a následně mohou vyprovokovat tělo k rakovinnému bujení.

Genetika – bohužel je mnoho nemocí dáno dědičností a rakovina patří mezi ně. Takže pokud vaše rodina po generace trpěla rakovinou čehokoliv, tak je dost pravděpodobné, že vy sami jí taky dostanete. Ale je jasné, že existují i jisté výjimky. Naneštěstí tomu při genetické predispozici nelze nijak předejít – ani správnou životosprávou.

Předešlá rakovina – mnohdy mohou tento typ rakoviny dostat i takoví, kteří si už jednou z typů rakoviny prošli, protože se může stát (ačkoliv je to zcela výjimečně), že vám v těle zůstanou ještě nějaké rakovinotvorné buňky a mohou vypuknout třeba v tlustém střevě anebo v zcela jiné části těla.

Jak rakovinu tlustého střeva vyléčit?

Nádor rakoviny tlustého střeva se běžně odtrhuje pomocí chirurgického zákroku. Pokud je nádor v blízkosti konečníku, tak se ve většině případu nelze vyhnout vyústění ven. A pokud je ve vyšších částech, tak lze spojit dvě zdravé části k sobě. Po operaci se někdy může doporučit chemoterapie, aby byly všechny buňky opravdu zničeny, ale to záleží zejména na rozšíření rakoviny.