Bolest krční páteře

Jedná se o chorobu 21. století. Zná ji takřka každý člověk. Často bývají spojena s nezdravým životním stylem. Tedy laicky řečeno se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu.

Na vzniku bolesti má svůj podíl i tzv. úštřel. Je to prudký pohyb hlavy, po kterém následuje ztuhnutí svalu na krku.

Bolest krční páteře

Krční páteř je příčinou mnoha bolestí osob kteréhokoli věku. Většinou za to může špatné sezení, jednosměrně zaměřený pohyb a zátěž na svalstvo, ale může zde být také skryta závažnější příčina, proto tuto bolest nezanedbávejte a nepřecházejte.

Postižení krční páteře se projevuje i jinak. Mluvit můžeme o ztuhlosti, špatném pohybu který bolí při otáčení hlavou, bolest hlavy, bolest můžeme cítit i v rukách a nohou, dostavují se také závratě, poruchy zraku a sluchu.

Co se dá považovat za závažnou příčinu bolesti?

Kupříkladu krvácení mezi mozkovými plenami, které může potkat i mladší lidi. Mluvíme při něm o akutní bolestí krční páteře. Pokud bolesti přetrvávají v klidu a zejména v noci, musí se vyšetit, zda není přítomno nádorové a zánětlivé postižení páteře.

Jak na léčbu?

Využijte různé cviky. Cviky mohou pomoci zbavit se bolesti v zátylku příp. na temeni. Je-li vaše páteř denně zatěžována –  sedavé zaměstnání, fyzická zátěž v jednom směru, nedosatek pohybu, zařaďte cviky jako prevenci před vzinikem bolestí.

Cviky dělejte pravidelně, stanovte si pevnou dobu, kdy budete krční páteř procvičovat. Je v celku jedno, jestli to bude ráno, v poledne při pauze, nebo večer po odeslání dětí do postýlek.