Artróza – léčba, která vyžaduje medikamenty a fyzioterapii

Příčiny vzniku tohoto bolestivého onemocnění nejsou úplně objasněné. Proto není zatím vyvinutá ani cílená artróza léčba, která by vedla k úplnému uzdravení postiženého kloubu. Při její léčbě jde především o zamezení zhoršení a zlepšení celkového stavu kloubní výživy a fyzioterapii. K operaci se přistupuje je-li nemoc v pokročilém stádiu.

Jak probíhá?

Artróza léčba probíhá komplexním způsobem. Pcient dostane léky snižující bolest, v případě zánětu protizánětlivé léky a svalové relaxanty. Dále se doporučí léky vyživující kloub a obsahující:

  • Glucosamin sulfát
  • Chondroitin sulfát
  • Diacerhein
  • Hyaluronová kyselina
  • Kolagen

Artróza a konzervativní léčba

Spočívá zejména v klidové formě, snížení váhy při nadváze, léky a rehabilitací.

Režimové opatření

Lidé s artrózou kolene by například neměli zatěžpovat koleno sporty jako běh, ale měli by si vybrat např. plavání či jízdu na kole. Obézní lidé musí redukovat váhu. Pohyb není nutné omezit úplně, pohyb jen musí být přiměřený a takového charakteru, aby nehrozilo větší poškození chrupavky.

Medikace

Používají se protizánětlivé léky a léky proti artróze. Vhodná jsou i doplňky stravy napomáhající zachování chrupavky, které vám doporučí v lékárnách. Někdy může docházet k inječní podávání léčiv do postiženého kloubu.

Rehabilitace

Kromě vhodných cviků, se doporučuje i magnetoterapie, vodoléčba či laser.

Artróza a chirurgická léčba

U pokročilejších stupňů artróz je nevyhnutelná operace, tedy v případě, kdy konzervativní léčba selhala. Může dojít k chirurgické úpravě postiženého kloubu, aby nedocházelo k takovému opotřebovávání chrupavky.

Endoprotéza kloubu

Endoprotéza kloubu = umělá náhrada zničených kloubů a jejich částí. Jde o poměrně složitý zákrok.

Pacienti s novým kloubem se těší výrazně kvalitnějším životem, ale na kloub již musí být opatrní a nemůže být přetěžován.