Bakterie tohoto onemocnění patří mezi jedny z nejbezpečnějších. Jejich přítomnost je znakem pohlavní nemoci. Nepohyblivé bakterie škodí uvnitř eukaryotických buněk. V začátku se jejich příznaky nesnadno zjistí, nemocné dívky či ženy a muži nezříedka o nich vůbec neví.
Chlamýdie je nutné odborně léčit. Opakování infekce může znamenat mnohé zdravotní komplikace. Dá se léčit úspěšně, řekneme si jak.
Jak na chlamydie?
Problém léčby představují dva odlišné směry. Na jedné straně jsou lékaři, na druhé pacienti. Problémem jsou poměrně velké mezery ve znalosti problematiky léčby.
Do hry zasahují i zdravotní pojišťovny, které se snaží vyhnout proplácení testů na chlamydie. Jsou totiž poměrně nákladné.
Proto lékaři přistupují k léčbě naslepo nasazením antibiotik. O testech se často uvažuje až při dlouhodobějších potížích.
Velice často se pro léčbu používá azithromycin či doxycyklin. Tyto antibiotika rychle prostoupí do tkání. Užívají se běžně 2 až 3 týdny. Cílem léčby je pomoci imunitnímu systému vytvořit protilátky, které se poté postarají o potřebnou rovnováhu. Po léčba nastává čas ke kontrolnímu testu. Jsou li hodnoty stále zvýšené, preventivně bývají nasazeny antibiotika, aby nedošlo k opakovanému propuknutí nemoci.
Komplikace při léčbě
Přibližně v 90% je jednorázová krátkodobá léčba postačující. U části nemocných ale dochází k přechodu do chronického onemocnění. Je nutné podávat antibiotika déle.