Ječné zrno

Jde o nepříjemné onemocnění očního víčka, které se naneštěstí poměrně často vyskytuje, obzvlášť u mladých dívek.

Co je to ječné zrno?

Ječné zrno je onemocnění očního víčka, které jste určitě někdy zažili nebo aspoň viděli. Jde o ucpání žlázy, která ústí k řasám, protože zajišťuje jejich zvlhčování a tak je chrání před lomivostí.

Projevy ječeného zrna

Potom co vám žláza ucpe, tak začíná vznikat ječné zrno. Oční víčko vám zarudne a vytvoří se na něm malá boulička. Oko vám oteče a velice nepříjemně bolí, také se vám díky tomu může zhoršit zrak a to tak, že začnete třeba vidět rozmazaně a podobně.

Jak ječné zrno vzniká?

Ječné zrno má několik příčin vzniku. Jedna z nich může nastat při zanedbání hygieny. Nejčastěji tato nemoc vzniká díky kosmetice, která se může dostat do kanálků a jak bylo na začátku zmiňováno, tak zejména u mladých děvčat, protože ty si kosmetiku půjčují mezi sebou a společně s oční tužkou si půjčí i nějaké bakterie a podobně. Avšak toto onemocnění může mít i jiné příčiny, třeba nedostatek vitamínu či namáhaní očí a podobně.

Jak lze ječné zrno vyléčit?

Pokud má osoba ječné zrno bez nějakých komplikací a bez bolesti, tak nepotřebuje žádné ošetření, protože samo uzraje a následně praskne. Někdy je doporučeno dávat si na oko teplé obklady, aby se zrání urychlilo. Kromě teplých obkladů se při léčbě ječného zrna také doporučuje větší konzumace vitamínů a to obzvlášť typu B. Avšak pokud vás oko dlouho bolí a stále se nic neděje, tak je nutné navštívit lékaře, který vám podle stavu může doporučit i chirurgický zákrok, kdy bude zrno naříznutu, aby mohl hnis vytéct. A aby se do oka nedostala infekce, tak lékař ve většině případů předepíše nějakou antibiotickou mast.

Čemu se při vzniku ječného zrna vyhnout?

Když máte ječné zrno, tak vás svědí oko a vy pak máte tendenci si jej promnout rukama, ale to je největší chyba, kterou můžete udělat, protože tím si do očí zanášíte mnoho bakterií, kteří mohou ještě onemocnění zanítit a zhoršit.