I kašel vám může znepříjemnit krásné chvilky

Jsou nemoci, které jsou vážné, protože hrozí i jistá nebezpečí. Ale naopak existují i takové nemoci, které jsou téměř neškodné, jen se na chvíli proženou a pak zase zmizí. A mezi takovou nemoc jsme vždy řadili mimo rýmy, také kašel. Pravdou je, že i tyto nemoci mohou vypuknout v něco horšího, ale většinou za chvíli přejdou.

Co je to kašel?

Každý z nás si určitě několikrát prošel kašlem, ale víte všichni co to kašel vůbec je? Jedná se o obranný mechanismus, protože díky tomu, že napadený člověk kašle, tak aspoň na chvíli uvolní dýchací cesty. A pojem kašel se nepoužívá jako název pro nějaké onemocnění, ale jde jen o nějaký jev, pomocí kterého se daná nemoc projevuje.

Není kašel jako kašel.

Kašel není pouze jeden, ale existuje mnoho typů. Dýchací cesty jsou pokryty tekutinou, kterou můžeme nazvat řídký hlen. Ale v případě vdechování se na tento hled zachytí bakterie a různé částečky prachu a kouře, hlen je obalí a začne se zhušťovat, což způsobuje kašel, protože naše tělo se chce daného hlenu zbavit. Pak trpíte vlhkým kašlem a v takovém případě je nejlepší hlen vykašlávat, aby se dostal pryč z těla. Ale také může nastat druhý typ a tím je suchý kašel. Ten nastává, když vám dýchací cesty otečou a stanou se podrážděné. A také všichni známe kašel dráždivý, který nás neustále nutí zakašlat.

Jak vyléčit kašel?

Záleží, kterým typem kašle trpíte. Na vlhký kašel se doporučuje zbavovat se hlenu, a to tak, že budete vykašlávat, ale také můžete použít speciální kapky či tabletky, které napomáhají k rozpuštění hlenu. Pokud jde naopak o suchý kašel, tak můžete použít kloktadla, která by měla aspoň trochu uvolnit vaše dýchací cesty a zklidnit je, po případě zmenšit otok. Samozřejmě, že na všechny druhy kašle existují také různé sirupy, kapky a léky. Stačí jen v lékárně říct, který kašel vás trápí a oni vám pomohou vybrat ten nejlepší přípravek. Anebo můžete využít nějaké z rad starých babiček, které se léčí pomocí přírodních produktů, jako je česnek, který je známý jako přírodní antibiotikum anebo právě na kašel velice účinná cibule. Z cibule si můžete vyrobit sirup sami doma anebo si z ní uvařte čaj.

Kdy je kašel nebezpečný

Mohou nastat i takové situace, kdy je kašel pro lidské tělo nebezpečný, zejména pokud jde o variantu černého kašle, který se opět rozšířil. Tento typ je sice nebezpečný hlavně pro malé děti, pro které to může být nemoc smrtelná, ale ani pro dospělého to není nic příjemného, protože stráví několik týdnů a dokonce i měsíců s nepříjemným dráždivým kašlem. Kromě toho dochází k různým mutacím kašle, které mohou být nebezpečné jen, protože jsou nové a zatím se neví, jak je lze vyléčit, příklad je i poslední dobou známý kašel napadající játra.

Kašel je na první pohled projev nemoci, která nám nemůže ublížit, ale pravdou je, že kašel může být původcem nějakého nebezpečného onemocnění.