Léčba hemeroidů

Kolem toho onemocnění panuje stále mnoho studu a předsudků. Právě proto věnuje léčbě tohoto onemocnění málokdo pozornost. Přitom zanedbání léčby hemeroidů může vést k pozdějším velkým obtížím anebo vzniku závažných onemocnění.

Trpěla, nebo trpí jimi asi polovina dospělých obyvatel Evropy. Nejčastěji se hemoroidy objevují ve věku od 40-65 let, dále u pracujících, kteří dlouhodobě sedí, a u těhotných žen v posledních týdnech těhotenství. Hemoroidy bohužel způsobují nepříjemné pocity a bolest, ale při správné léčbě a dobré prevenci můžete potížím úspěšně zabránit.

Co jsou to hemeroidy?

Tímto slovem se označuje krvácení. Nejčastější oblasti jejich výskytu je řitní kanál, což jsou poslední dva až tři centimetry tlustého střeva. Tato část střeva je pod povrchem sliznice protkána sítí cév, které vytvářejí drobné polštářkovité útvary. Tyto útvary jsou přítomny ve střevě již před narozením a po celý lidský život. Když se ovšem tyto polštářky zvětší, začnou se projevovat 1. příznaky obtíží, jako je svědění, krvácení a bolest.

Rozlišují se na vnější a vnitřní. Vnější se nacházejí kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina. Vnitřní hemoroidy obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. Mohou vystupovat řitním otvorem ven zároveň se stolicí, a poté opět zmizí. Pozor, mohou krvácet a jsou bolestivé.

Léčba hemeroidů

Nikdy jí neodkládejte. V počátečních stádiích se dá využít léčba mastičkami. Ty se dají běžně zakoupit v lékárně. Pokud ovšem nezaberou, je nutné přistoupit buď k chirurgickému zákroku anebo jiným moderním metodám léčby.

Při radikálním chirurgickém řešení se bohužel musíte připravit na velmi bolestivý zákrok a následné hojení. Rekonvalescence je spjata s dlouhou pracovní neschopností. Při chirurgickém zákroku může dojít k zúžení rekta a tím k budoucím obtížím při stolici.

Moderní metody

Léčba hemeroidů může probíhat i pomocí moderních metod. Úspěšně se tak dá vyhnout bolestivému chirurgickému zákroku. K rozšířeným a účinným neinvazivním metodám léčby hemoroidů patří:

Sklerotizace spočívá v injekčním nastříknutí speciální látky do hemoroidů, která způsobí jejích zajizvení a uzavření.

Koagulace infračerveným zářením je moderní léčebný způsob. Provádí se ambulantně a je bezbolestný. Při plném vědomí se způsobí infračerveným zářením drobná nekrotizace neboli odumření tkáně hemoroidálních uzlů.

Elastická ligatura – spočívá v aplikaci elastických kroužků pomocí různých druhů aplikátorů ambulantně a jako u všech předchozích metod není nutné anestesie či analgesie.

Zmražení – principem je rychlé podchlazení a opět bezbolestná nekróza tkáně.