Hemeroidy a jejich léčba

Většina lidí se ve svém životě setká s nepříjemným onemocněním nazvaným hemeroidy. Často se domnívají, že pro léčbu tohoto onemocnění musí absolvovat řadu nepříjemných lékařských vyšetření. Myslí si, že operace bude nevyhnutelná. Ovšem tak tomu není, nebo alespoň tak tomu nemusí být. Stačí vyhledat odbornou pomoc při prvních potížích.

Nevyplatí se odkládat návštěvu odborníka o několik měsíců či let. Pro osoby trpící tímto onemocněním je obrovskou výhodou včasná návštěva lékaře. Při návštěvě lékaře s prvními příznaky hemeroidů je možná jejich léčba šetrným způsobem. Pacienti tak netrpí a poměrně rychle se této nepříjemnosti zbaví.

Co jsou to hemeroidy?

Jedná se o bohaté žilní propletence nacházející se pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru. Za určitých okolností se rozšiřují a vytvářejí uzly – hemeroidy. Samostatná jejich existence není ještě považována za nemoc. V klidovém stavu jsou elastické, měkké a nebolestivé.

Dělí se na zevní a vnitřní. Zevní hemeroidy tvoří polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru. Spolu s nimi se objevuje pálení kůže, svědění, vlhkost a nepříjemné pocity. Očištění po stolici je velmi složité.

Vnitřní hemeroidy jsou uloženy uvnitř konečníku. Zpočátku se projevují mírněji, nepříjemným pocitem tlaku podobným zácpě. V dalším stádiu se projevují odchodem jasně červené krve po stolici, na povrchu toaletního papíru, na povrchu stolice nebo odkapáváním krve do toalety. Při vyšších stupních může dojít k jejich vyhřeznutí konečníkem. Což bývá spojeno s větším odchodem hlenu, který bývá zbarven krví či stolicí.

Hemeroidy a jejich léčba

V každém případě je nutné s tímto onemocněním navštívit lékaře. Tento fakt je důležitý i z toho důvodu, že v případě, kdy dochází k bolesti a krvácení při vyprazdňování, lékař musí včas vyloučit, že se nejedná o závažnější onemocnění. Vylučuje se tedy především fakt, že by se mohlo jednat o kolorektální karcinom.

Základem léčby pro hemeroidy v nižším stádiu jsou volně prodejné speciální mastičky a čípky (například Factum). V případě vnějších hemeroidů je nutné dodržovat důslednou hygienu. Postižená oblast se koupe v odvaru z heřmánku a dubové kůry. Zvyšuje se příjem tekutin a hygiena v oblasti řitního otvoru.

Vnitřní hemeroidy se odstraňují pomocí chirurgického zákroku. Dochází tak k odstranění celé částí propletenců. Většinou se k těmto operacím využívá laser.