Opar na rtech a jeho léčba

Když se na rtu objeví nepříjemný puchýřek, který bolí, štípe a svědí, všichni vědí, že jde o opar. Což sice není nic závažného, ale je to minimálně dosti nepříjemné. Ale jak opar vzniká a jak se ho máme zbavit?

Co je to opar?

Opar na rtech je způsoben jistým virem, tento vir proniká do našeho organismu, kde se usídlí a počká na dobrou situaci, čímž je oslabení imunitního systému. To může vyvolat běžné nachlazení, virová infekce, ale také fyzická zátěž, únava a stres.

V okamžiku, kdy jde obranyschopnost snížená, tak vir zaútočí a udělá nejčastěji na rtech, ale může se objevit i na jiných místech, zarudlý otok. Ten se nejprve změní v malé puchýřky, které jsou naplněny tekutinou a postupem času tyto puchýřky prasknou tím, jak hýbete ústy, zasychají a stávají se z nich strupy, které potom vlivem pohybu také praskají, a proto často krvácejí.

Problém je v tom, že jak jednou tento vir projde vašim tělem, tak už je v něm uschován po celý život a může se kdykoliv znovu objevit, proto se také stává, že opary mívají lidé až několikrát do roka.

Lze oparem někoho nakazit?

Někteří se bojí být v blízkosti někoho, kdo má opar na rtech, aby je sami nedostali. Pravdou je, že tato obava je opodstatněná, jelikož jde o virové onemocnění, tak ho lze přenášet z osoby na osobu. Může se stát, že druhá osoba má velice dobrý imunitní systém, ale častěji se stává, že se opar přenese. Proto je mnohdy nazýván jako onemocnění zamilovaných, protože polibek je nejlepší způsob, jak se opar může roznést.

Avšak není to jediný způsob, třeba stačí se jen napít ze skleničky či láhve, z které pil člověk s oparem a je velká pravděpodobnost, že opar budete mít také.

Jak lze opar vyléčit?

Zbavit se jej je poměrně těžké. Existuje mnoho různých mastiček a krémů, které slibují, že opar odstraní, ale ne vždy je tomu tak. Lékaři také doporučují, aby lidé s oparem doplnili vitamín C a jiné látky, které posilní imunitní systém, aby si tělo dokázalo s oparem lépe poradit.

Dokonce vám někteří lékaři mohou předepsat antivirotika, ale jde jen o nějaké těžké případy. Někteří lidé, kteří trpí opary pravidelně, mají na to své metody, jako je namazání si oparu zubní pastou anebo bylinky.

Jaké bylinky mi pomohou od oparu?

Nejlepší bylinka, která pomáhá při oparu, je meduňka, udělejte si doma čaj z meduňkových listů a namočte kapesník, který budete na opar přikládat a uvidíte, jak vám to opar zklidní. Kromě toho pomáhá také ženšen či heřmánek.

Jsou lidé, kteří nedají dopustit na sáček černého čaje, který pomáhá od nepříjemného pálení, stačí jen, když sáček zalijete horkou vodou, pak jej necháte vychladnout a položíte na opar na rtech, uvidíte, jak opar uklidníte a pokud to uděláte v zárodku, tak může i splasknout či se dříve vyhojit.

Opar je velice nepříjemná věc, ale existuje mnoho triků, jak léčbu urychlit anebo aspoň zklidnit. Nemusíte hned sahat po chemikáliích – pomožte si přírodou.