Zánět ledvin

Opět jedna z nepříjemných nemocí, která ve většině případů trpí více ženy, protože jejich močová trubice je kratší a tudíž je přenos bakterií jednodušší, ale samozřejmě, že zánět ledvin postihuje i mužskou část populace.

Co je zánět ledvin?

Jde o infekční onemocnění, které je většinou bakteriálního původů. Bakterie se k ledvinám dostanou právě přes močovou trubici, kde se může projevovat ve dvou variantách:

Akutní – akutní zánět ledvin má velice rychlý nástup a jeho příznaky jsou daleko silnější a tudíž i jeho léčba je trochu náročnější.

Chronický – naopak chronický zánět ledvin se projevuje pomocí slabších příznaků, avšak ty se mohou často opakovat. Přestože jde o slabší formu nemoci, nelze jej vyléčit doma sám.

Jaké jsou příznaky zánětu ledvin?

Zánět ledvin se projevuje mnoha způsoby. Protože jde o orgán, kde se moč tvoří, tak jde o příznaky, které jsou podobné s onemocněním spojené s močí. Takže se jedná o časté močení nebo nutkání k častému močení, pálení při močení, zakalená moč po případě až krev moči, zapáchající moč. Kromě toho se může vyskytnout zvýšená tělesná teplota.

Jak lze zánět ledvin léčit?

Nejprve je vždy důležité jít za odporníkem, protože ani chronický zánět ledvin nelze léčit jen tak čajíčkem doma, ale naopak i tento slabší průběh potřebuje nějaké léky, což ve většině případů bývají antibiotika anebo nějaké protizánětlivé léky. Při horších variantách bývá doporučována hospitalizace, aby se antibiotika mohly podávat nitrožilně, takže se do krve dostávají rychleji a kromě toho je hospitalizace dále doprovázena dalšími vyšetření, kterými by se měla rozpoznat příčina zánětu ledvin, aby byla léčba jednoznačná a jednodušší.

Lze zánětu ledvin nějak předejít?

O úplném předejití nelze mluvit, avšak jako prevence se někdy doporučuje konzumace brusinek, které jsou dobré na veškeré problémy týkající se moči, a samozřejmě také nelze podceňovat hygienické návyky. Je pravdou, že i imunita hraje při každém onemocnění svou roli. Jako prevence při onemocnění močového měchýře i u zánětu ledvin je, abyste se vyvarovali prochladnutí, což znamená, že byste neměli sedět na studené zemi, měli byste si uchovávat ledviny a celou pánevní oblast v teple a podobně.

Může dojít k nějakým komplikacím?

Pokud se tato nemoc nepodcení, tak by žádné komplikace vzniknout neměly, avšak naopak, jestli se najde někdo, kdo by zánět ledvin neléčil, tak zánět může dojít do takové formy, že nastane dokonce selhání ledvin, což může být akutní, který se týká obou ledvin a to může mít hrozné následky anebo chronický, který postihuje jednu ledvinu a pak dochází k dialýze.