Ostruha na patě

Ostruha je šlacha, která zpevňuje úpony a svaly v noze. Zejména v chodidle. Šlacha tvrdne a začíná bolet. Její bolest je vnímána jako přetížení. Při fyzickém úsilí špatném došlápnutím nebo obutím.

Průběh bolesti

Bolesti se objevují při každé činnosti, první kroky, co vstanete z postele, dlouhé sezení, i když nic neděláte, nedá vám spát. Bolesti nohou nemusí vždy znamenat ostruhu patní, teprve po úsudku lékaře zjistíte za, čím se bolest ukrývá. Ostruha nejčastěji vzniká ze zánětů, častém fyzickém úsilí, nebo i nošení podpatků. Dalším faktorem je i nadváha, nebo nějaké zranění.

Bolest je ostrá a nepříjemná, u patní ostruhy se nedá ignorovat, nebo předstírat že to není tak hrozné. Člověk musí chodit a hýbat se, aby vůbec mohl existovat, jenže když udeří, tato nepříjemná bolest, je to dost těžké.

Léčba ostruhy patní

Tato bolest není vidět. Pata vypadá normálně bez otoků nebo modřin. Nejprve se musí zjistit, co je příčinou bolesti. Diagnóza probíhá tak, že nejprve je dotyčný poslán na rentgen. Když se zjistí, že podezření na ostruhu je pravdivé a je vyřazeno jiné možné onemocnění, je nasazena léčba.

Léčba spočívá aplikací mastí, zábalů, krémů, gelů, atd.… léčba je i operativní když bolest stále neustupuje. Často používaný typ léčby je i rázová vlna. Léčení je zcela individuální a doktory uvážlivě posuzovaná. V prvních počátcích bolesti jsou podávány mastičky, gely a obklady. Pacient dochází elektroléčbu nebo laserovou léčbu. Pomáhají i podpatěnky, což jsou takové gelové nebo molitanové polštářky, které se vkládají pod patu, aby regulovaly přetížení.

Rázová vlna

Je sice placena ze svého příjmu, ne pojišťovnou. Výsledek je ale opravdu efektivní. Zákrok trvá asi pět hodin, ale zbaví bolesti. Cena je okolo 2000 Kč. Léčba není úplně na 100%. Prevence je důležitá, avšak tento zákrok ostruhu hojí a nepříjemná bolest je pryč.

Radioterapie

Její léčba sice spočívá v léčení zhoubných nádorů, ale používá se i na potíže s kostmi nebo např. při sportovních zranění. Záření je však mírnější a pomáhá léčit postiženou oblast jak ostruhy, tak i artrózy.

Operace

Spočívá v odstranění kostěných výrůstků. Obvykle se provede i na druhé noze, která je bez ostruhy. Operativní léčení je též individuální, také pro to existuje spoustu metod a postupů. Po operaci však má pacient potíže s chůzí, ta ale přejde a pacientovi se může ulevit že, se mu ostruha už nevrátí.

Prevence před návratem ostruhy

  • Omezení nošení podpatků
  • Výběr kvalitní a dobře padnoucí obuvi
  • Hlídání nadváhy, případně ji zamezit
  • Dostatečně odpočívat a nepřetěžovat se
  • Dostatečně si masírovat chodidla, paty, ale i prsty na nohou