Léčba hemeroidů

Hemeroidy jsou žíly v trávicím traktu oblasti konečníku u každého člověka, zastávají funkci, která brání propuštění nechtěné stolice. Pokud se objeví nějaká potíž v oblasti střev nebo řitního otvoru, tak naruší i funkci těchto žil a vzniká problém zvaný hemeroidy.

Příznaky hemeroidů a příčina vzniku

Hemeroidy vzniknou při sedavém zaměstnání, mohou vzniknout v těhotenství dále potom špatným stravováním, když má člověk nadváhu, při nadměrné míře pití alkoholu nebo příčina tkví i v dědičnosti.

Příznaky hemeroidů jsou potíže s vyprazdňováním, které je i bolestivé, svědění a pálení v oblasti řitního otvoru, krev ve stolici.

Průběh nemoci

Nemoc lze rozdělit na vnitřní hemeroidy a vnější hemeroidy.

Potíže při vnějších hemeroidech nejsou tak bolestivé. Dojde k pocítění tlaku při stolici. Je to častější problém než u vnitřních hemeroidů. Ty vnější se vyskytnou třeba u lidí s trombózou, následek je zdlouhavé sezení a celkově sedavý působ života.

Při těch vnitřních vniká krevní sraženina v oblasti řitního otvoru, lze to pocítit právě při potřebě. U otvoru se nachází jakási boule, která tam překáží. Tento jev může být doprovázen krví ve stolici, ale není nějak hodně bolestivý.

Léčba je chirurgická. Lékař vyjme sraženinu pomocí chirurgickým řezem. Dále je potom podávána mast na rychlejší hojení.

Vnitřní hemeroidy se objevují uvnitř konečníku. Největším příznakem je krev při vyprazdňování, nelze si ji nevšimnout. V pozdějším stádiu vzniká vyhřeznutí, tzn., Že vzniká krevní sraženina v řitních žílách zvané hemeroidy a podráždí se kůže v oblasti řitního otvoru a konečníku.

Léčba je rozdělena do tří stupňů :

  1. Individuální (konzervativní)
  2. Urychlená léčba neboli Ambulance
  3. Operativní

Konzervativní léčba je zahájení změny ve stravování. Doporučují se mastičky, léky, čípky, které slouží k prevenci. Měl by se zvýšit přísun vláknin, aby se zamezilo problémům při vyprazdňování. Důležité je vypít dostatek tekutin za den a je potřeba dbát na správnou hygienu.

Ambulanci provádí ošetřující lékař nebo lékaři třeba na pohotovostní klinice. Jde o to zbavit pacienta bolesti a nepříjemných pocitů. Existuje více druhů, jak pacientovi pomoct. Provádí se:

  • Koagulací
  • Elastickou ligaturou
  • Bipolární koagulací
  • Kryoterapií

Operativní léčba je navržena individuálně lékařem, který ji bude provádět. Je efektivní. Hemeroidů lze zbavit laserem nebo i metodou přes skalpel.

Samotný pacient si může pomoct sedavými koupeli v teplé vodě nebo naopak pokládáním ledu v bolestivých oblastích.