Rakovina prsu a její příznaky

Rakovina prsu je nádorové onemocnění. Každý hned jak objeví nádor, tak se začne obávané bát, ale může se stát, že vám na prsu vyraší nějaká boulička, která není tak nebezpečná – třeba může jít o ucpání nějaké cévky, což se stává velmi běžně zvláště u kojících žen. Anebo nádor může být nezhoubný, což znamená, že už dále nebude růst ani jinak pracovat, takže se ho teoreticky nemusíte bát. Ale zároveň může někdy dlouho být nezhoubný a v nějakém určitém stádium nebo situaci (třeba, když máte náhle více stresu anebo se nějakým jiným způsobem změní váš každodenní život.) A pak se z takového nevinného nádoru může vybudit rakovina prsu.

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?

Kromě toho, že se na prsu objeví bulka, tak se může objevit výtok z bradavek, změna tvaru bradavky či vtáhnutí bradavky „dovnitř.“ Dále takové změny na pokožce prsu – jako je zarudnutí či teplota. A příznaky jako při každé rakovině – nevolnost, nechuť k jídlu, únava a podobně.

O jakou rakovinu prsu jde?

Mnozí z nás si myslí, že rakovina prsu je pouze jedna, ale není tomu tak, toto onemocnění má další dělení podle toho, kde se rakovina nachází.

  • Lobulární – která je odvozena z latinského názvu lalůčky, čímž jsou myšleny prsní žlázy, z kterých vznikají mléčné žlázy.
  • Duktální – což jsou kanálky, které spojují mléčné žlázy a bradavky. Tento typ rakoviny patří mezi nejběžnější.
  • Tubulární/ Medulární – které se odvíjejí od nádorových buněk – jejich tvaru a podobně. Při tomto typu rakoviny mohou mít pacienti lepší prognózu.

Jak se rakovina prsu léčí?

Samozřejmě, že pokud má žena nějaké podezření, že by mohla mít rakovinu prsu, tak musí ihned navštívit lékaře, který ji pošle na mamograf, popřípadě doplní vyšetření ještě ultrazvukem. A podle výsledků, věku a hormonálním stavu ženy se pokračuje dále.

  • Chirurgický zákrok – jde o zákrok, kdy je ženě odebrána buď část prsu anebo celý prs, aby se tělo zbavilo nádoru a tedy rakoviny. V takovém případě bývají často odebrány i uzliny v podpaží, protože je možné, že se do těchto míst mohl nádor rozšířit.
  • Chemoterapie – což znamená, že do těla budou vpravovány nějaké chemické látky. Taková léčba může být doporučena i po chirurgickém zákroku, aby byla jistota, že budou zlikvidovány všechny nádorové buňky.

Je jasné, že rakovina je velmi těžkou nemocí, která dokáže znepříjemnit celý život a mnohdy i zabíjí. Ale je důležité, aby všechny ženy zůstaly silné a bojovaly s touto nemocí.