Svrab léčba

Při přečtení názvu článku si v duchu řekneme, že nás se tento problém netýká. Že se jedná o vymícenou nemoc. Bohužel opak je pravdou. Svrab trápí mnoho osob a nejčastěji se objevuje v chladných měsících roku. Je to v podstatě dermatóza vyvolaná členovcem.

A jaká je svrab léčba? Ta většinou probíhá za pomoci dermatologa či kožního lékaře. Pojďme se tedy podívat na svrab a jeho léčbu blíže.

Co je to svrab?

Svrab se definuje jako svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění. Je to relativně častá dermatóza, která působí menší epidemie v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí, v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Tak může postihnout lůžková oddělení nemocnic, utečenecké tábory, věznice apod. Původcem toho onemocnění je samička zákožky svrabové.

Ta pak v pokožce člověka vytváří chodbičky. V těchto chodbičkách samička kálí a klade vajíčka. Na člověku samička přežívá asi 4–6 týdnů a v průměru naklade 40–50 vajíček, jen z desetiny se ale za dalších 14 dní vyvinou dospělí jedinci.

Po napadení roztočem zákožky svrabové se objeví svědivá vyrážka s malými puchýřky, které se mohou rozšířit po celém těle. Pro rychlou a efektivní léčbu svrabu se obvykle používá buď benzylbenzoát nebo neurotoxiny, které můžou mít i nepříjemné vedlejší účinky.

Svrab léčba

Zahrnuje především likvidaci parazitu, zhojení kožních lézí a dále zavedení hygienických opatření, která mají za úkol zamezit dalšímu šíření parazita. V České republice se používá terapie sírou a lindanem.

Svrab léčba sírou se používá především v masťovém základu. U dospělého člověka se používá 10–20% sirné vazelíny obsažené v masti. Zatímco u dětí se používá 2,5% mast. Tato mast se aplikuje 1× za 24 hodin 3 po sobě následující dny. Lindan se používá podle pokynů výrobce.

V USA se používá Permethrin, který je obsažen v některých chryzantémách, a v současnosti přichází na náš trh. Proto, aby svrab léčba byla úspěšná, je nutno dodržovat zásady zevní léčby. Preparát se má stejnoměrně vtírat do kůže po koupeli na celé tělo, po koupeli však důkladně tělo osušit. Každý den je nutné měnit spodní a ložní prádlo, to vyprat při teplotě minimálně 60° C, žehlit a 3 dny nepoužívat. Ostatní prádlo či obuv nepoužívat alespoň 5 dní.