Zánět dutin – nepříjemná rýma, bolesti hlavy…

Mezi nejběžnější zánět dutin můžeme laicky přiřadit i rýmu, kterou každý velmi dobře zná, avšak záněty dutin jsou daleko nepříjemnější než obyčejná rýma.

Co je to zánět dutin?

Zánět dutin je nemoc, která ucpává dutiny. A slovem dutiny jsou myšleny opravdové dutiny, které v lebce každý člověk – některé jsou v kosti čichové, jiné v čelistech a podobně. Protože jsou všechny tyto dutiny spojeny s nosní dutinou, bývá to hlavním důvodem onemocnění.

Viry se pomocí nosní dutiny dostanou do některé z vyjmenovaných dutin, kde poškodí sliznicí, kterou jsou dutiny obaleny. Na poškozené místo se hned uchýlí bakterie a díky nim se dutiny začnou plnit takovým hustým roztokem, jako je hnis, což může dojít až k zacpání vývodů, což je velmi nepříjemné a bolestivé.

Jak se zánět dutin projevuje?

Při zánětu dutin můžete cítit hroznou bolest hlavy. Hlavně v oblastech čela. Onemocnění většinou začíná jako rýma, později se snižuje kvalita čichu a může dojít k tomu, že na nějakou dobu čich ztratíte úplně. Samozřejmě, že toto onemocnění může být doprovázeno horečkou a celkovou únavou těla.

Jak může zánět dutin vzniknout?

Existuje mnoho variant, jak se viry mohou dostat do vašich dutin. Například:

Rýma – tato obyčejná nemoc může způsobit zánět dutin a to, když rýmu podceníte a nebudete jí dostatečně léčit.

Alergie – když člověk trpí alergií, tak jeho sliznice zduří a tím pádem se zúží průduchy a pak stačí velmi málo na to, aby se průduchy ucpaly sekretem, který se v případě alergie běžně tvoří.

Infekce zubů – pokud neléčíte jakýkoliv zánět ve vašem těle, tak se může jednoduše roznést dál do těla, ukázkový případ je, když vás bolí zuby a vy s bolestí nejdete k lékaři, pak vám může zánět přesídlit do dutin v čelisti.

Úraz – pokud dojde k nějakým zlomeninám nebo narušením kosti, které mohou zabránit průchodu nějakých z dutin, může sliznice natéct a opět se bude jednoduše tvořit sekret, který dutiny ucpe.

Jak zánět dutin vyléčit?

Nejčastěji se zánět dutin léčí pomocí antibiotik, ke kterým se jako doplňující léky předepisují i různé kapky do nosu a léky, které by snížily otok sliznice. Mnozí také doporučují koupele, solné jeskyně a podobně, aby se hlen uvolnil. Pokud, ale nedojde k odezvě, tak se dělá tak zvané punkce, což znamená, že vám nahromaděný hnis bude odsát pomocí speciální jehly a poté se poškozené místa propláchnou. Jde o velmi nepříjemný zákrok, ale po něm nastane nemocnému opravdová úleva.