Zánět močového měchýře

Proč častěji postihuje ženy?

Je pravdou, že zánět močového měchýře postihuje více ženy, ale může se vyskytnout i u mužů. Ženy jsou náchylnější jen proto, že jejich močová trubice je kratší než ta od mužů, a tudíž se daná bakterie do jejich konečníků dostává hůře.

Jak poznat, že trpím zánětem močového měchýře?

Příznaky této nemoci jsou velmi známé, jde o bolest v podbřišku, bolest zad, bolest při močení, dále máte neustále pocit, že potřebujete na záchod a zároveň může být vaše moč kalná či se v ní může objevit krev. Mnohdy můžete mít i zvýšenou teplotu.

Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění?

Příčiny zánětu močového měchýře mohou být různé.

Prochladnutí – jde o nejčastější příčinu tohoto onemocnění. Stačí, když si třeba sednete venku na něco, co vás bude studit, tak můžete počítat s tím, že pravděpodobně budete trpět tímto nepříjemným onemocněním.

Pohlavní styk – protože při pohlavním styku mohou proniknout bakterie do močového měchýře. Proto je dobré jít se po styku vymočit, protože se případné bakterie dostanou ven.

Těhotenství – při těhotenství dochází k mnoha změnám a mezi ně patří i změna pH v těle, což podporuje usazování některých bakterií.

Další příčiny – mimo tyto důvody můžete zánět močového měchýře dostat i při jiných nemocí, jako je cukrovka, dna a podobně. A stejně tak i při žlučových kamenů či nádorům.

Jak zánět močového měchýře léčit?

Tohle nepříjemné onemocnění si můžete léčit sami doma. A pokud vám samoléčba nepomůže, tak později nezbývá nic jiného, než navštívit lékaře.

Domácí léčba:

Domácí léčba spočívá v tom, že budete oblast močového měchýře udržovat v teple – teplé koupele, obklady (pomocí termoláhví) a podobně. Dále je důležité, abyste do sebe dostali dostatek tekutin, protože ty vyplavují bakterie, které vám způsobují zánět močového měchýře. Kromě toho je důležité, abyste v sobě měli vitamín C, který urychluje léčbu, takže jíst mnoho ovoce. A zejména brusinky, protože ty jsou právě na močové cesty úplně nejlepší. A samozřejmě i bylinné čaje. Například z kopřiv, které pročisťují celé tělo.

Návštěva lékaře:

Lékař vám doporučí být doma v klidu, být v teple a hodně pít. A pokud bude váš zánět nějak akutní anebo opakovaný, což v tomto případě bývá normální, že pokud jednou proděláte tento zánět, tak se vám bude často vracet, tak vám pan doktor napíše nějaké antibiotika.